Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá

| rubrika: Aktuálně.cz | 15. 1. 2012 | 6 komentářů
Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá
Na podání přiznání k dani z nemovitostí zbývají tři týdny, termín i letos končí tradičně na konci ledna.

Přiznání musí podat hlavně lidé, kteří byli v minulém roce zapsáni jako noví vlastníci do katastru nemovitostí.

Kdo na tuto povinnost zapomene, ten automaticky bude muset zaplatit pokutu v minimální výši 500 korun. Přísnější pravidla platí již od roku 2011.

Naopak kdo daňové přiznání ke svému bytu, domu, či pozemku již v minulosti podal a nic výraznějšího se u něj nezměnilo, zatím na daň z nemovitostí myslet nemusí. Ani termín platby se totiž nemění, zůstává konec května.

Může se ale změnit výše daně, pokud tak rozhodla obec, v jejímž katastrálním území nemovitost leží. Konkrétní výši daně pro rok 2012 se lidé tradičně dozvědí v květnu, kdy jim finanční úřady zašlou složenku s aktuální částkou.

Nepříjemné překvapení v podobě dvojnásobné daně v porovnání s rokem 2011 čeká na obyvatele zhruba sta obcí, jejichž úřady nově vyhlásily vyšší než základní sazbu místního koeficientu.

Kdo přiznání podává?

Daňové přiznání se tedy týká jen těch, kteří v minulém roce koupili nemovitost nebo ji například zdědili. Zároveň muselo u nemovitosti v katastru dojít ke změně majitele rovněž v roce 2011.

Tomu, kdo o zápis v katastru požádal ještě v roce 2011, ale dojde k němu až letos, se termín daňového přiznání posouvá. Bude ho muset podat až do tří měsíců od konce měsíce, ve kterém zápis do katastru proběhl.

Do konce ledna musí přiznání podat ale i ti poplatníci, kteří již podali přiznání v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Takovou okolností je například změna počtu vlastněných nemovitostí, změna rozlohy pozemku, kolaudace stavby či dobudování přístavby k rodinnému domu.

Naopak důvodem pro podání nového daňového přiznání není změna koeficientů a sazeb (výše daně), ze kterých se daň z nemovitostí vypočítává.

Kdo v minulém roce prodal svou nemovitost nebo ji přepsal na někoho jiného, ten má ze zákona povinnost to finančnímu úřadu oznámit rovněž do konce ledna.

Pokuta: 500 korun minimálně

Daň z nemovitostí je mezi daněmi ojedinělá tím, že se daňové přiznání nepodává zpětně za minulý rok, ale za rok, ve kterém se podává. Do úterý 31. ledna 2012 se tedy musí podávat přiznání za rok 2012.

I když oficiální termín končí s lednem, přiznání k dani z nemovitostí je možné bez sankce podat ještě o pět pracovních dnů později – tedy nejpozději v úterý 7. února. V tento den už ale musí být přiznání na finančním úřadě, nestačí je pouze odeslat.

Anketa

Daň z nemovitostí je

Pozdější podání už bude s pokutou. Ta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení, minimálně však 500 korun (a maximálně pět procent daňové povinnosti nebo 300 tisíc korun).

Zaplaťte do konce května

Daň z nemovitostí je potřeba zaplatit do konce května. Pokud její výše přesáhne hranici 5 000 korun, je možné ji rozdělit na poloviny a druhou uhradit do konce listopadu.

Odlišný termín platí pouze u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb. Ti daň platí ve dvou stejných splátkách. První je třeba uhradit do konce srpna, druhou opět do konce listopadu.

Sankcí za pozdní platbu jsou úroky z prodlení. Momentální roční sazba úroků z prodlení činí 14,75 procenta.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2012 11:08, Pavel

Čekal jsem na pád komunismu.Nebyl to pád, ale fraška a předání moci ještě větším zlodějům a gaunerům.Nyní čekám na pád zlodějů současných, mnohem orších, a doufám,že se dočkám.Ale chci věřit tomu, že už to nebude žádný samet.Ale že konečně ti co to způsobili si zaslouží pořádně tvrdou odměnu.A rozhodně v tomto názoru nejsem sám.Je to 70% národa.Zbytek života bych jim vyčlenil v kriminále ale pěkně drsném.

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

10. 7. 2013 | 15:26 | Martin

Ještě v anketě chybí kolonka "Legální zlodějna". Proč platit z vlastního, argument že za služby města či obce nebo podobné nesmysly neberu. Co pro nás tak zvláštního obec dělá? Několik let bojujeme za novou vozovku v naší...více

17. 1. 2012 | 16:24 | js

Mně by nevadilo, kdyby vybranou daň obec použila i na jiné obecní účely, třeba na obecní "chudobinec" (útulek pro bezdomovce), dětské hřiště atp. Prostě cokoli, co zvýši kvalitu obce. Samozřejmě se mi nelíbí, když ty peníze...více

16. 1. 2012 | 19:59 | cml11

Až budu jasné dané, že příjem plynoucí obci z daně z nemovitosti může být obcí použity pouze k budování a správě přilehlých komunikací a inženýrských sítí, jsem pro. Neude mi vadit zaplatit víc. Dokud tomu tak nebude, není...více

16. 1. 2012 | 6:45 | Petr

No je to ze 100% příjem obce/města a v tomto případě jsem pro zvýšení, protože to je přímo v místě bydliště vydět kam ty peníze jdou a je to jediná možnost obce jak zvýšit příjem do rozpočtu, i třeba na spoluúčast při nějaké...více

15. 1. 2012 | 11:25

A proč to píšete sem? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK