Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 11. 2022 | 1 komentář
Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby částka, která zůstává dlužníkůmexekuci nebo v oddlužení, rostla od roku 2023 méně než podle současných pravidel. Návrh na nový výpočet nezabavitelného minima od začátku roku 2023 poslalo do připomínkového řízení.

Základní částka nezabavitelného minima se teď počítá jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce a specifické částky normativních nákladů.

Ministerstvo vedené Pavlem Blažkem (ODS) teď navrhuje, aby se od začátku roku 2023 nepočítalo se třemi čtvrtinami životního minima, ale jen s jedenácti dvacetinami, tedy s něčím lehce nad polovinu.

Růst nezabavitelné částky brzdila vláda už od října 2022, když podruhé letos rostly normativní náklady. Ty reagují na skokový růst cen energií. Nižší zvyšování nezabavitelné částky ministerstvo vysvětluje tím, že náhlý skok by výrazně zasáhl věřitele, ale také samotné dlužníky, pro které by bylo hůře dostupné oddlužení.

„Díky tomuto kroku zůstane hladina nezabavitelné částky k 1. lednu 2023 na podobné úrovni, na jaké se nachází nyní,“ píše ministerstvo k novému návrhu. Na podobné úrovni má nezabavitelné minimum zůstat, protože i když by u něj klesl podíl životního minima, jak to úřad navrhuje, tak normativní náklady, se kterými se také počítá, výrazně rostou.

Aktuální výši nezabavitelné částky si můžete spočítat v naší kalkulačce:

Blažkův návrh kritizuje například Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení. „Rostou náklady na bydlení, cenová hladina, úrokové sazby, pohonné hmoty. Ministr spravedlnosti Blažek má ale dojem, že lidí v exekuci a insolvenci se to netýká, a tak plánuje výrazně změnit výpočet nezabavitelné částky, aby těmto lidem náhodou nezůstalo moc peněz,“ okomentoval návrh. 

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková už avizovala, že se chystá poslat ministerstvu spravedlnosti připomínky. Chce, aby nezabavitelné minimum od začátku roku 2023 rostlo.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

3. 4. 2024 | František Nonnemann

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

Než vám půjčí, musí banka nebo úvěrová společnost prověřit, jestli dokážete splácet. Když při tom udělá chybu, může být smlouva prohlášená za neplatnou. Záleží ale na tom, jestli jde... celý článek

Milostivé léto? Nemilosrdné. Experti kritizují novou oddlužovací akci

7. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Milostivé léto? Nemilosrdné. Experti kritizují novou oddlužovací akci

Další oddlužovací akce, pro kterou se vžil název milostivé léto, má tentokrát lidem odpustit část dluhů na zdravotním pojištění. S její podobou, kterou včera schválili poslanci a teď... celý článek

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

6. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Česko ji mělo schválit už v létě 2021, jenže stále není jasná její konečná podoba. Napovědět může únorové jednání sněmovny.... celý článek

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

26. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

Nižší nezabavitelné minimum, hrozba fixní srážky i možný konec započítání peněz na manžela či manželku. Lidem v exekucích zbyde letos z příjmu méně peněz. Změny popisuje Radek Hábl z... celý článek

Partners Financial Services