Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Udej neplatiče daní a shrábni prachy! Recept pro Kalouska?

O odměně lidem, kteří „udají“ spoluobčany, že neplatí daně, uvažuje rumunský ministr financí. Ve Spojených státech, Indii nebo třeba Keni už podobný systém funguje.

Čeští politici jsou zatím zdrženliví a podobný prvek zavést nezamýšlí, třebaže v šedé ekonomice ročně mizí miliardy korun.

„Institut odměňování pokládáme za problematický, což potvrzuje i absence tohoto systému v naprosté většině států Evropské unie,“ říká mluvčí českého ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Homolové přijdou tuzemské daňové správě desítky udání měsíčně. Řada z nich obsahuje informace, které lze využít. „Ale často se v nich objevují pouze nelichotivá až urážlivá hodnocení konkrétních osob a firem nebo jejich činnosti,“ říká Homolová a doplňuje, že většina informátorů neuvede své jméno ani kontaktní údaje.

Malý tip, velká sklizeň

Pomocníky při odhalování daňových úniků v současné době peněžně ohodnocují například v USA, Velké Británii, Indii nebo Keni.

Ve Spojených státech amerických platí od roku 1989 takzvaný Whistleblower Protection Act, který mimo jiné nastavuje i pravidla pro ochranu svědků. Podněty občané dávají ve Whistleblower Office, která je součástí federálního daňového úřadu.

„Odměny se mohou pohybovat v rozmezí 15 až 30 procent dodatečně vybrané daně,“ upřesňuje Martin Pizinger z českého velvyslanectví ve Washingtonu.

Indická vláda dokonce vypracovala speciální manuál. Aby bylo udání platné a informátor si skutečně zasloužil odměnu, musí mimo jiné zaslat otisk svého levého palce. To je mimochodem zajímavé proto, že levá ruka je jinak v zemi považována za nečistou.

V Indii si aktivní občané mohou přijít až na pětinu sumy, která kromě dlužné částky zahrnuje i vyměřené penále. „Malý tip, který nám dáte, může vést k velké sklizni,“ stojí v oficiálním dokumentu jedné z poboček tamního Celního a daňového úřadu.

Anketa

Udali byste neplatiče daní?

Motivačnímu prvku se nebrání ani Velká Británie. Například v letech 2008 až 2010 odměnil Finanční a celní úřad Jejího Veličenstva (HMRC) informátory celkovou částkou, která přesáhla 437 tisíc liber.

V posledních dvaceti letech se tu podle listu Telegraph přitom vyplacené odměny postupně snižují – například v letech 1997 až 1998 politici rozdali udavačům až přes 1,6 milionu liber.

Úřady v Keni nabízí na webu i formulář, který aktivní občan vyplní. V příručce pro dobrovolníky zároveň uvádějí, že lze předat informaci také při osobní návštěvě, telefonicky nebo faxem.

Práskačství, nebo záslužný čin?

Podle analytika Petra Gapka z GE Money Bank přitom podobný návrh zazněl i u nás.

„Od nápadu k realizaci je ale daleko a spíše se jednalo jen o velmi skromnou diskuzi,“ komentuje pro Aktuálně.cz. Karel Pluhař ze společnosti Akont.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

27. 7. 2015 | 15:31 | Bartoloměj Řezník

Dobrý den.Vnáším cosi malého příspěvku k diskusi.P.Luděk Kozler, podnikavec v autodopravě,www.kozler.cz,okra dlČR za posledních 5 let na daních o 100 mil.Kč,na platbách pojistného o 5 mil.Kč,a každý měsíc okrádá své řidiče,tak,že...více

24. 9. 2012 | 8:50 | jezevec

kdyby neplatila půlka národa, bylo by to ještě hustý. jenže pokud sečtete důchodce, nezaměstnané, nemakačenky, zaměstnance ve státní správě, a lidi co se vejdou do nezdanitelného základu - dostanete se k 80% elektorátu. a...více

24. 9. 2012 | 7:57

Je to votázka Johny. Když půl národa nebude platit, nebude zbytek platit dvakrát víc? Neokrádá tě tím soused? Nedělá mimochodem prostě něco protizákonnýho? Kterou protizákonnost nahlásíš, kterou ne? Jakej je tvůj klíč? Nebo...více

24. 9. 2012 | 7:53 | Johny

Na vymáhání daní a jejích nedoplatků tu máme finanční úřady a finanční policii (ten Kalouskův sbor nebo jak se tomu nadává). Nevím proč bych já měl sledovat dění okolo sebe a ptát se souseda, jestli platí daně? Nic mi do...více

24. 9. 2012 | 0:43

A kam nemůže čert, tam nastrčí eďu. více

Oblíbená témata

daně, daňové úniky, výběr daní

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK