Starý signál vypnou do léta všude. Zájem o placenou televizi roste

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 6. 3. 2020 | 1 komentář
Na nový standard vysílání musí do června přejít celé Česko. Změna funguje bez větších problémů. Někteří lidé nicméně zjistili, že jejich televize nový formát neumí, přestože podle výrobce měla.
Starý signál vypnou do léta všude. Zájem o placenou televizi roste

Probíhající digitalizace televizního vysílání je v plném proudu, na nový signál DVB-T2 už přepnula zhruba třetina vysílačů v zemi. Přechod zatím funguje bez problémů, úřady neevidují ani žádný zvýšený výskyt podvodníků, kteří by se na digitalizaci chtěli přiživit.

Vedlejším efektem nuceného přechodu na nový signál je nárůst diváků placených digitálních či internetových televizí – přestože většina lidí dál volí klasický bezplatný příjem.  

„Nejrychlejší nárůst jsme zaznamenali v posledním čtvrtletí loňského roku. V krajích, kde již došlo k vypnutí vysílačů, jsme viděli, že lidé řešili situaci těsně před vypnutím starého vysílání a často právě pořízením internetové televize. Týdně jsme v těchto regionech evidovali tisíce nových aktivací,“ říká Lucie Jungmannová, mluvčí O2. Ke konci ledna zvýšila O2 TV počet zákazníků na 443 tisíc, což je největší meziroční nárůst v historii služby (o 106 tisíc).

„Počet lidí, kteří k nám přicházejí, se v poslední době téměř zdvojnásobil oproti stejnému období loni,“ potvrzuje i Andrej Čírtek, mluvčí Digi TV. Absolutní čísla ale firma nezveřejňuje.

„Pozemní vysílání v současnosti využívá zhruba 60 procent domácností, ale výhradně se na něj spoléhá pouze 45 procent domácností. Myslím si, že po přechodu na standard DVB-T2 se markantně sníží počet těch, kteří se budou spoléhat pouze na pozemní vysílání jako jediný zdroj televizního vysílání,“ říká Vladimír Tovarňák, vedoucí prodeje služeb společnosti Smart Comp, která provozuje internetovou televizi Kuki.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Podle prvních informací většina domácnosti přechází na DVB-T2, což znamená, že lidé zůstávají u zemského televizního vysílání,“ dodává Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které má digitalizaci na starosti.

Více programů a bez reklam

Placené televize lákají na širší nabídku programů za několik set korun měsíčně. Kdo chce například vidět fotbalovou Ligu mistrů, anglickou Premier League nebo třeba zámořské soutěže NBA, NFL nebo NHL, musí platit, protože na běžně dostupných stanicích už nejsou. Stejně tak se platí za filmové kanály, kde se hity z kin objevují rychleji než v neplacené televizi a navíc bez reklam.

Výhodou placených televizí jsou i nové funkce, které divák při klasickém příjmu přes anténu běžně nemá. Jde třeba o nahrávání pořadů, sedmidenní archiv vysílání umožňující pustit si oblíbený pořad v čase, který mu vyhovuje, možnost přeskakovat reklamy či možnost sledovat vysílání na více zařízeních, tedy kromě televizoru například i v počítači či na telefonu.

V době, kdy lidé řeší například nákup nové televize, jde o argumenty, které prodejcům placených televizí pomáhají. Kdo přejde na placenou televizi, ten přechod na nový signál DVB-T2 řešit nemusí. Vysílání totiž přijímá přes internet a nepotřebuje tak kupovat novou televizi ani levnější set-top box.

„Lidé by si vždy měli pečlivě zvážit, jaké televizní služby požadují a nenechat se v dobré víře či nevědomosti zlákat k něčemu, co třeba ani nevyužijí,“ dodává Filipová. Ministerstvo průmyslu ani Česká obchodní inspekce nicméně neevidují žádné stížnosti na nekalé postupy prodejců souvisejících s přechodem na nový signál.

Opouští vás signál?

Jedna dvě, telka jde

Průměrný Čech tráví s telkou čtyři hodiny denně. Ušetřete čtyři minuty a rychle přemýšlejte:

  • ocenili byste například možnost dívat se na pořady, které už šly?
  • ocenili byste možnost stopnout film, abyste s čuráním nemuseli čekat na reklamu?
  • nechtěli byste telku vůbec bez reklam, když můžete čurat, kdy chcete?

