Zálohy u nouzových dodavatelů klesnou. ČEZ má smlouvy bez fixace

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 2. 11. 2021 | 10 komentářů
Vicepremiér Karel Havlíček doufá, že se dohodne s dodavateli, aby se vše včas stihlo. Mezitím z trhu přicházejí pozitivní zprávy: energie by měly zlevňovat a ČEZ nabízí i smlouvy na dobu neurčitou.
Zálohy u nouzových dodavatelů klesnou. ČEZ má smlouvy bez fixace

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří teď odebírají elektřinu nebo plyn od dodavatelů poslední instance, budou v listopadu a prosinci platit až o polovinu nižší zálohové platby. Slibuje jim to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Dohodl se na tom se zástupci Energetického regulačního úřadu.

„Navrhneme snížení zálohových plateb za měsíc listopad o 50 % z vyměřené zálohy a za prosinec o 40 %,“ uvedl Havlíček na společné tiskové konferenci s předsedou rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem. Další měsíce už by zálohy měly být zpět na 100 %. „Tím se snažíme lidi motivovat, aby se přesunuli od dodavatelů poslední instance do standardního režimu,“ říká Havlíček.

Plán na dočasné zastropování záloh u dodavatelů poslední instance Havlíček představil už včera a na dnešek sliboval představit detaily. Ani dnešní upřesnění není ale oznámením už jisté akce.

Havlíček s Trávníčkem to mají ideálně vymyšlené tak, že se s dodavateli poslední instance, což jsou u elektřiny ČEZ, E.On a Pražská energetika a u plynu Innogy, E.On a Pražská plynárenská, na zastropování záloh dohodnou a podepíší společné memorandum.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

To by podle Havlíčka byla ideální a rychlejší varianta. Jasno o ní podle ministra má být zítra, kdy budou pokračovat jednání s dodavateli. Pokud by dohoda nevyšla, nastoupí komplikovanější legislativní cesta formou vyhlášky ERÚ. U ní je ale třeba například projít připomínkovým řízením a termín do půlky listopadu, kdy budou dodavatelé poslední instance rozesílat nové zálohy na listopad, by se nemusel stihnout. „Je to šibeniční termín,“ říká Havlíček.

„Řešením přes zálohy získáváme určitý čas, aby stát mohl připravit záchrannou síť pro lidi, kteří budou platit za energie výrazně více,“ říká Trávníček a znovu vyzval lidi, kteří odebírají energie od dodavatelů poslední instance, aby co nejrychleji změnili dodavatele. Příběhy o tom, jak lidem stoupají náklady několikanásobně jsou dnes obecně známé.

V poslední době bylo ale těžké dodavatele změnit, protože s koncem skupiny Bohemia Energy se do pohybu dalo zhruba 900 tisíc domácností, které ze dne na den přišly o svého dodavatele energií. Na to nemohli být konkurenční dodavatelé připraveni a rychle jim došla zásoba předkoupených kontraktů za předchozí, výrazně nižší ceny, než jaké jsou dostupné teď.

Dobrou zprávou je, že ceny energií začaly v poslední době spíše klesat, i když jsou stále vysoké v porovnání s tím, kde byly třeba na začátku tohoto roku. A další výhled je spíše pozitivní.

„Pokud nepřijde nějaká nečekaná a špatná zpráva (třeba omezení ruských dodávek do zemí EU), tak to vypadá, že ceny elektřiny a plynu na burzách dosáhly v říjnu extrému a teď budou postupně klesat směrem k přijatelnějším - i když stále vysokým – hodnotám,“ říká David Tramba, redaktor Ekonomického deníku a expert na energetiku.

„Návrat na příznivé (z pohledu spotřebitele energie) hodnoty ze začátku roku v dohledné době neočekávám. Jistý návod nám dávají kotace na energetických burzách. Například elektřina v baseloadu na roky 2024 a 2025 se na německém trhu obchoduje za zhruba 70 eur/MWh. Je to úleva oproti současným cenám přes 100 eur/MWh, ale zároveň nepříjemnost oproti loňským cca 50 eurům za MWh,“ pokračuje Tramba.

A dodává, že podobné je to u zemního plynu, kde se má cena v roce 2024 vrátit na zhruba 25 eur/MWh. „V minulých letech to ovšem bylo cca 15 eur/MWh, avšak na nejbližší měsíce se za plyn aktuálně na pražské burze PXE platí okolo 65 eur/MWh,“ ukazuje Tramba, co se s trhem děje.

