Varování pro SVJ. Zloději míří na stovky účtů

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 10. 10. 2020 | 14 komentářů
Společenství vlastníků jednotek jsou v posledních týdnech terčem rozsáhlého podvodu. Základem je zfalšování voleb, krádež identity a nakonec pokus vybrat peníze z bankovního účtu.
Varování pro SVJ. Zloději míří na stovky účtů

Zdroj: Shutterstock

Majitelé bytů to nejspíš znají: Společenství vlastníků jednotek si na svém shromáždění volí statutární orgán, který se pak stará o všechno důležité. Může jít buď o kolektivní orgán – takzvaný výbor společenství, nebo jednočlenný – pak mluvíme o předsedovi.

Předsedou se může stát i společnost s ručením omezeným. Pro řadu SVJ je to velkou výhodou: Když vlastníci nemají čas věnovat se náležitě správě domu, svěřují ji do rukou profesionální firmě.

A právě téhle možnosti se v posledních týdnech snaží zneužít podvodníci. Zfalšují hlasování ze shromáždění – buď rovnou prezenční listinu a zápis ze shromáždění, nebo uskutečněného formou per rollam, tedy oběžníkem. Předsedou nechají zvolit „svou“ společnost s ručením omezeným.

Následně vyrazí do banky, kde požádají o změnu dispozičních oprávnění, aby se dostali k penězům na účtech.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Bílí koně

Ohrožena jsou přitom i společenství, jejichž statutárním orgánem je podle stanov výbor. „V tomto týdnu se na nás nezávisle obrátila dvě taková SVJ. Podvodníci tedy změnili i stanovy,“ říká Jan Eisenreich, vedoucí právník advokátní kanceláře Ladislav Drha, která v reakci na tyto kauzy zprovoznila web alarmsvj.cz.

Ke změně stanov totiž není potřeba vyhotovovat notářský zápis. „Narážíme na lidské kapacity – v Česku nemáme tolik notářů, aby zvládli obsloužit 70 tisíc SVJ, které budou třeba naráz potřebovat změnit stanovy tak, jako tomu byl v roce 2014,“ dodává právník.

V čele společností s ručením omezeným, které se ve funkci falešných předsedů objevují, jsou zřejmě bílí koně. „My víme o třech takových subjektech – jedna z firem má sídlo v Praze, jedna v Ostravě a jedna ve Vlašimi,“ říká Eisenreich. Tento typ podvodu se podle něj objevil zejména v posledním měsíci. Jenom v hlavním městě je podle informací z Městského soudu v Praze zatím devadesát podezřelých případů.

Na tohle taky pozor

Zdroj: Shutterstock

Úroveň útoků na jednotlivé klienty bank roste. Více je do komunikace také zapojeno sociální inženýrství. Na co si teď dát pozor?

Nová vlna podvodů. Banky varují před vylepšenými triky

 


Poslanci mají v tomto týdnu začít projednávat novelu, která chce omezit nepoctivé zprostředkovatele při prodeji elektřiny a plynu.

Šmejdi přijdou o energii. Podvodníky zkrotí nová pravidla

Na situaci reagují i některé banky, přinejmenším preventivně. Například ČSOB sice zatím žádnou stížnost od SVJ ohledně manipulace s účtem nezaznamenala, hned po 23. září, kdy byly v Česku zaznamenány první případy, přijala opatření, která mají zamezit podezřelým změnám v podpisových vzorech SVJ. Jejich konkrétní podobu nechtěl mluvčí Patrik Madle zveřejnit, aby nedal návod podvodníkům.

Vybírejte si schránku

Proč je pro podvodníky jednodušší útočit na SVJ než třeba na obchodní společnosti? Společenství vlastníků často vedou „laici“, kteří nemají na správu tolik času a není to jejich hlavní činnost.

Zástupci SVJ by proto měli řádně přebírat poštu, nebo si zřídit datovou schránku a pravidelně ji kontrolovat. Vyplatí se také průběžně sledovat rejstřík.

„Ihned poté, co se o případném podvodu SVJ nebo bytové družstvo dozví, je potřeba kontaktovat banku, informovat ji o vzniklé situaci a požádat, aby neměnila dispozici s účty. Dále je třeba uvědomit rejstříkový soud a podat trestní oznámení,“ zdůrazňuje Eisenreich.

Jedno SVJ se o podvodu dozvědělo tak, že do schránky obdrželo výzvu rejstříkového soudu se žádostí o doplnění podkladů. „Ve druhém případě se to s bohužel dozvědělo až ve chvíli, kdy již byl nový statutár zapsán a do schránky přišlo rozhodnutí soudu o jeho zápisu. Naštěstí si to rozhodnutí vyzvedli ještě ve lhůtě pro odvolání – to jsme ani nepodávali. Zavolali jsme na rejstřík, podali zpětvzetí návrhu a k tomu trestní oznámení,“ říká Eisenreich. Podvodník už začal oslovovat banky s žádostí o změnu dispozic s účtem. Protože nevěděl, u které z nich má SVJ účet, oslovil jich rovnou víc.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Když společenství nevybírá poštovní schránku, nebo ji nemá řádně označenou či třeba neurčilo osobu pro přebírání pošty, nemusí mít takové štěstí a odhalit podvod včas. Jakmile je nový statutár zapsán, lze uvažovat o podání obranného návrhu proti zápisu. „Jeho úspěšnost je však sporná a bude odviset od konkrétní situace každého případu,“ říká mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Poškozeným SVJ radí co nejrychleji vyhledat pomoc advokáta.

„Byl dán podnět státnímu zastupitelství ke vstupu do podezřelých rejstříkových řízení a současně státní zastupitelství předalo podnět orgánům Policie ČR, které podezření již začala aktivně vyšetřovat,“ dodává Puci.

V případě, kdy ještě nenabyl zápis do rejstříku právní moci, je možné podat zpětvzetí návrhu. „Pokud již dojde k pravomocnému zápisu, pak je třeba to řešit žádostí o obnovu řízení – rejstřík by pak měl v rámci obnoveného řízení vrátit zpět daného statutára a také staré stanovy,“ říká Eisenreich.

Za trestný čin podvodu hrozí dva až osm let vězení podle výše škody, kterou podvodníci způsobili nebo měli způsobit.

Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Veronika Hejná

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+235
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2020 8:33, Krása Jiří

No hlavně by se měli trestné činy pořádně trestat. Jakých zase 2 až osm roků. Automaticky minimálně deset a hotovo.

+108
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

11. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

Vládní balíček zvyšuje od Nového roku sazbu daně z nemovitosti. Lidé si připlatí v průměru několik stokorun ročně. Stačí to? Jak by měla vypadat ideální daň? Zeptali jsme se.

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

7. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light se dnes dočasně uzavřel. Až se 17. ledna znovu rozjede, bude o ni moct požádat víc lidí – i rodiny pobírající přídavek na... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Partners Financial Services