Že to trvalo pár vteřin? Však ano! Zbytek ze čtyř minut můžete strávit vybíráním z nabídek dodavatelů satelitních i internetových televizí. Při sjednání přes Peníze.cz jsou pro vás připravené neveřejné nabídky až o 40 % nižší proti běžné ceně i jiné výhody. A všechno zařídíme, nainstalujeme, převedeme, zprovozníme, poradíme.

Problémy s kodekem

Na inspekci se obraceli ve větším množství jen lidé, kteří koupili novou televizi s předstihem a až v době přechodu zjistili, že nový signál přehrát neumí. A to přesto, že přístroj měl být podle výrobce schopný přijímat DVB-T2. Lidé si u České obchodní inspekce opakovaně stěžovali například na model Sony Bravia KDL-40W605B.

Jde o to, že starší přístroje sice pracují s pásmem DVB-T2, ale mají starší kodek (H.264). K příjmu nového signálu je přitom třeba kodek nový (H.265) označovaný jako HEVC. Problém je, že tyto televize jsou již po záruce, lidé je kupovali už před více jak dvěma lety a nelze je tak podle inspekce už reklamovat.

„Doporučujeme oslovit výrobce s žádostí o vyřešení této situace, často jde o technické řešení v podobě aktualizace software, avšak Česká obchodní inspekce výrobce k pozáruční opravě či spíše vyřešení problému donutit nemůže,“ říká Jiří Fröhlich, mluvčí inspekce.

Na zařízení se starým kodekem na konci minulého roku upozorňoval i Český telekomunikační úřad. Například Penny Market prodával takto nevyhovující set top box, po upozornění od úřadu ho ale stáhl z prodeje a klientům vracel peníze.

Hladký přechod

Technicky pak přepínání signálu běží bez problémů. „Přestože jde prakticky o největší jednofrekvenční sítě v Evropě, nebyly zaznamenány zásadní obtíže při přechodu na DVB-T2,“ říká Filipová. „Z pohledu České televize probíhá vše dle očekávání, žádné technické problémy jsme řešit nemuseli,“ potvrzuje i Karolína Blinková, mluvčí České televize.

Ani lidí, které by změna vysílacího signálu zaskočila, není mnoho. Například na poradní linky České televize se podle Blinkové obrací jen zlomek diváků „Naprostá většina je informována a o přechodu ví. Volající zajímají přesná data vypnutí v jejich lokalitě nebo potřebují poradit se zapojením set top boxu či laděním TV signálu,“ říká mluvčí.

„Dočasným problémem mohl být nedostatek levnějších set top boxů, na druhé straně si podle dostupných informací hodně lidí dalo novou televizi, která už umí přijímat DVB-T2, jako vánoční dárek,“ doplňuje Filipová.

Na nový standard vysílání musí do června 2020 přejít celé Česko. Konkrétní harmonogram přechodu ze současného systému DVB-T na nový DVB-T2 stanoví nařízení vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo web TelevizeZadarmo.cz, na němž si můžete ověřit termíny přímo pro váš region.

První digitalizace televizního signálu proběhla už v roce 2006. Tehdy Češi měnili původní analogový signál za digitální. Také ta současná změna je vynucena technologií. Česko se spolu s ostatními členskými státy Evropské unie zavázalo, že dosavadní televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich postaví nové rychlé sítě páté generace.

Změna se dotýká zhruba 60 procent českých domácností, které přijímají klasické zemské digitální vysílání. Ti musí pro příjem signálu DVB-T2 mít televizi nebo set top box, které podporují kodek H.265/HEVC. Kdo si platí kabelové, internetové nebo satelitní televize od poskytovatelů jako O2, Skylink nebo UPC, ten digitalizaci řešit vůbec nemusí.

Opouští vás signál?

Jedna dvě, telka jde

Průměrný Čech tráví s telkou čtyři hodiny denně. Ušetřete čtyři minuty a rychle přemýšlejte:

  • ocenili byste například možnost dívat se na pořady, které už šly?
  • ocenili byste možnost stopnout film, abyste s čuráním nemuseli čekat na reklamu?
  • nechtěli byste telku vůbec bez reklam, když můžete čurat, kdy chcete?

Že to trvalo pár vteřin? Však ano! Zbytek ze čtyř minut můžete strávit vybíráním z nabídek dodavatelů satelitních i internetových televizí. Při sjednání přes Peníze.cz jsou pro vás připravené neveřejné nabídky až o 40 % nižší proti běžné ceně i jiné výhody. A všechno zařídíme, nainstalujeme, převedeme, zprovozníme, poradíme.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 7 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.