Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

Pokud jste finančně na dně, můžete se obrátit na úřad práce a zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jaké podmínky je potřeba splnit? Poradíme.
Mimořádná okamžitá pomoc 2017: Kdy můžete žádat

Člověk, kterému příjmy a celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší, společensky přijatelné úrovni, je podle zákona v hmotné nouzi. K překonání finanční tísně mu pak můžou posloužit dávky v hmotné nouzipříspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Zatímco první dvě jmenované dávky můžete čerpat pravidelně, mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka určená pro překonání nenadále finanční tísně.

Dávku navíc můžete dostat pouze v konkrétních situacích, které vymezuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. Počítejte ale s tím, že mimořádná okamžitá pomoc není dávka nároková. Jestli pomoc od státu skutečně dostanete, totiž rozhodují úředníci. Jak vysoká mimořádná okamžitá pomoc bude, opět záleží na konkrétní situaci. V řadě případů se nicméně odvíjí od životního a existenčního minima.

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Životní minimum je společensky uznaná hranice měsíčního příjmu, která má pokrýt základní potřeby jako jídlo, oblečení a hygienu. V roce 2017 dělá:

  • 3410 Kč pro jedince
  • 3140 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
  • 2830 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
  • 1740 Kč pro dítě do 6 let
  • 2140 Kč pro dítě 6–15 let
  • 2450 Kč pro dítě 15–26 let

Životní minimum si snadno spočítáte na naší kalkulačce.

Spočítejte si životní minimum 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Existenční minimum, částka nezbytná k zajištění jídla a ostatních potřeb umožňujících přežití, je ještě nižší – letos dělá 2200 Kč.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Hrozí újma na zdraví

Mimořádnou okamžitou pomoc od státu můžete dostat, i když nejste z pohledu zákona v hmotné nouzi. Na ostatní dávky (především příspěvek na živobytí) sice nemáte nárok, ale nedostatek finančních prostředků by vás mohl vážně ohrozit na zdraví. Jít může například o situace, kdy nemáte na léky nebo základní potraviny. Prostřednictvím mimořádné okamžité pomoci by se tedy měl váš příjem dorovnat na úroveň existenčního minima, u nezaopatřených dětí na úroveň životního minima. Dávku pro tyto případy navíc můžete čerpat opakovaně.

Živelná pohroma

Povodeň, vichřice nebo požár. Když vás živelná pohroma připraví o střechu nad hlavou i osobní věci, můžete dostat až patnáctinásobek životního minima jednotlivce – aktuálně tedy až 51 150 korun. Výše dávky se ale v praxi odvíjí především od rozsahu škod, úředníci přihlížejí také celkovým majetkovým a sociálním poměrům. Dávku můžete dostat celou, nebo ji čerpat postupně.

Poradna: Sociální dávky

A nemám právo na nějaké peníze, když…? Mateřská, přídavky na děti, příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi a další – bezplatné sociální poradně vám řekneme, o jakou dávku ve své situaci můžete požádat, co k tomu budete potřebovat a na koho se obrátit.

Bezplatná sociální poradna

Na nové doklady

Potřebujete novou občanku, duplikát rodného listu nebo doklady nutné k přijetí do zaměstnání. Jenže nemáte na zaplacení správních poplatků. I v takových případech můžete žádat o jednorázovou finanční injekci – její výše se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj.

Z dávky navíc můžete pokrýt i jízdné a v případě nezbytné potřeby také nocleh.

Škola a kroužky

Až desetinásobek životního minima jednotlivce – 34 100 korun – vám můžou na úřadě práce přiznat, pokud nezvládáte pokrýt výdaje spojené se vzděláváním nezaopatřeného dítěte. Do této skupiny navíc spadají i náklady na zájmové kroužky, lyžařský výcvik nebo třeba dětský tábor.

Vedle výdajů na vzdělání a zájmovou činnosti dětí můžete dávku čerpat i na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí. Jde například o poradenskou pomoc, návštěvu dětí z dětského domova v rodině, nebo naopak rodičů v dětském domově. Kolik přesně od státu dostanete, bude záležet na konkrétních nákladech a vaší rodinné situaci.

