Daňové přiznání k dani z příjmu čeká letos na každého, kdo měl v loňském roce příjmy vyšší než 15 tisíc korun. Do tohoto limitu se ovšem nezapočítávají příjmy, které jsou od daně osvobozené, a rovněž ani příjmy, z nichž se v roce 2008 odvedla srážková 15 procentní daň. Přiznání musí podat i lidé, kteří měli vedle zaměstnaneckého platu ještě další příjmy přesahující částku 6 tisíc korun.
Řádné daňové přiznánísi každý poplatník podává buď sám nebo o to může požádat daňového poradce. Za zaměstnance, kteří neměli žádné vedlejší příjmy a nemusejí sami podávat daňové přiznání, zařídí roční zúčtování daně jeho zaměstnavatel. Podmínkou ale je, aby zaměstnanec o tuto službu svého zaměstnavatele požádal, vyplnil potřebný formulář „Prohlášení poplatníka“ a podepsaný ho nejpozději do 15. února 2009 odevzdal do účtárny firmy, kde pracuje. Jedině tak smí za něj účtárna podat daňové přiznání na finanční úřad.
Spolu s prohlášením poplatníka je třeba zaměstnavateli předat i všechna potvrzení, která dokládají, kolik si může zaměstnanec odečíst z daní a na jaké slevy má nárok. O roční zúčtování mohou bývalého zaměstnavatele požádat také důchodci, kteří v průběhu loňského roku odešli do důchodu. Kdo vloni vystřídal postupně několik zaměstnavatelů musí nynějšímu zaměstnavateli přinést všechna potvrzení, kolik si v předchozích firmách za rok 2008 vydělal a jaké zálohy za něj předchozí zaměstnavatelé odvedli.
Teprve u ročního zúčtování si zaměstnanec může uplatnit daňové úlevy, které v průběhu roku nelze uplatňovat a dají se nárokovat až po skončení kalendářního roku. Jedná se například o slevu na poplatníka, vyživovanou manželku a děti, odpočty úroků z hypoték nebo z plateb na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění. Díky ročnímu zúčtování, kdy se uplatní všechny slevy a odpočty, mohou někteří zaměstnanci dosáhnout na přeplatek daně z příjmů ve výši několika set i několika tisíc korun. Kdo o roční zúčtování nepožádá a slevy a odpočty neuplatní, žádný přeplatek daně z příjmu automaticky nedostane.
Živnostníci (OSVČ), umělci a další poplatníci, kteří se rozhodnou podat daňové přiznání sami, odevzdávají nebo odesílají vyplněný tiskopis finančnímu úřadu nejpozději do 31. března 2009. Aktuální daňové formuláře se dají vyzvednout na finančním úřadu nebo stáhnout z internetových stránek Ministerstva financí České republiky (MF ČR) v sekci Daně a cla. Elektronický formulář, který je k dispozici také na našich stránkách, vložené cifry propočítá automaticky sám a po vyplnění a zkontrolování všech nezbytných údajů ho stačí vytisknout, podepsat a odevzdat na příslušný finanční úřad.
Daňové přiznání se dá, stejně jako v předchozích letech, podat osobně v podatelně úřadu, odeslat doporučeně poštou nebo poslat elektronicky. Internetové podání je nejpohodlnější, je ale potřeba mít vlastní elektronický podpis, který přijde zhruba na 190 korun. Kdo formulář pošle emailem bez elektronického podpisu, měl by alespoň včas (do 31. března 2009) dorazit na finanční úřad, aby jej dodatečně podepsal. Bez podpisu je daňové přiznání neplatné. Pokud vznikne přeplatek daně z příjmu, je důležité vyplnit na poslední straně tiskopisu žádost o jeho vrácení, uvést přesnou částku, kterou má finanční úřad poslat zpět a zase neopomenout připojit svůj podpis. Jinak finanční úřad peníze poplatníkovi nevrátí.
Kdo chce, aby daňové přiznání vyřídil daňový poradce, musí mu dát plnou moc a nejpozději do 31. března 2009 se musí tato plná moc odevzdat na příslušný finanční úřad. Jedině tak může poradce jednat za poplatníka a vyřídit za něj vše potřebné. Jestliže bude daňové přiznání podávat poradce, prodlouží se termín pro odevzdání vyplněného formuláře až do 30. června 2009.
Vyplatí se také poradce v plné moci pověřit i tím, aby požádal finanční úřad o vrácení případného přeplatku. Tomu, kdo na to zapomene, finanční úřad přeplatek automaticky nevrátí. Poplatník pak musí o vrácení peněz žádat dodatečně. O tom, že přiznání k dani z příjmu vypracovává poradce, je potřeba nejpozději do 30. dubna 2009 písemně informovat také zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení.
Po odevzdání daňového přiznání, které si poplatníci vypracují sami bez daňového poradce, je potřeba nejpozději do 30. dubna 2009 odevzdat rovněž i Přehledy o příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám a okresním správám sociální péče a začít platit nové vypočtené zálohy. Pokud daňové přiznání vypracovává daňový poradce, odevzdávají se Přehledy nejpozději 31. července 2009.
Udělali jste někdy chybu v daňovém přiznání? Využíváte raději daňové poradce a kolik tato služba zhruba stojí? Podělte se o zkušenost.
Sdílejte článek, než ho smažem