Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 11. 2021 | 3 komentáře
Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří u elektřiny nebo plynu přešli k dodavateli poslední instance (DPI), dosáhnou snadněji na dávku mimořádné okamžité pomoci od státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmírní pravidla v rámci zákona, oznámila končící ministryně Jana Maláčová.

Základem podle ní je, aby lidé co nejdříve přešli z režimu DPI na standardní smlouvu, tedy od „nouzového“ dodavatele k běžnému. Mírnější pravidla pro mimořádnou pomoc budou moci využít jen lidé, kteří od DPI odejdou do konce letošního roku.

„Přechod lze zařídit i online,“ připomíná Maláčová. Když lidé nemají na zaplacení celé zálohy, měli by uhradit aspoň část, doporučují ministryně i Energetický regulační úřad.

Od dodavatele poslední instance by pak spotřebitelé měli neprodleně obdržet vyúčtování. A když kvůli prudkému zdražení energií nebudou mít dost peněz na zaplacení, mohou se s tímto vyúčtováním obrátit na úřad práce.

Ministerstvo dokončuje pravidla pro variantu mimořádné okamžité pomoci (MOP) nazvané Vyúčtování DPI. Ani na tu sice nedosáhne každý, nicméně příjem a majetek žadatele i ostatních členů domácnosti se budou posuzovat mírněji. Žádat o peníze by mohli lidé až do dvojnásobku svého životního minima své domácnosti a také do dvojnásobku nákladů na bydlení. „To bude ta hranice, ke které nebudeme při testování příjmu a majetku přihlížet,“ říká Maláčová. A zveřejnila konkrétní příklady:

  • 1. příklad: Pan Novák má měsíční čistou mzdu 25 000 Kč (ze zákona se příjem započítává ze 70 % = 17 500 Kč), jeho náklady na bydlení jsou 15 000 Kč. Pan Novák má na bankovním účtu našetřeno 20 000 Kč. V jeho případě se nepřihlíží k majetku (tj. úsporám) v částce až do výše 37 720 Kč (maximální výše majetku, ke které se nebude přihlížet: dvojnásobek životního minima, tedy 2 x 3 860 + dvojnásobek nákladů na bydlení, tedy 2 x 15 000), tudíž jeho našetřené peníze se nebudou pro výpočet poskytnuté MOP započítávat a vycházet se bude z příjmů (započítaných dle zákona ze 70 %). Nedoplatek za vyúčtování je přitom u pana Nováka 15 000 Kč. Úřad práce panu Novákovi poskytne MOP na vyúčtování od DPI ve výši 15 000 Kč.
  • 2. příklad: Paní Krásná pobírá důchod ve výši 16 000 Kč (ze zákona se důchod započítává z 80 % = 12 800 Kč). Na bankovním účtu má našetřeno: 25 000 Kč. U paní Krásné se nepřihlíží k majetku (tj. úsporám) v částce až do výše 27 720 Kč (dvojnásobek životního minima, tedy 2 x 3 860 + dvojnásobek nákladů na bydlení, tedy 2 x 10 000), tudíž její našetřené peníze se rovněž nebudou započítávat a vycházet se bude z příjmů (započítaných dle zákona z 80 %). Paní Krásná má náklady na bydlení ve výši 10 000 Kč a přišel jí nedoplatek za vyúčtování energií 5 000 Kč. Úřad práce poskytne paní Krásné MOP na vyúčtování od DPI ve výši 5 000 Kč.

Lidé, kteří už zálohy nebo jejich část zaplatili a dostali se kvůli tomu do hmotné nouze, mohou o mimořádnou pomoc žádat už teď. Stát jim přispěje na ostatní výdaje, třeba na nájem nebo zimní oblečení pro děti, pokud domácnosti po zaplacení energií už nezbývají peníze. Pro takovou podporu však platí standardní pravidla mimořádné okamžité pomoci.

Maláčová také vyzývá, aby lidé brali telefonní čísla začínající 900. Volají z nich úředníci kvůli doplnění potřebných údajů v žádostech.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

Poslanci schválili novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.... celý článek

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

15. 11. 2022 | Petr Kučera

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

Novým šéfem (CEO) skupiny JRD Group se od února 2023 stane Jan Sadil, který předtím mnoho let působil ve vedení Hypoteční banky a ČSOB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.