Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 11. 2022 | 1 komentář
Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby částka, která zůstává dlužníkůmexekuci nebo v oddlužení, rostla od roku 2023 méně než podle současných pravidel. Návrh na nový výpočet nezabavitelného minima od začátku roku 2023 poslalo do připomínkového řízení.

Základní částka nezabavitelného minima se teď počítá jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce a specifické částky normativních nákladů.

Ministerstvo vedené Pavlem Blažkem (ODS) teď navrhuje, aby se od začátku roku 2023 nepočítalo se třemi čtvrtinami životního minima, ale jen s jedenácti dvacetinami, tedy s něčím lehce nad polovinu.

Růst nezabavitelné částky brzdila vláda už od října 2022, když podruhé letos rostly normativní náklady. Ty reagují na skokový růst cen energií. Nižší zvyšování nezabavitelné částky ministerstvo vysvětluje tím, že náhlý skok by výrazně zasáhl věřitele, ale také samotné dlužníky, pro které by bylo hůře dostupné oddlužení.

„Díky tomuto kroku zůstane hladina nezabavitelné částky k 1. lednu 2023 na podobné úrovni, na jaké se nachází nyní,“ píše ministerstvo k novému návrhu. Na podobné úrovni má nezabavitelné minimum zůstat, protože i když by u něj klesl podíl životního minima, jak to úřad navrhuje, tak normativní náklady, se kterými se také počítá, výrazně rostou.

Aktuální výši nezabavitelné částky si můžete spočítat v naší kalkulačce:

Blažkův návrh kritizuje například Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení. „Rostou náklady na bydlení, cenová hladina, úrokové sazby, pohonné hmoty. Ministr spravedlnosti Blažek má ale dojem, že lidí v exekuci a insolvenci se to netýká, a tak plánuje výrazně změnit výpočet nezabavitelné částky, aby těmto lidem náhodou nezůstalo moc peněz,“ okomentoval návrh. 

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková už avizovala, že se chystá poslat ministerstvu spravedlnosti připomínky. Chce, aby nezabavitelné minimum od začátku roku 2023 rostlo.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

18. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli. celý článek

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

24. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Úřad srážel z důchodů v exekuci víc, než měl. Peníze nevrátí

Desítky tisíc důchodců dostaly v říjnu méně peněz, než podle zákona měly. Česká správa sociálního zabezpečení však zpětně nic vyplácet nebude. Politici podle ní měli schválit změnu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.