Vyšší daň neznamená víc úniků. Studie zkoumá, kdo platí ochotněji

| rubrika: Aktuality | 26. 9. 2019 13:45 | 1 komentář

Ve státech s vysokým daňovým zatížením jsou lidé obecně ochotnější platit daně než v jiných zemích. To je jeden ze zajímavých závěrů studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zaměřila na to, co nutí lidi a firmy platit daně.

Studie hodnotí různé faktory, které vedou k „dobrovolnému“ plnění daňových povinností. Pokud jde o placení daní navzdory jejich vyššímu poměru k hrubému domácímu produktu, můžou za tím být například ochota občanů přispívat na fungující veřejné služby, důvěra v efektivní vládu či samosprávu, účinné vymáhání ze strany státu nebo obecně vyšší morálka v některých zemích.

Podělte se

Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?


Až na dvojnásobek chce ministerstvo spravedlnosti zvýšit soudní poplatky. Cílem je „dorovnat růst životní úrovně“ od roku 2011 a současně motivovat lidi, aby se tolik nesoudili – hlavně ne o malé částky.

Zdraží soudy o peníze i rozvody. Poplatky mají prudce stoupnout

Analýza zkoumá i vliv věku, vzdělání, pohlaví, náboženství nebo význam důvěry ve státní instituce. Některé výsledky potvrzují očekávání, například že lidé s vysokoškolským vzděláním si většinou lépe uvědomují význam daní, tedy – v ideálním případě – jejich provázanost s fungující veřejnou správou.

Ženy mají obecně vyšší daňovou morálku než muži, ukázal průzkum – opačně je to ale v Africe. Výsledky také ukazují, že starší lidé už nezkoušejí tolik podvádět jako mladší. Líp platí daně i lidé, kteří v dané zemi žijí, v porovnání s cizinci.

Pozitivní vliv má obecně i náboženství, podobně jako víra v demokracii jako nejlepší systém vlády. Výrazně ochotněji platí daně lidé, kteří věří, že žijí v meritokratické společnosti, tedy že funkce a odměny jsou rozdávány hlavně podle schopností.

Analýza zkoumá i regionální rozdíly. Nejvyšší daňová morálka je podle ní v členských státech OECD a v Latinské Americe, nižší v Africe a východní Evropě. Velké rozdíly jsou ale i uvnitř regionů.

Kompletní analýza je na webu OECD.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.