Elektřina i plyn příští rok zlevní. Známe regulované ceny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 11. 2020 11:00 | 7 komentářů
Elektřina i plyn příští rok zlevní. Známe regulované ceny

Zdroj: Shutterstock

Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti v příštím roce klesnou. Vyplývá to z rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok, které dnes oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ). Také konečné ceny dodavatelů mají podle odhadu úřadu klesat. 

U elektřiny tvoří regulovaná složka zhruba polovinu výsledné ceny, u plynu asi třetinu. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

U elektřiny pro domácnosti klesne regulovaná část ceny v roce 2021 v průměru o 1,7 procenta, u plynu o 1,6 procenta. Liší se to však v závislosti na distribučním území.

Nejvíce u elektřiny ušětří domácnosti z území, kde má distribuci na starosti ČEZ. Tam příští rok regulovaná složka ceny elektřiny klesne v průměru o 2,6 procenta. V Praze, kde má distribuci na starosti PRE, cena klesne v průměru o 0,5 procenta. A na distribučním území společnosti E.ON, respektive od Nového roku EG.D, regulovaná cena elektřiny naopak v průměru vzroste o 0,3 procenta.

„Absolutní pokles regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti ERÚ naposledy oznamoval v listopadu roku 2014. Tentokrát se nám to povedlo díky dobrému nastavení V. regulačního období, kde jsme výrazně snížili míru výnosnosti, které mohou regulované společnosti od ledna příštího roku při svých investicích dosáhnout," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Zdroj: ERÚ

Meziroční změna regulované ceny elektřiny podle distribučních území.

Také u plynu se největší úspora v regulované ceně týká v příštím roce největšího distribučního území. Kdo spadá pod Gasnet, ten na regulované ceně za plyn v průměru ušetří 2,8 procenta. Na jihu Čech ušetří lidé průměrně 0,4 procenta a naopak v Praze se kvůli vyšším investicím do sítě příští rok regulovaná cena plynu zvedne téměř o pět procent.

V hlavním městě probíhá nutná obměna plynovodů ve velkém rozsahu. „Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré. Modernizace je zde nevyhnutelná. Není jen otázkou zavádění nových technologií, ale zejména zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy," říká Trávníček.

Zdroj: ERÚ

Meziroční změna regulované ceny plynu podle distribučních území.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

ERÚ zároveň očekává, že v příštím roce budou klesat ceny za silovou elektřinu a zemní plyn, které určují sami dodavatelé. U elektřiny úřad čeká pro domácnosti o zhruba pět procent nižší cenu, u plynu pak dokonce o téměř devět procent. Ceny energií na burzách totiž letos klesly, protože poptávka po nich v důsledku pandemie rovněž klesla.

Domácnosti by tak příští rok měly za elektřinu a plyn v průměru ušetřit několik sto korun. Trávníček zároveň upozorňuje, že kdo má ceny zafixované, musí si na slevu počkat až na dobu, kdy mu fixace skončí.

Trávníček připomíná, že někteří dodavatelé ceny snižovali už na podzim a nemusí tedy upravovat ceny směrem dolů i na začátku příštího roku. Porovnání cen v následujících tabulkách tak srovnává cenovou hladinu za celé roky 2020 a 2021, nejde o meziroční srovnání na začátku obou let.

Zdroj: ERÚ

Kolik ušetří průměrné domácnosti příští rok za elektřinu?

Zdroj: ERÚ

Kolik ušetří průměrné domácnosti příští rok za plyn?

Podle posledních dat Českého statistického úřadu ceny zemního plynu přešly z meziročního růstu o 0,4 % v září v pokles o 3,9 % v říjnu. Ve stejném měsíci také zmírnil meziroční růst cen elektřiny na 4,8 % ze zářijových 7,6 %.

Firmy a podnikatelé si naopak příští rok za regulovanou složku elektřiny v průměru připlatí od 6,5 do 11,5 procenta, roste totiž jejich podíl na úhradě poplatku za obnovitelné zdroje. U plynu firmy průměrně ušetří za regulovanou složku 3,2 procenta.

Vzhledem k tomu, že u firem tvoří regulovaná cena menší část celkové platby za elektřinu a plyn, očekává ERÚ, že si firmy za elektřinu celkově připlatí příští rok v průměru zhruba tři procenta, u plynu naopak může být úspora podobná jako u domácností.

Trávníček také upozorňuje, že ceny za elektřinu a plyn jsou v Česku pod průměrem a zhruba na mediánu zemí Evropské unie. Podle něj je toto jediné relevantní srovnání. Narážel tak na to, že při přepočtu na takzvanou paritu kupní síly jsou elektřina i plyn v Česku mezi nejdražšími v EU. Podle Trávníčka jsou ale takováto srovnání, která započítávají i průměrnou výši mezd v jednotlivých zemích, nepřesná a zavádějící.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 12. 2020 10:35, Martin

Houby je drahá... vývoj ceny elektřiny za posledních 10 let (podle mých faktur, nejobvyklejší tarif D02, celková cena vč. DPH):

2010: 4514,- / MWh

2020: 4895,- / MWh

tj. celkový nárust o 8.4%.
Kumulovaná inflace 2010-2019 podle kalkulačky na tomhle webu: 16.4%.
Takže elektřina je ve skutečnosti cca o 8% levnější než před 10 lety.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 11. 2020 20:26

jeto porad malo moc drahe ceny dolu razantne cesko v pasti chudoby a bidy obcanu ktera nebere konce

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Zdražování bytů přibrzdí, čeká bankéř po rekordním roce

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zdražování bytů přibrzdí, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 315 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 250 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Jak úspěšně prodat byt? Tři nejčastější chyby

11. 1. 2021 | Vladimír Zuzák | 1 komentář

Jak úspěšně prodat byt? Tři nejčastější chyby

Prodat za nejlepší možnou cenu znamená především přilákat rychle dostatek kupujících. Když víte jak na to, cena může být nastavená odvážně. Zisk z prodeje se dá nakonec ještě navýšit,... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí stačí později. Odkládá se i silniční

7. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí stačí později. Odkládá se i silniční

Na přiznání k dani z nemovitých věcí a silniční dani letos máte čas až do začátku dubna. Ministerstvo financí dnes informovalo o mimořádném posunutí termínu o dva měsíce. Slibuje si... celý článek

Daň z nemovitostí 2021. Průvodce pro první přiznání v roce

6. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Daň z nemovitostí 2021. Průvodce pro první přiznání v roce

Kvůli epidemii je letos o dva měsíce času na přiznání více. Kdo ho musí podat? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.