Levnější energie? Pozor na aukce, padaly pokuty

| rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 12:13 | 1 komentář

Státní úřady varují před nabídkami na levnější dodávky energií. Česká obchodní inspekce a Energetický regulační úřad v posledních dnech shodně upozornily konkrétně na aukce.

Energetický regulační úřad loni přijal 14 259 spotřebitelský podání přijal. Lidé tak loni meziročně podali téměř o šest procent stížností více.

„Jako čím dál problematičtější se v energetice ukazují zprostředkovatelé, konkrétně energetické aukce. Stačí se podívat na data. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání na ERÚ, loni už to bylo každé páté podání," říká Rostislav Krejcar, člen rady ERÚ.

Skutečný podíl zprostředkovatelů na počtu podání přitom může být ještě vyšší. Za řadou problémů evidovaných v dalších skupinách, zejména pod změnou a zjištěním dodavatele, totiž podle zkušeností ERÚ stál také zprostředkovatel.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Potřeba je najít rychlé a účinné řešení, tedy upravit energetický zákon a činnost zprostředkovatelů podřídit přinejmenším stejným pravidlům, jaká platí pro dodavatele," říká Ladislav Havel, člen Rady ERÚ.

Chce to licence

Zatímco dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda a dohled mají pouze obecný. Změnit by to měla novela energetického zákona, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, zatím se ale návrh nedostal ani na vládu.

Licencování zprostředkovatelů podporuje třeba Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. „Takzvaní energetičtí šmejdi jsou nedílně spojeni s činností zprostředkovatelů v energetice. Vítáme proto záměr ministerstva posílit pravomoci ERÚ, jenž by měl vést registr zprostředkovatelů stejně, jako ČNB vede registr zprostředkovatelů ve finančních službách. Stát musí být schopen dohledat, kdo nepoctivou smlouvu se zákazníkem podepsal, a mít nástroje na jeho potrestání,“ říká prezident svazu Tomáš Prouza.

Podle připravené novely energetického zákona má ERÚ prostřednictvím elektronického registru udělovat oprávnění pro zprostředkovatelskou činnost v energetice na pět let s možností dalšího prodloužení. Mezi nové povinnosti zprostředkovatelů bude mimo jiné patřit informování spotřebitelů o skutečnosti, že s nimi jednají jako zprostředkovatelé, prokázání se osvědčením, doložení totožnosti, adresy sídla, identifikačního čísla a registračního čísla.

Milionová pokuta

Před praktikami zprostředkovatelů a před energetickými aukcemi varuje na základě kontrol v roce 2019 také Česká obchodní inspekce. Provedla jich 52 a porušení zákonů zjistila téměř u 49 z nich.

„Výsledky kontrol za rok 2019 jsou alarmující a potvrdily, že oblast nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií patří k těm formám obchodování, při kterých je porušování spotřebitelské legislativy zjišťováno ve velké míře,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Za zjištěná pochybení v této oblasti nabylo v roce 2019 právní moci celkem 18 pokut v celkové výši 3 415 000 Kč.

Nejvyšší pravomocnou pokutu ve výši 1 000 000 Kč ČOI loni uložila společnosti Regionální energie (dříve Fér Energie), která mimo jiné spotřebitelům v mnoha nabídkách smluv slibovala maximální cenu 750 Kč/mWh (někdy 650 Kč), avšak uvedená cena nebyla cena konečná, protože nezohledňovala DPH. Dle zákona o cenách musí být cena pro spotřebitele vždy konečná, včetně DPH.

„Společnost se snažila vytvořit zdání, že její nabídka je výhodnější. Dále v předsmluvních informacích slibovala maximální délku smlouvy na 2 roky, ačkoli ve skutečnosti se jednalo o závazek tříletý,“ říká Jiří Fröhlich, mluvčí inspekce.

Další pokuta ve výši 900 000 Kč byla uložena společnosti Centrální výběrová řízení, která se například snažila získat důvěru spotřebitelů tím, že je přesvědčovala, že se jedná o státní firmu. Což je lež.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.