Registry dlužníků: Jak se do nich dostanete, kudy vede cesta ven a na koho si dát pozor

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 26. 4. 2019 | 4 komentáře
Když si jdete pro půjčku, ale třeba i pro novou smlouvu o dodávkách energie, prověří si vás v registrech. V Česku máme několik oficiálních a jednoho parazita, se kterým si úřady dlouhodobě nedokážou poradit.
Registry dlužníků: Jak se do nich dostanete, kudy vede cesta ven a na koho si dát pozor

Banky a úvěrové společnosti sdílejí údaje o svých klientech v Bankovním registru klientských informací (BRKI) a v Nebankovním registru klientských informací (NRKI). Další oficiální registry pak provozuje sdružení Solus – ty používá celkem 57 firem, hlavně banky, energetické společnosti a mobilní operátoři. Jak fungují a v čem se liší, si podrobně popíšeme za chvíli.

A pak je tu ještě Centrální registr dlužníků ČR, který se jako oficiální jen tváří. Nabízí výpisy, které jsou v praxi úplně k ničemu. Za bezcenné výpisy si přitom od lidí nechává platit. Kdo se zaregistruje a později trik prokoukne, čelí výhružkám exekucí.

Jak fungují úvěrové registry BRKI a NRKI

Banky a nebankovní „splátkové“ společnosti mezi sebou sdílejí data o půjčkách a úvěrech v registrech, které vede společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Jsou známé pod zkratkami BRKI a NRKI.

Oba registry evidovaly ke konci roku 2018 celkem tři miliony klientů s aktivně spláceným úvěrem. A protože někteří splácejí víc půjček, mají tito lidé dohromady v registrech 5,75 milionu „otevřených“ smluv.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

„Ke konci loňského roku dosahoval počet lidí s výraznými problémy se splácením 253 tisíc u úvěrů na spotřebu a necelých 21 tisíc u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření,“ upřesňuje čerstvá čísla Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Jde o situace, kdy člověk nezaplatil tři po sobě jdoucí řádné měsíční splátky (90 dní a víc), nebo když věřitel takzvaně zesplatnil úvěr (to se stane, když dlužník nesplácí nebo výrazně porušil jinou důležitou povinnost).

Informace o úvěru a historii jeho splácení jsou v obou registrech – BRKI i NRKI – evidovány nejenom po celou dobu jejich splácení, ale ještě i čtyři roky po ukončení smlouvy, tedy po doplacení úvěru. „Díky tomu, že registry obsahují také pozitivní data, mohou banky a další finanční instituce poměrně snadno rozlišit mezi závažnými a méně závažnými případy nesplácení úvěru,“ říká Novotná.

Do obou registrů se zapisují také žádosti o úvěr. O těch neúspěšných zůstává záznam v bankovním registru po dobu jednoho roku, v nebankovním pak poloviční dobu.

Sdílením dat v registrech se finanční instituce snaží plnit i povinnost, kterou jim ukládá zákon o spotřebitelském úvěru: musí ověřit takzvanou úvěruschopnost žadatelů. „Druhým důvodem je ochrana vlastního majetku, u bank i povinnost postupovat při výkonu svých činností obezřetně v souladu se zákonem o bankách,“ dodává Novotná. Rodná čísla klientů můžou registry využívat přímo díky novele zákona o evidenci obyvatel.

Anketa

Měli jste někdy víc půjček najednou? Hypotéku nepočítaje...

Co všechno o vás evidují, můžete zjistit, když si objednáte výpis. Na 100 korun vyjde jeho elektronická verze, na 200 korun klasická papírová, kterou vám doručí pošťák.

Jak funguje registr Solus

Když si přijdete pro úvěr, podívají se potenciální věřitelé i do registrů od sdružení Solus. Kromě bank a úvěrových společností je využívají také dodavatelé energií, mobilní operátoři nebo stavební spořitelny.

Nepodnikající fyzické osoby se můžou v Solusu dostat do dvou registrů. V jednom jsou pouze negativní údaje (tedy když nesplácíte), v druhém naopak pozitivní (jaké smlouvy máte).

V negativním registru bylo ke konci letošního března zapsáno 595 tisíc lidí (6,73 procenta dospělé populace ČR). To je historicky nejnižší počet od roku 1999, od kdy Solus funguje. Za posledních dvanáct měsíců klesl počet dlužníků v registru o 30 tisíc. Celkově dlužili po splatnosti 48,1 miliardy korun, což je meziročně o 1,7 miliardy méně.

Do negativního registru Solus se dostanete, když dlužíte minimálně 500 korun a jste déle jak 30 dnů po splatnosti. Údaje v něm zůstávají nejenom po dobu prodlení, ale i určitou dobu po zaplacení dluhu: u úvěrů jsou to tři roky, u mobilních operátorů a dodavatelů energií jeden rok. Stejné lhůty platí také pro další negativní registr Solusu, kam se zaznamenávají dluhy podnikajících fyzických osob a právnických osob.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Když se do negativního registru dostanete, máte nárok na vymazání z něj jenom v případě, že údaje jsou nepravdivé.

Naopak v pozitivním registru Solus být nemusíte, když nechcete. Můžete tedy požádat o výmaz. Jinak platí, že i v něm zůstávají smlouvy ještě tři roky po jejich ukončení v případě úvěru a jeden rok u operátorů a dodavatelů energií. Najdeme v něm i zamítnuté nebo odvolané žádosti o úvěr, nejdéle však po dobu tří měsíců. 

Jestliže doba trvání smlouvy přesáhne 10 let, jsou údaje z platební historie, které jsou starší deseti let, z registrů automaticky smazány.

I z registrů Solus můžete sami získat výpis. Nejlevnější je přes SMS, vyjde na 149 korun. Online výpis přijde na 200 korun a výpis poštou stojí 250 korun.

Registr parazit

Už mnoho let v Česku působí také Centrální registr dlužníků ČR (CERD), který sice porušuje všechny možné zákony, ale úřady jsou na něj krátké, protože za ním stojí firma registrovaná v USA.

Před „parazitem“ CERD varovaly nejenom oficiální registry, ale třeba loni v září i Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož nezákonně nakládá s osobními údaji.

Před jeho činností varovala spotřebitele i Česká obchodní inspekce, která americké firmě uložila v roce 2017 pokutu ve výši 60 000 korun. „Provozovatel služby klamavě vytvářel dojem, že se jedná o oficiální registr dlužníků v České republice,“ uvedl tehdy mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

„Pokutu nezaplatili a protože se jedná o pohledávku vůči státu, předali jsme ji 15. května 2018 Celnímu úřadu k vymáhání,“ říká Fröhlich. Jestli se celníkům podařilo pokutu vymoci, zjistit nejde. Podle zákona jde totiž o daňové řízení, takže taková informace podléhá utajení.

CERD každopádně ve svém podvodném jednání pokračuje. Za bezcenný výpis o bezdlužnosti vybírá 300 korun, po registraci chce třeba i poplatek 2000 korun za umožnění náhledu do registru po dobu pěti let. Lidem, kteří nezaplatí, následně vyhrožuje exekucí.

„Na takové výzvy doporučuji nereagovat. Platební rozkaz může vydat jedině soud,“ říká Fröhlich z ČOI. A na soud se podle něj CERD v Česku ještě nikdy neobrátil.

Líbil se vám článek?

+55
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 2 komentáře

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

7. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 17 komentářů

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

Česká televize uvádí novou řadu seriálu Krotitelé dluhů. Profesionálové v něm radí konkrétním lidem, jak z finančních potíží. Dobré rady slouží i divákům, kteří se octnou v podobné... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.