Nezaopatřené dítě

Pod pojmem nezaopatřené dítě se rozumí dítě do skončení povinné školní docházky. A i potom, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání
  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz
  • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost

Soustavnou přípravou na budoucí povolání se myslí studium na středních, vyšších odborných či vysokých školách nebo příprava ve speciálních výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností. Soustavnou přípravou na budoucí povolání ale není studium, při kterém člověk pracuje tak, že musí platit nemocenské pojištění, má nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání nebo při kterém je příslušníkem armády či v jiném služebním poměru.

Za nezaopatřené dítě je člověk považovaný taky v případě, že už dokončil povinnou školní docházku, ještě mu nebylo osmnáct, je vedený v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Bez pračky či ledničky

O mimořádnou okamžitou pomoc pak můžete žádat i v případě, že se vám rozbije pračka či lednička, případně jiné nezbytné vybavení domácnosti nebo předmět dlouhodobé potřeby, například dioptrické brýle. Náklady spojené s nákupem nového vybavení (nebo opravou starého) stát pomůže pokrýt až do výše konkrétního nákladu. Součet dávek pro tyto účely nicméně nesmí během jednoho kalendářního roku přesáhnout desetinásobek životního minima jednotlivce.

Sociální vyloučení

Maximálně tisícovku pak může dostat člověk ohrožený sociálním vyloučením. V praxi jde o lidi, které právě propustili z vězení nebo ukončili léčbu závislosti. O dávku můžete požádat, i když jste čerstvě vyšli z dětského domova, jste bez přístřeší, případně pokud vás někdo jiný ohrožuje trestnou činností. Podobně jako v předchozím případě ale platí, že součet dávek vyplacených během jednoho kalendářního roku nesmí překročit určitou hranici – konkrétně čtyřnásobek životního minima jednotlivce, tedy 13 640 korun.

Mimořádná okamžitá pomoc: Jak na žádost

Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc – potřebné tiskopisy si můžete stáhnout v boxu – se primárně podává na kontaktním pracovišti úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu. Žádat můžete i jinde, pokud situace vyžadující mimořádnou okamžitou pomoc nastala mimo dosah vašeho trvalého bydliště.

Krom vyplněných formulářů s sebou přineste také občanku. Mimořádnou okamžitou pomoc by vám úředníci měli vyplatit bezodkladně – není nutné čekat například na další měsíc jako u jiných sociálních dávek.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 2. 2017 12:12, mamcaRBK

Okamžitá pomoc - tak to jsou případy, o kterých se píše a články jsou okamžitě označeny za hoaxy - Romové dostali od státu nové zařízení bytu apod.. A vidíte. Na Barrandově v televizi ukazovali, jak darovali mamině s dětmi nový sporák - a ona měla nárok téměř ze zákona. T.j. - vědí o této možnosti bílí chudí? Že mohou poslat děti na tábor, do kroužků, na lyžařský výcvik ????? Velice o tom pochybuju. Je to nějaký "utajený" příspěvek.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 2. 2017 16:23, xenie

Též mi to tak připadá. Když se mi rozbila pračka, prala jem na valše, ložní dávala do prádelny. Už je to dlouho, hned po revoluci. Tenkrát se to různými příspěvky tolik nehemžilo.
Prostě jsme byli chudí a museli šetřit.
Naštěstí je toto období za mnou. Když dnes vidím, na co vše je nárok, nestačím e divit.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

2. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Od životního minima se odvíjí například nárok na porodné, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo limity pro srážky ze mzdy.

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

5. 5. 2022 | Michal Skořepa | 30 komentářů

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

Nejchudší z nás jsme nechali příjmově klesnout o 13 procent oproti roku 2007. Existenční minimum stouplo méně než inflace, píše analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

31. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima se dotkne zhruba 350 tisíc lidí, říká ministr Marian Jurečka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.