Zálohy u nouzových dodavatelů klesnou. ČEZ má smlouvy bez fixace

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 2. 11. 2021 | 10 komentářů
Vicepremiér Karel Havlíček doufá, že se dohodne s dodavateli, aby se vše včas stihlo. Mezitím z trhu přicházejí pozitivní zprávy: energie by měly zlevňovat a ČEZ nabízí i smlouvy na dobu neurčitou.
Zálohy u nouzových dodavatelů klesnou. ČEZ má smlouvy bez fixace

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří teď odebírají elektřinu nebo plyn od dodavatelů poslední instance, budou v listopadu a prosinci platit až o polovinu nižší zálohové platby. Slibuje jim to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Dohodl se na tom se zástupci Energetického regulačního úřadu.

„Navrhneme snížení zálohových plateb za měsíc listopad o 50 % z vyměřené zálohy a za prosinec o 40 %,“ uvedl Havlíček na společné tiskové konferenci s předsedou rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem. Další měsíce už by zálohy měly být zpět na 100 %. „Tím se snažíme lidi motivovat, aby se přesunuli od dodavatelů poslední instance do standardního režimu,“ říká Havlíček.

Plán na dočasné zastropování záloh u dodavatelů poslední instance Havlíček představil už včera a na dnešek sliboval představit detaily. Ani dnešní upřesnění není ale oznámením už jisté akce.

Havlíček s Trávníčkem to mají ideálně vymyšlené tak, že se s dodavateli poslední instance, což jsou u elektřiny ČEZ, E.On a Pražská energetika a u plynu Innogy, E.On a Pražská plynárenská, na zastropování záloh dohodnou a podepíší společné memorandum.

To by podle Havlíčka byla ideální a rychlejší varianta. Jasno o ní podle ministra má být zítra, kdy budou pokračovat jednání s dodavateli. Pokud by dohoda nevyšla, nastoupí komplikovanější legislativní cesta formou vyhlášky ERÚ. U ní je ale třeba například projít připomínkovým řízením a termín do půlky listopadu, kdy budou dodavatelé poslední instance rozesílat nové zálohy na listopad, by se nemusel stihnout. „Je to šibeniční termín,“ říká Havlíček.

„Řešením přes zálohy získáváme určitý čas, aby stát mohl připravit záchrannou síť pro lidi, kteří budou platit za energie výrazně více,“ říká Trávníček a znovu vyzval lidi, kteří odebírají energie od dodavatelů poslední instance, aby co nejrychleji změnili dodavatele. Příběhy o tom, jak lidem stoupají náklady několikanásobně jsou dnes obecně známé.

V poslední době bylo ale těžké dodavatele změnit, protože s koncem skupiny Bohemia Energy se do pohybu dalo zhruba 900 tisíc domácností, které ze dne na den přišly o svého dodavatele energií. Na to nemohli být konkurenční dodavatelé připraveni a rychle jim došla zásoba předkoupených kontraktů za předchozí, výrazně nižší ceny, než jaké jsou dostupné teď.

Dobrou zprávou je, že ceny energií začaly v poslední době spíše klesat, i když jsou stále vysoké v porovnání s tím, kde byly třeba na začátku tohoto roku. A další výhled je spíše pozitivní.

„Pokud nepřijde nějaká nečekaná a špatná zpráva (třeba omezení ruských dodávek do zemí EU), tak to vypadá, že ceny elektřiny a plynu na burzách dosáhly v říjnu extrému a teď budou postupně klesat směrem k přijatelnějším - i když stále vysokým – hodnotám,“ říká David Tramba, redaktor Ekonomického deníku a expert na energetiku.

„Návrat na příznivé (z pohledu spotřebitele energie) hodnoty ze začátku roku v dohledné době neočekávám. Jistý návod nám dávají kotace na energetických burzách. Například elektřina v baseloadu na roky 2024 a 2025 se na německém trhu obchoduje za zhruba 70 eur/MWh. Je to úleva oproti současným cenám přes 100 eur/MWh, ale zároveň nepříjemnost oproti loňským cca 50 eurům za MWh,“ pokračuje Tramba.

A dodává, že podobné je to u zemního plynu, kde se má cena v roce 2024 vrátit na zhruba 25 eur/MWh. „V minulých letech to ovšem bylo cca 15 eur/MWh, avšak na nejbližší měsíce se za plyn aktuálně na pražské burze PXE platí okolo 65 eur/MWh,“ ukazuje Tramba, co se s trhem děje.

