Cenová válka: Elektřinu zlevňuje i innogy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 10. 2020 | 2 komentáře
Cenová válka: Elektřinu zlevňuje i innogy

Zdroj: Shutterstock

Společnost innogy zlevní od listopadu elektřinu lidem, kteří jsou na distribučním území ČEZ. Pokračuje tak cenová válka na trhu elektřiny, kterou zahájil právě ČEZ říjnovým snížením cen v celé republice.

Jde o souboj gigantů. Innogy, největší dodavatel plynu v zemi, útočí přímo na největšího dodavatele energií, když ceny od listopadu zvýší jen na „domácím“ území ČEZu. Týká se to krajů Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a částečně Zlínského a kraje Vysočina.

Innogy tam zlevní silovou elektřinu v průměru o devět procent. Týká se to jen části ceny, kterou určuje sám dodavatel a která tvoří necelou polovinu konečné ceny. Třeba u základního tarifu pro domácnosti (D02d), které elektřinou například netopí, sníží innogy cenu silové elektřiny o desetinu, celková cena ale bude nižší jen o pět procent.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ve stejném tarifu bude innogy od listopadu na distribučním území ČEZu o 41 korun na megawatthodinu (MWh) levnější než ČEZ. Když tedy domácnost za rok spotřebuje v průměru zhruba tři MWh, připlatí si u ČEZu 123 korun za rok. Podle kalkulátoru Energetického regulačního úřadu lze oproti ČEZu u nejlevnějších dodavatelů ušetřit v našem modelovém příkladu i více jak 2000 korun ročně.

Zlevňovat dodavatelům energií umožňuje vývoj cen energií na burzách. Kvůli epidemii koronaviru a nižší poptávce po objednávkách energií, jejich cena meziročně spadla. Na pražské energetické burze teď cena elektřiny pro rok 2021 dosahuje necelých 44 eur za MWh, což je meziročně o 15 % méně. Cena plynu se propadla na burze ještě níže a i ten dodavatelé zlevňují.

„Rodina, která od innogy odebírá elektřinu a zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, podle propočtů innogy ročně ušetří po snížení cen obou komodit přes dva tisíce korun z rodinného rozpočtu na energie,“ říká Martin Chalupský, mluvčí innogy. Ušetřit lze ještě více výběrem levnějšího dodavatele.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.