Elektřina i plyn příští rok zlevní. Známe regulované ceny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 11. 2020 | 7 komentářů
Elektřina i plyn příští rok zlevní. Známe regulované ceny

Zdroj: Shutterstock

Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti v příštím roce klesnou. Vyplývá to z rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok, které dnes oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ). Také konečné ceny dodavatelů mají podle odhadu úřadu klesat. 

U elektřiny tvoří regulovaná složka zhruba polovinu výsledné ceny, u plynu asi třetinu. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

U elektřiny pro domácnosti klesne regulovaná část ceny v roce 2021 v průměru o 1,7 procenta, u plynu o 1,6 procenta. Liší se to však v závislosti na distribučním území.

Nejvíce u elektřiny ušětří domácnosti z území, kde má distribuci na starosti ČEZ. Tam příští rok regulovaná složka ceny elektřiny klesne v průměru o 2,6 procenta. V Praze, kde má distribuci na starosti PRE, cena klesne v průměru o 0,5 procenta. A na distribučním území společnosti E.ON, respektive od Nového roku EG.D, regulovaná cena elektřiny naopak v průměru vzroste o 0,3 procenta.

„Absolutní pokles regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti ERÚ naposledy oznamoval v listopadu roku 2014. Tentokrát se nám to povedlo díky dobrému nastavení V. regulačního období, kde jsme výrazně snížili míru výnosnosti, které mohou regulované společnosti od ledna příštího roku při svých investicích dosáhnout," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Zdroj: ERÚ

Meziroční změna regulované ceny elektřiny podle distribučních území.

Také u plynu se největší úspora v regulované ceně týká v příštím roce největšího distribučního území. Kdo spadá pod Gasnet, ten na regulované ceně za plyn v průměru ušetří 2,8 procenta. Na jihu Čech ušetří lidé průměrně 0,4 procenta a naopak v Praze se kvůli vyšším investicím do sítě příští rok regulovaná cena plynu zvedne téměř o pět procent.

V hlavním městě probíhá nutná obměna plynovodů ve velkém rozsahu. „Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré. Modernizace je zde nevyhnutelná. Není jen otázkou zavádění nových technologií, ale zejména zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy," říká Trávníček.

Zdroj: ERÚ

Meziroční změna regulované ceny plynu podle distribučních území.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

ERÚ zároveň očekává, že v příštím roce budou klesat ceny za silovou elektřinu a zemní plyn, které určují sami dodavatelé. U elektřiny úřad čeká pro domácnosti o zhruba pět procent nižší cenu, u plynu pak dokonce o téměř devět procent. Ceny energií na burzách totiž letos klesly, protože poptávka po nich v důsledku pandemie rovněž klesla.

Domácnosti by tak příští rok měly za elektřinu a plyn v průměru ušetřit několik sto korun. Trávníček zároveň upozorňuje, že kdo má ceny zafixované, musí si na slevu počkat až na dobu, kdy mu fixace skončí.

Trávníček připomíná, že někteří dodavatelé ceny snižovali už na podzim a nemusí tedy upravovat ceny směrem dolů i na začátku příštího roku. Porovnání cen v následujících tabulkách tak srovnává cenovou hladinu za celé roky 2020 a 2021, nejde o meziroční srovnání na začátku obou let.

Zdroj: ERÚ

Kolik ušetří průměrné domácnosti příští rok za elektřinu?

Zdroj: ERÚ

Kolik ušetří průměrné domácnosti příští rok za plyn?

Podle posledních dat Českého statistického úřadu ceny zemního plynu přešly z meziročního růstu o 0,4 % v září v pokles o 3,9 % v říjnu. Ve stejném měsíci také zmírnil meziroční růst cen elektřiny na 4,8 % ze zářijových 7,6 %.

Firmy a podnikatelé si naopak příští rok za regulovanou složku elektřiny v průměru připlatí od 6,5 do 11,5 procenta, roste totiž jejich podíl na úhradě poplatku za obnovitelné zdroje. U plynu firmy průměrně ušetří za regulovanou složku 3,2 procenta.

Vzhledem k tomu, že u firem tvoří regulovaná cena menší část celkové platby za elektřinu a plyn, očekává ERÚ, že si firmy za elektřinu celkově připlatí příští rok v průměru zhruba tři procenta, u plynu naopak může být úspora podobná jako u domácností.

Trávníček také upozorňuje, že ceny za elektřinu a plyn jsou v Česku pod průměrem a zhruba na mediánu zemí Evropské unie. Podle něj je toto jediné relevantní srovnání. Narážel tak na to, že při přepočtu na takzvanou paritu kupní síly jsou elektřina i plyn v Česku mezi nejdražšími v EU. Podle Trávníčka jsou ale takováto srovnání, která započítávají i průměrnou výši mezd v jednotlivých zemích, nepřesná a zavádějící.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 12. 2020 10:35, Martin

Houby je drahá... vývoj ceny elektřiny za posledních 10 let (podle mých faktur, nejobvyklejší tarif D02, celková cena vč. DPH):

2010: 4514,- / MWh

2020: 4895,- / MWh

tj. celkový nárust o 8.4%.
Kumulovaná inflace 2010-2019 podle kalkulačky na tomhle webu: 16.4%.
Takže elektřina je ve skutečnosti cca o 8% levnější než před 10 lety.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 11. 2020 20:26

jeto porad malo moc drahe ceny dolu razantne cesko v pasti chudoby a bidy obcanu ktera nebere konce

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Vláda schválila novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

15. 11. 2022 | Petr Kučera

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

Novým šéfem (CEO) skupiny JRD Group se od února 2023 stane Jan Sadil, který předtím mnoho let působil ve vedení Hypoteční banky a ČSOB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.