Očima experta

Zdroj: Shutterstock

Elektřina a plyn by měly v příštích měsících zlevnit ze současných rekordních úrovní. Na burzách už je to vidět. Lidé, kteří jsou u dodavatelů poslední instance, by je měli změnit, ale s rozmyslem a až poté, co si zjistí nabídku u více dodavatelů. V rozhovoru to radí expert na energetiku Michal Šnobr.

Energie teď fixujte na rok. A nepřestupujte v panice, radí expert

Dobrou zprávou pro lidi, kteří teď hledají nového dodavatele je, že se do nabídky dodavatelů vracejí smlouvy na dobu neurčitou a to s pevně danou cenou (nikoli s cenou plovoucí neboli spotovou, která kopíruje vývoj na burze).

„Klienti mohou produkt na dobu neurčitou získat, jen musejí počítat s tím, že jej brzy zdražíme,“ říká Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. I novým zákazníkům ČEZ teď prodává energie se smlouvou na dobu neurčitou za dosud nezměněné ceny, které mají i stávající klienti. ČEZ ale už dříve oznámil, že elektřinu u těchto smluv brzy zdraží zhruba o třetinu a plyn o polovinu až dvě třetiny. I to však bude podstatně méně, než kolik dnes lidé platí u dodavatelů poslední instance, kde ceny oproti tomu, co lidé platili třeba u Bohemia Energy, narostly několikanásobně.

„Zájem o smlouvy na dobu neurčitou je teď vyšší. Lidé doufají, že nyní podpisem takové smlouvy překlenou období vysokých cen a pak si vyberou výhodnější fixovanou nabídku,“ vysvětluje Jan Schindler, analytik kalkulátoru cen energií TZB-info.

Klienty už přijímají i dodavatelé, kteří po úprku Bohemia Energy z trhu dočasně nové klienty nepřijímaly. Konkrétně třeba Moravské naftové doly. „Plyn i elektřinu nabízíme aktuálně výhradně s fixací ceny do konce roku 2022. Cílem je nabídnout alternativu ceníkům v režimu dodavatelů poslední instance, snížit tak zákazníkům oproti dodavatelům poslední instance zálohy a získat jim čas pro uvážené rozhodnutí o následném odběru,“ říká Jan Sýkora, ředitel marketingu Moravských naftových dolů.

Dominantní dodavatel plynu Innogy naopak dál novým zákazníkům nabízí pouze smlouvy na tři roky, u nichž v druhém a třetím roce cena postupně klesá. 

Fixovat ceny je na trhu možné od jednoho do tří let. „Tříletý fix je nejvýhodnější, protože ceny na další roky už jsou nižší než na příští rok,“ říká za ČEZ Gazdík. Má pravdu v tom, že cena elektřinu i plynu je u ČEZu výrazně levnější (zhruba o pětinu až třetinu) než cena u jednoleté fixace. A podobně výhodnější je tříletá fixace i oproti nabídce v režimu dodavatele poslední instance. Na druhou stranu: kdo teď nefixuje, získá o desítky procent levnější cenu se smlouvou na dobu neurčitou. A jestli ceny energií na burzách budou v příštích letech skutečně klesat, pak se tříletá fixace určitě nevyplatí. Vývoj ale zůstává nejistý.

Havlíček také oznámil, že dnes podepsal podání trestního oznámení na společnosti skupiny Bohemia Energy a jejich majitele, a to z důvodného podezření nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi svými společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 11. 2021 0:07, youda

ČEZ cena silové elektriky 5000 KČ (cca 200 EUR), cena na vrcholu burzy 160 EUR, cena nyní cca 110 EUR a chtějí zdražovat??

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 11. 2021 20:14

souhlasim Miro, cesi jsou podradny narod. Proto vzdy volim komunisty. Dekuji...

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

Ceny elektřiny a plynu čeká na začátku roku 2022 další zvýšení. Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes zveřejnil rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok.

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

25. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

Banky budou muset opět hlídat parametry u hypoték a půjčovat jen lidem, kteří splní podmínky stanovené centrální bankou. Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla, že se... celý článek

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

24. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 16 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

23. 11. 2021 | Michal Skořepa | 5 komentářů

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

Autor komentáře je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.