Cenová válka: Elektřinu zlevňuje i innogy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 10. 2020 | 2 komentáře
Cenová válka: Elektřinu zlevňuje i innogy

Zdroj: Shutterstock

Společnost innogy zlevní od listopadu elektřinu lidem, kteří jsou na distribučním území ČEZ. Pokračuje tak cenová válka na trhu elektřiny, kterou zahájil právě ČEZ říjnovým snížením cen v celé republice.

Jde o souboj gigantů. Innogy, největší dodavatel plynu v zemi, útočí přímo na největšího dodavatele energií, když ceny od listopadu zvýší jen na „domácím“ území ČEZu. Týká se to krajů Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a částečně Zlínského a kraje Vysočina.

Innogy tam zlevní silovou elektřinu v průměru o devět procent. Týká se to jen části ceny, kterou určuje sám dodavatel a která tvoří necelou polovinu konečné ceny. Třeba u základního tarifu pro domácnosti (D02d), které elektřinou například netopí, sníží innogy cenu silové elektřiny o desetinu, celková cena ale bude nižší jen o pět procent.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ve stejném tarifu bude innogy od listopadu na distribučním území ČEZu o 41 korun na megawatthodinu (MWh) levnější než ČEZ. Když tedy domácnost za rok spotřebuje v průměru zhruba tři MWh, připlatí si u ČEZu 123 korun za rok. Podle kalkulátoru Energetického regulačního úřadu lze oproti ČEZu u nejlevnějších dodavatelů ušetřit v našem modelovém příkladu i více jak 2000 korun ročně.

Zlevňovat dodavatelům energií umožňuje vývoj cen energií na burzách. Kvůli epidemii koronaviru a nižší poptávce po objednávkách energií, jejich cena meziročně spadla. Na pražské energetické burze teď cena elektřiny pro rok 2021 dosahuje necelých 44 eur za MWh, což je meziročně o 15 % méně. Cena plynu se propadla na burze ještě níže a i ten dodavatelé zlevňují.

„Rodina, která od innogy odebírá elektřinu a zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, podle propočtů innogy ročně ušetří po snížení cen obou komodit přes dva tisíce korun z rodinného rozpočtu na energie,“ říká Martin Chalupský, mluvčí innogy. Ušetřit lze ještě více výběrem levnějšího dodavatele.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services