Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 11. 2021 | 3 komentáře
Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří u elektřiny nebo plynu přešli k dodavateli poslední instance (DPI), dosáhnou snadněji na dávku mimořádné okamžité pomoci od státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmírní pravidla v rámci zákona, oznámila končící ministryně Jana Maláčová.

Základem podle ní je, aby lidé co nejdříve přešli z režimu DPI na standardní smlouvu, tedy od „nouzového“ dodavatele k běžnému. Mírnější pravidla pro mimořádnou pomoc budou moci využít jen lidé, kteří od DPI odejdou do konce letošního roku.

„Přechod lze zařídit i online,“ připomíná Maláčová. Když lidé nemají na zaplacení celé zálohy, měli by uhradit aspoň část, doporučují ministryně i Energetický regulační úřad.

Od dodavatele poslední instance by pak spotřebitelé měli neprodleně obdržet vyúčtování. A když kvůli prudkému zdražení energií nebudou mít dost peněz na zaplacení, mohou se s tímto vyúčtováním obrátit na úřad práce.

Ministerstvo dokončuje pravidla pro variantu mimořádné okamžité pomoci (MOP) nazvané Vyúčtování DPI. Ani na tu sice nedosáhne každý, nicméně příjem a majetek žadatele i ostatních členů domácnosti se budou posuzovat mírněji. Žádat o peníze by mohli lidé až do dvojnásobku svého životního minima své domácnosti a také do dvojnásobku nákladů na bydlení. „To bude ta hranice, ke které nebudeme při testování příjmu a majetku přihlížet,“ říká Maláčová. A zveřejnila konkrétní příklady:

  • 1. příklad: Pan Novák má měsíční čistou mzdu 25 000 Kč (ze zákona se příjem započítává ze 70 % = 17 500 Kč), jeho náklady na bydlení jsou 15 000 Kč. Pan Novák má na bankovním účtu našetřeno 20 000 Kč. V jeho případě se nepřihlíží k majetku (tj. úsporám) v částce až do výše 37 720 Kč (maximální výše majetku, ke které se nebude přihlížet: dvojnásobek životního minima, tedy 2 x 3 860 + dvojnásobek nákladů na bydlení, tedy 2 x 15 000), tudíž jeho našetřené peníze se nebudou pro výpočet poskytnuté MOP započítávat a vycházet se bude z příjmů (započítaných dle zákona ze 70 %). Nedoplatek za vyúčtování je přitom u pana Nováka 15 000 Kč. Úřad práce panu Novákovi poskytne MOP na vyúčtování od DPI ve výši 15 000 Kč.
  • 2. příklad: Paní Krásná pobírá důchod ve výši 16 000 Kč (ze zákona se důchod započítává z 80 % = 12 800 Kč). Na bankovním účtu má našetřeno: 25 000 Kč. U paní Krásné se nepřihlíží k majetku (tj. úsporám) v částce až do výše 27 720 Kč (dvojnásobek životního minima, tedy 2 x 3 860 + dvojnásobek nákladů na bydlení, tedy 2 x 10 000), tudíž její našetřené peníze se rovněž nebudou započítávat a vycházet se bude z příjmů (započítaných dle zákona z 80 %). Paní Krásná má náklady na bydlení ve výši 10 000 Kč a přišel jí nedoplatek za vyúčtování energií 5 000 Kč. Úřad práce poskytne paní Krásné MOP na vyúčtování od DPI ve výši 5 000 Kč.

Lidé, kteří už zálohy nebo jejich část zaplatili a dostali se kvůli tomu do hmotné nouze, mohou o mimořádnou pomoc žádat už teď. Stát jim přispěje na ostatní výdaje, třeba na nájem nebo zimní oblečení pro děti, pokud domácnosti po zaplacení energií už nezbývají peníze. Pro takovou podporu však platí standardní pravidla mimořádné okamžité pomoci.

Maláčová také vyzývá, aby lidé brali telefonní čísla začínající 900. Volají z nich úředníci kvůli doplnění potřebných údajů v žádostech.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

12. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

Energetická společnost ČEZ ode dneška zlevňuje své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh). 

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Partners Financial Services