Očima experta

Zdroj: Shutterstock

Elektřina a plyn by měly v příštích měsících zlevnit ze současných rekordních úrovní. Na burzách už je to vidět. Lidé, kteří jsou u dodavatelů poslední instance, by je měli změnit, ale s rozmyslem a až poté, co si zjistí nabídku u více dodavatelů. V rozhovoru to radí expert na energetiku Michal Šnobr.

Energie teď fixujte na rok. A nepřestupujte v panice, radí expert

Dobrou zprávou pro lidi, kteří teď hledají nového dodavatele je, že se do nabídky dodavatelů vracejí smlouvy na dobu neurčitou a to s pevně danou cenou (nikoli s cenou plovoucí neboli spotovou, která kopíruje vývoj na burze).

„Klienti mohou produkt na dobu neurčitou získat, jen musejí počítat s tím, že jej brzy zdražíme,“ říká Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. I novým zákazníkům ČEZ teď prodává energie se smlouvou na dobu neurčitou za dosud nezměněné ceny, které mají i stávající klienti. ČEZ ale už dříve oznámil, že elektřinu u těchto smluv brzy zdraží zhruba o třetinu a plyn o polovinu až dvě třetiny. I to však bude podstatně méně, než kolik dnes lidé platí u dodavatelů poslední instance, kde ceny oproti tomu, co lidé platili třeba u Bohemia Energy, narostly několikanásobně.

„Zájem o smlouvy na dobu neurčitou je teď vyšší. Lidé doufají, že nyní podpisem takové smlouvy překlenou období vysokých cen a pak si vyberou výhodnější fixovanou nabídku,“ vysvětluje Jan Schindler, analytik kalkulátoru cen energií TZB-info.

Klienty už přijímají i dodavatelé, kteří po úprku Bohemia Energy z trhu dočasně nové klienty nepřijímaly. Konkrétně třeba Moravské naftové doly. „Plyn i elektřinu nabízíme aktuálně výhradně s fixací ceny do konce roku 2022. Cílem je nabídnout alternativu ceníkům v režimu dodavatelů poslední instance, snížit tak zákazníkům oproti dodavatelům poslední instance zálohy a získat jim čas pro uvážené rozhodnutí o následném odběru,“ říká Jan Sýkora, ředitel marketingu Moravských naftových dolů.

Dominantní dodavatel plynu Innogy naopak dál novým zákazníkům nabízí pouze smlouvy na tři roky, u nichž v druhém a třetím roce cena postupně klesá. 

Fixovat ceny je na trhu možné od jednoho do tří let. „Tříletý fix je nejvýhodnější, protože ceny na další roky už jsou nižší než na příští rok,“ říká za ČEZ Gazdík. Má pravdu v tom, že cena elektřinu i plynu je u ČEZu výrazně levnější (zhruba o pětinu až třetinu) než cena u jednoleté fixace. A podobně výhodnější je tříletá fixace i oproti nabídce v režimu dodavatele poslední instance. Na druhou stranu: kdo teď nefixuje, získá o desítky procent levnější cenu se smlouvou na dobu neurčitou. A jestli ceny energií na burzách budou v příštích letech skutečně klesat, pak se tříletá fixace určitě nevyplatí. Vývoj ale zůstává nejistý.

Havlíček také oznámil, že dnes podepsal podání trestního oznámení na společnosti skupiny Bohemia Energy a jejich majitele, a to z důvodného podezření nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi svými společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 11. 2021 0:07, youda

ČEZ cena silové elektriky 5000 KČ (cca 200 EUR), cena na vrcholu burzy 160 EUR, cena nyní cca 110 EUR a chtějí zdražovat??

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 11. 2021 20:14

souhlasim Miro, cesi jsou podradny narod. Proto vzdy volim komunisty. Dekuji...

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Příspěvek na obnovitelné zdroje se vrací. Spočítejte si, jak vám zdraží elektřinu

2. 10. 2023 | Gabriel Pleska

Příspěvek na obnovitelné zdroje se vrací. Spočítejte si, jak vám zdraží elektřinu

Elektřina zlevňuje. Většina dodavatelů snižovala v průběhu roku ceny, připravují i příznivější nabídky pro ty, kteří si zafixovali cenu energie v době, kdy byla nejvyšší a část jí doplácel... celý článek

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Partners Financial Services