Vyšší daň neznamená víc úniků. Studie zkoumá, kdo platí ochotněji

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 9. 2019 | 1 komentář

Ve státech s vysokým daňovým zatížením jsou lidé obecně ochotnější platit daně než v jiných zemích. To je jeden ze zajímavých závěrů studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zaměřila na to, co nutí lidi a firmy platit daně.

Studie hodnotí různé faktory, které vedou k „dobrovolnému“ plnění daňových povinností. Pokud jde o placení daní navzdory jejich vyššímu poměru k hrubému domácímu produktu, můžou za tím být například ochota občanů přispívat na fungující veřejné služby, důvěra v efektivní vládu či samosprávu, účinné vymáhání ze strany státu nebo obecně vyšší morálka v některých zemích.

Podělte se

Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?


Až na dvojnásobek chce ministerstvo spravedlnosti zvýšit soudní poplatky. Cílem je „dorovnat růst životní úrovně“ od roku 2011 a současně motivovat lidi, aby se tolik nesoudili – hlavně ne o malé částky.

Zdraží soudy o peníze i rozvody. Poplatky mají prudce stoupnout

Analýza zkoumá i vliv věku, vzdělání, pohlaví, náboženství nebo význam důvěry ve státní instituce. Některé výsledky potvrzují očekávání, například že lidé s vysokoškolským vzděláním si většinou lépe uvědomují význam daní, tedy – v ideálním případě – jejich provázanost s fungující veřejnou správou.

Ženy mají obecně vyšší daňovou morálku než muži, ukázal průzkum – opačně je to ale v Africe. Výsledky také ukazují, že starší lidé už nezkoušejí tolik podvádět jako mladší. Líp platí daně i lidé, kteří v dané zemi žijí, v porovnání s cizinci.

Pozitivní vliv má obecně i náboženství, podobně jako víra v demokracii jako nejlepší systém vlády. Výrazně ochotněji platí daně lidé, kteří věří, že žijí v meritokratické společnosti, tedy že funkce a odměny jsou rozdávány hlavně podle schopností.

Analýza zkoumá i regionální rozdíly. Nejvyšší daňová morálka je podle ní v členských státech OECD a v Latinské Americe, nižší v Africe a východní Evropě. Velké rozdíly jsou ale i uvnitř regionů.

Kompletní analýza je na webu OECD.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

13. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Do té doby, tedy 162 dní, pracují lidé v Česku pouze pro stát.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Partners Financial Services