Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krize přinesla rekord: Téměř milion exekucí za rok

| rubrika: Aktuálně.cz | 18. 3. 2012 | 7 komentářů
Krize přinesla rekord: Téměř milion exekucí za rok
Počet exekucí byl v minulém roce rekordní. Zatímco v roce 2010 exekucí ubylo, loni se jejich počet skokově zvýšil zhruba o třetinu.

Trend v počtu exekucí se po roce vrátil do zajetých kolejí plynulého růstu. Exekuční soudy loni nařídily 936 tisíc exekucí, což je o 234 tisíc meziročně více a o 175 tisíc více než v dodosud rekordním roce 2009. V důsledku toho stoupl také počet exekucí, při nichž byl dluh vymožen, a sice o 55 tisíc na 191 tisíc. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informovala Exekutorská komora.

Nárůst počtu exekucí je podle zástupců komory mimo jiné důsledkem ekonomické krize, finanční vyčerpaností dlužníků, proti nimž je mnohdy nařízeno více exekucí, ale také větším zájmem věřitelů o služby soudních exekutorů.

„Podíl na zvýšení počtu nařízených exekucí má i skutečnost, že ubývá soudních výkonů rozhodnutí. Věřitelé se s návrhem na vymožení svých pohledávek stále častěji obracejí na soudní exekutory, neboť jejich činnost je efektivnější než činnost soudů,“ uvedla prezidentka komory Jana Tvrdková. Počet odvolání proti usnesení o nařízení exekuce loni klesl, a to na 10 700 z předloňských 11 300. Podle Tvrdkové lze hovořit o pozitivním ukazateli, který svědčí o legitimnosti nařizování exekucí.

Dražby nemovitostí na webu

V roce 2011 stoupl také počet nařízených dražeb. Zatímco v roce 2010 jich bylo 10 600, loni to bylo 16 100, z toho v 11 700 případech šlo o dražby nemovitostí.

Komora provozuje od roku 2009 portál dražeb, kde všechny exekutorské úřady musejí zveřejňovat veškeré dražby nemovitostí i movitých věcí. Nyní přichází s jeho aktualizací. Systém se propojí s dalšími internetovými servery, které nabízejí servis v oblasti dražeb.

Anketa

V místě trvalého bydliště...

"Změna je dalším krokem k tomu, jak utnout veškeré spekulace o tom, že při některých dražbách dochází k nečisté domluvě části dražitelů. Díky tomuto elektronickému zveřejňování omezujeme možnost pletich při dražbách," poznamenala Tvrdková s tím, že nový režim by měl začít fungovat od začátku května.

Fikce doručení

Jedním z největších problémů exekucí je podle Tvrdkové nepochopení principů doručování korespondence. Soud i soudní exekutor doručují písemnosti účastníkům řízení na adresy trvalého bydliště, případně na doručovací adresy evidované v Centrální evidenci obyvatel.

Když se dlužník nezdržuje na místě trvalého pobytu a nenechá si do evidence obyvatel zadat doručovací adresu, uplatní se tzv. fikce doručení. Dlužníkovi je tak zásilka doručena, i když se o ní vůbec nedozvěděl.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 3. 2012 13:47, Lubik

Návrh novelizace zákona o povinnosti slučovat exekuce u dluhů u jednoho věřitele už je a bude platit pravděpodobně od 1.7. Jinak v těchto dnech (možná už dnes) se bude v Bruselu jednat o nebankovních půjčkách, což přinese určitě nějakou regulaci. Ovšem je třeba vidět, že každá regulace omezuje naši svobodu, nemožnost svobodně se dohodnout mezi dvěma subjekty. Když se u nás zákonem zakazovaly řetězové hry (letadla, pyramidy), tak jsem byl pro i hloupé lidi musí stát chránit. Jde jen o to najít rozumnou míru, aby nás stát (nebo nadstát – EU) nechránil moc. Abychom při kdejaké činnosti neslyšeli:“a máš na to povolení?“.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

16. 1. 2013 | 17:57 | Tomáš

Jen by mě zajímalo proč když se dlužník nezdržuje na adrese v občance a nepřebirá si poštu proč to je škodné tomu ..nechat si posílat poštu atd je dneska drahé a hloupé . a to taky když si poštu nepřebirám tak ta pošta přijde...více

19. 3. 2012 | 13:47 | Lubik

Návrh novelizace zákona o povinnosti slučovat exekuce u dluhů u jednoho věřitele už je a bude platit pravděpodobně od 1.7. Jinak v těchto dnech (možná už dnes) se bude v Bruselu jednat o nebankovních půjčkách, což přinese...více

19. 3. 2012 | 13:46 | Hugo

Na to nereaguj, je to nějaký trol, který s tím spamuje finanční weby. více

19. 3. 2012 | 11:35 | vlastní zkušenost

Prosím,a jakou pomoc vám nabídli? Ted odkaz mě nefunguje a mám podezření zda to není jen vytahování dalších peněz typu pomůžeme s osobním bankrotem,vykoupíme exekuci apod. To asi není pro člověka který nic moc nemá.Nebo další...více

18. 3. 2012 | 18:10 | Nox

Ono to pry uz postizitelne je, problem je, ze ne automaticky, ale musite o to soudit, tusim ze se to bere jako neopravnene obohacovani nebo tak nejak. Jenze kolik exekuovanych ma penize na pravniky a tahanice? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK