Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Povzbuzovat spotřebu? Nechte lidem peníze, pak je budou utrácet!

Českým firmám, ale i děravé státní kase by se hodilo, aby domácnosti víc utrácely. A Češi zatím – začali šetřit! Měl by je stát k utrácení nějak popostrčit a pomoci tak sobě i podnikatelům? A jak? Ptáme se expertů a ti se dnes vzácně shodují: podpora je potvora, snižte daně a nepřekážejte!

České domácnosti si utahují opasky a jejich spotřeba měsíc co měsíc klesá. Pro naši ekonomiku, ještě neotřepanou z krize, je to podle analytiků špatná zpráva. A pro státní rozpočet jakbysmet: ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) nevyšel experiment se zvýšením DPH. Na daních se totiž ani zdaleka nepodařilo vybrat, kolik čekal. Češi už zkrátka neutrácejí jako dřív.

Premiér Petr Nečas říká, že není důvod k panice a z rukávu vytahuje svůj oblíbený argument o nízkém dluhu a dobrém ratingu: „K pesimismu není důvod. Máme sedmý nejnižší veřejný dluh v Evropské unii. Základy pro náš ekonomický rozvoj nejsou špatné." Ministr Kalousek zas tvrdí, že nízká spotřeba domácností je výsledkem toho, že si lidé začali víc spořit na důchod. Že by penzijní reforma zázračně zafungovala ještě dřív, než pořádně začala? Bojíme se víc než dřív budoucnosti? Anebo šetříme prostě proto, že nemáme dost peněz?

Otázka je nasnadě: může a má stát pomoci roztáčet kola ekonomiky opatřeními, která lidi povedou k většímu utrácení? Co si o tom myslí odborníci z ekonomické branže? Má se stát pokoušet povzbudit nákupní apetit českých domácností? A pokud ano, tak jakým způsobem?

Čtenářské hlasování by tentokrát mohlo být docela složitá disciplína, jak se zdá, většina respondentů totiž má na věc dost podobný názor...

Martin Kasa

investor

Martin Kasa
+4
Líbí
Nelíbí

Spotřeba domácností je pochopitelně hybatelem ekonomiky, takže ano. Jedna konkrétní rada neexistuje, jde o komplexní přístup v mezích mezinárodní ekonomické situace. Spotřeba domácností je jen článkem v řetězci ekonomických závislostí.

Pavel Kohout

ekonom, ředitel pro strategii v Partners

Pavel Kohout
+148
Líbí
Nelíbí

Nechte lidem víc peněz. Méně daní – vyšší spotřeba, jak velmi jednoduché.

Pavel Sobíšek

hlavní ekonom UniCredit Bank

Pavel Sobíšek
+15
Líbí
Nelíbí

Stát toho nemůže v dané situaci udělat mnoho, něco ale přece: vláda by mohla veřejně deklarovat, že po lednu 2013 nebude pro následující dva roky chystat žádné daňové změny, které by zatížily peněženky občanů. Pokud vychází současný finanční stres domácností aspoň částečně z nejistoty, co zas vláda příště nachystá, měla by se tímto značná dávka stresu odbourat.

Tomáš Vlk

analytik Patria Finance

Tomáš Vlk
-21
Líbí
Nelíbí
Ohledně podpory spotřeby si myslím, že by to stát dělat neměl. Jednak na to momentálně nemá - podpora by šla proti fiskální stabilitě, která je podle mne důležitější než snaha tlumit mírnou recesi. A navíc vzhledem k otevřenosti české ekonomiky by podpora spotřeby byla z většiny podporou dovozu, a tedy zahraničních ekonomik.

Richard Siuda

ekonom, ředitel prodeje Conseq

Richard Siuda
+120
Líbí
Nelíbí

Ne, každý máme právo spotřebovávat tolik, kolik uznáme za vhodné. Vůbec nerozumím tomu, proč by nás měl někdo povzbuzovat k tomu, abychom spotřebovávali víc. Navíc za peníze, které nám vezme na daních – a které kvůli tomu nemůžeme utratit. Stát má vytvořit takové podmínky, aby mohli lidé v klidu pracovat a vydělávat peníze, aby se nemuseli obávat o svou budoucnost, potom nebude potřeba je ke spotřebě pobízet.

Miroslav Motejlek

novinář, provozovatel www.motejlek.com

Miroslav Motejlek
-19
Líbí
Nelíbí

Spotřeba domácností je klíčovým motorem růstu HDP. Podpora státu by ale měla přicházet pouze v letech hospodářské mizérie.

Jan Traxler

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+59
Líbí
Nelíbí

Nejen spotřebu domácností, ale také investice firemního sektoru. Jak? No přece nižšími daněmi a nižší administrativní zátěží. Rozhodně ale ne levnějšími úvěry, tedy nižší úrokovou sazbou.

Patrik Nacher

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Patrik Nacher
+41
Líbí
Nelíbí

Aktuálně u nás například tím, že politici raději nebudou v oblasti ekonomiky a hospodářství nic dělat a o ničem z těchto témat mluvit. To by byl pro začátek, podle mého názoru, velký skok k lepšímu. Skoro bych řekl, že by to byl balzám pro spotřebitele a daňové poplatníky.

