Češi přicházejí o peníze kvůli špatnému zateplení. Experti spočítali, jak přeplácí
23. 10. 2024 | Olga Skalková
České domácnosti protopí téměř polovinu svých nákladů na energie zbytečně, ročně za elektřinu a plyn zaplatí skoro 190 miliard korun.
Zdroj: Shutterstock
Energetická společnost ČEZ zveřejnila nové ceníky pro klienty, kteří nemají fixované ceny a mají smlouvu na dobu neurčitou. Od 31. prosince 2021 jim ceny zvyšuje o desítky procent, týká se to elektřiny i plynu.
Důvodem zdražení je růst velkoobchodních cen obou komodit, které v říjnu vystoupaly na rekordní úrovně. Od té doby sice zlevnily, stále jsou však výrazně výš než třeba na začátku letošního roku. Třeba elektřina se na pražské energetické burze obchoduje za více jak dvojnásobnou cenu než na začátku ledna.
„Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně,“ říká Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. Klienti s aktivní fixací budou platit stejné ceny jako dosud. Pro nové klienty ČEZ fixace zdražoval už na začátku října, smlouvy na dobu neurčitou letos dosud nezdražoval.
Kdo elektřinu používá jen pro běžnou spotřebu a neohřívá s ní vodu nebo s ní netopí, ten si s novým ceníkem na dobu neurčitou připlatí zhruba 40 % navíc, co se celkové ceny za elektřinu týče. Kdo elektřinou i ohřívá vodu, tomu cena ve vysokém tarifu roste také zhruba o 40 %, ale v nízkém tarifu už zhruba o tři čtvrtiny (75 %). Na zvýšení celkové ceny o zhruba 70 % se musí připravit i ti, kteří elektřinou i topí.
Ve výpočtech není zahrnut poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie, který dělá 495 korun za megawatthodinu (MWh). U něj vláda vedená Andrejem Babišem nedávno rozhodla, že od něj lidi v příštím roce osvobodí za první tři spotřebované MWh. Domácnosti tak v příštím roce na tomto poplatku ušetří až 1485 korun (podle spotřeby) a výsledný nárůst cen se tak o něco sníží.
Elektřina a plyn by měly v příštích měsících zlevnit ze současných rekordních úrovní. Na burzách už je to vidět. Lidé, kteří jsou u dodavatelů poslední instance, by je měli změnit, ale s rozmyslem a až poté, co si zjistí nabídku u více dodavatelů. V rozhovoru to radí expert na energetiku Michal Šnobr.
ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku, prodává ale i plyn. Ten zákazníkům se smlouvami na dobu neurčitou také od posledního dne letošního roku zdraží. A půjde rovněž o výrazné zdražení. Kdo na plynu jen vaří, připlatí si téměř 60 %, kdo s ním i ohřívá vodu, zaplatí celkově za plyn u ČEZu nově o dvě třetiny více.
Podrobnější vyčíslení změn u elektřiny i plynu najdete pod tímto textem.
Zatím nejsou známé regulované ceny pro příští rok. Jejich výši oznámí Energetický regulační úřad do konce letošního roku. U nich analytici významné zvýšení neočekávají. ČEZ nové ceníky vydal s platností od 31. prosince 2021 a zatím se v nich tedy počítá s regulovanou cenou roku 2021.
Ceny energií na burzách začaly v poslední době spíše klesat, i když jsou stále vysoké v porovnání s tím, kde byly třeba na začátku tohoto roku. A další výhled je spíše pozitivní.
„Pokud nepřijde nějaká nečekaná a špatná zpráva (třeba omezení ruských dodávek do zemí EU), tak to vypadá, že ceny elektřiny a plynu na burzách dosáhly v říjnu extrému a teď budou postupně klesat směrem k přijatelnějším - i když stále vysokým – hodnotám,“ říká David Tramba, redaktor Ekonomického deníku a expert na energetiku.
„Návrat na příznivé (z pohledu spotřebitele energie) hodnoty ze začátku roku v dohledné době neočekávám. Jistý návod nám dávají kotace na energetických burzách. Například elektřina v baseloadu na roky 2024 a 2025 se na německém trhu obchoduje za zhruba 70 eur/MWh. Je to úleva oproti současným cenám přes 100 eur/MWh, ale zároveň nepříjemnost oproti loňským cca 50 eurům za MWh,“ pokračuje Tramba.
A dodává, že podobné je to u zemního plynu, kde se má cena v roce 2024 vrátit na zhruba 25 eur/MWh. „V minulých letech to ovšem bylo cca 15 eur/MWh, avšak na nejbližší měsíce se za plyn aktuálně na pražské burze PXE platí okolo 65 eur/MWh,“ ukazuje Tramba, co se s trhem děje.
Pokud by se tento trend v příštích měsících potvrdil, mělo by se to projevit opět i v cenících dodavatelů - ti by tak měli zlevňovat.
Cena elektřiny v distribučním území ČEZ
Cena elektřiny v distribučním území EG.D
Cena elektřiny v distribučním území PRE
Cena plynu v distribučním území EG.D
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
3. 11. 2021 14:29
Citace - jirkahovorka / 03.11.2021 14:05
neni tam prispevek na OZE. pocitej se mnou D02d: dodavka: vysokej tarif 3775.20 + distribuce: vysokej tarif 1995.17 + dan 34.24 + systemove sluzby 112.89 = 5917.50 kc / MWh a k romu prispevek OZE 598.95 = celkem 6516.45kc/MWh resp 6.51kc/kWh. v clanku uvadej 5918kc/MWh, tedy chybi prispevek na OZE
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 11. 2021 12:51
k tem cenam prihodte jeste 600kc/MWh, tedy 0.60kc/kWh na OZE. babisova era konci rekordnimi pocty mrtvych na cinsky virus, rekordnimi schodky staniho rozpoctu, rekornimi uroky za posledni dobu a rekordnimi cenami nad vseho. ANO - bylo lip
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.