Milan Vaníček

ředitel odboru analýz finančního trhu J&T Banky
Milan Vaníček
+15
Líbí
Nelíbí

Domnívám se, že relativně významné množství zásahů státu není příliš efektivních, a tudíž bych nebyl pro výraznější nesystémová zasahování. Dle mého názoru je nejvhodnější omezování daňové zátěže (v tomto případě asi přímých daní, tedy daní z příjmu fyzických osob). I to by nakonec mohlo být vnímáno jako podpora spotřeby domácností.

Jaroslav Šura

makléř, investor, podnikatel

Jaroslav Šura
+191
Líbí
Nelíbí
V žádném případě. Každá stimulace něco stojí. Nejsme v situaci, kdy si můžeme dovolit další zadlužování, a už vůbec ne kvůli spotřebě. Bude problém přesvědčit politiky o nutnosti vyrovnaných rozpočtů – i tak tu pořád ještě zůstane ohromný dluh, který bude potřeba splácet. Úrokové sazby nebudou navěky nízké a obsluha dluhu taky něco stojí.

Lukáš Kovanda

ekonom a novinář

Lukáš Kovanda
+104
Líbí
Nelíbí

Stát má povzbuzovat spotřebu domácností zejména tak, že omezí svoji vlastní spotřebu. Své výdaje. Pokud si totiž odmyslíme investice firem a případný přebytek zahraničního obchodu, celkovou ekonomiku tvoří buď spotřeba domácností, nebo spotřeba státu. Nic jiného. Když stát hospodaří tak neefektivně, tak korupčně, je pochopitelně neefektivní i jeho spotřeba, a musí tedy stále víc a víc sahat „do spotřeby“ domácnostem – například tak, že zvýší DPH nebo jiné daně. Tím spotřebu domácností pochopitelně nepovzbudí, právě naopak.

Petr Mach

politik a ekonom

Petr Mach
+32
Líbí
Nelíbí

Stát se nemá lidi ponoukat k menšímu či většímu utrácení. Lidé sami vědí, kdy mají své peníze utrácet a kdy spořit. Všechny státní pokusy o povzbuzení spotřebních nákupů selhávají a musí selhávat z podstaty.

 Jako příklad si můžeme vzít šrotovné. Stát chtěl povzbudit nákupy nových aut, tak nabízel dotaci při nákupu nového auta a vyhození starého. Způsobilo to ale jen krátkodobý vyšší odbyt – lidé si jen nakoupili auta o rok dva dřív, než by koupili jinak. Výsledkem tedy bylo jen plýtvání penězi daňových poplatníků a pojízdnými staršími auty. Nejlepší by bylo zakázat státu povzbuzování spotřeby přímo v ústavě.

Anketa

Nedejte se pobízet! Kdo dneska odpovídal nejlíp?

Jak pomoci státnímu rozpočtu? Radíme ministrovi!

Ano, mohli bychom utratit nějaké peníze na pobídky, aby lidé utráceli. Ale ještě jednodušší je šetřit. Ministr financí ví, jak na to:

„Když jsme nyní schopni si půjčovat na úrok tři procenta, a ne za sedm jako Portugalsko, jen na úrocích na tom ušetříme pětačtyřicet miliard korun ročně.“

A když si za ten tříprocentní úrok půjčíme ještě jednou tolik, ušetříme devadesát miliard ročně. Ještě chvilku budeme takhle šetřit a můžeme se mít líp než ropné velmoci. Jak to, že na to nikdo nepřišel dřív?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+34
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2012 9:05, Pierre

Oproti jiným EU zemím šrotovné tehdy naštěstí u nás neprošlo.

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 9. 2012 7:36, http://www.kiva.org/team/czechteam

Asi žiju v jiném státě než Petr Mach. Opravdu nevím, že by náš stát nabízel nějaké šrotovné :) :) :) .... a milé šrotovné není nic jiného než to, že stát vrátí část toho co chce z ceny auta na DPH

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

2. 10. 2012 | 18:35 | Jan Boláček

Zjednodušeně řečeno: jak se říkávalo - ,,Dej krávě do držky, ona ti dá do dížky."Jestliže normální smrtelník pracuje půl roku zadarmo- rozuměj tuto část svých příjmů odvede na daních státu, tak je nemůže utrácet pro svoji...více

24. 9. 2012 | 23:18 | Eva

Musím se smát, jak si někdo může myslet, že se spotřeba zvýší, pokud neustále dochází k růstu cen všeho, na co si člověk jen vzpomene. Jediné, co se neustálým zdražováním dosáhne (samozřejmě bez současného navyšování příjmů),...více

21. 9. 2012 | 16:59 | KarelT

No já se tedy chovám zodpovědně, protože podle pravicových ekonomů nemám od zprivatizovaného státu čekat v budoucnu nějakou nějakou pomoc a budu se muset o sebe postarat sám, neutrácím. Dělám finační rezervy a když už něco...více

21. 9. 2012 | 16:58 | JirkaZ

Nejvíc se mi líbí návrh pana Sobíška. který ovšem přepokládá, že obyvatelstvo bude své vládě věřit. A jak je to u nás s politickými sliby ? více

21. 9. 2012 | 16:00 | Slávka

Lidé se chovají víc ekonomicky než celý stát v čele s geniálním Kalouskem.Když na něco nemám,tak neutrácím.Jestli ušetří stát na úrocích je mi šuma fuk.To je jeho problém.Můj je ten,že na utrácení nemám,tak neutrácím.Nechť...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK