Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě

| rubrika: Analýza | 9. 11. 2010
Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě
Pražská burza se sice v minulém týdnu pohybovala převážně v plusových číslech, za světovými trhy však stále zaostávala. Dařilo se Komerční bance a Erste Bank. Výrazně naopak oslabila Fortuna.

Pražská burza nadále zaostávala za vývojem ve světě, když posílila na týdenní bázi pouze o 0,88 %. Vyspělé trhy po rozhodnuti FEDu o další podpoře ekonomiky rostly podstatně výrazněji. Pražská burza sice rostla ve všech seancích kromě páteční, růst však nikdy nepřekonal 0,75 %. Dařilo se bankovnímu sektoru, když Komerční banka (+3,6%) zveřejnila dobré hospodářské výsledky. Za zmínku stojí další podstatný pokles opravných položek na rizikové úvěry. Erste Bank posílila po sérii vyšších doporučeni o 2,5 % a obchodovala se stabilně nad hranici 800 Kč. Dařilo se i dividendovým titulům, když Philip Morris na mělkém trhu s nákupní objednávkou posílil o 5,3 % a kurz se dostal nad hranici 10 tis. Kč. Telefónica se dostala v průběhu týdne až na hranici 410 Kč, své zisky však zcela neudržela a titul posílil o 1,2 %. Horši výkonnosti se nadále prezentoval ČEZ, jehož akcie v týdnu před oznámením hospodářských výsledků oslabily o 2,4 %. Výrazněji pod svoji upisovací hodnotu se dostaly akcie Fortuny (-3,6 %), když se v Evropě nedařilo celému sázkařskému sektoru. O 6 % oslabily akcie ECM, když se v závěru týdne projevila nervozita ve spojitosti s návrhem na insolvenci, přestože většina držitelů dluhopisů chce pokračovat v jednaní o restrukturalizaci.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 156,001 166,20+ 0,88

Klíčové události minulého týdne

Bankovní rada ČNB na svém zasedání v souladu s tržním očekáváním ponechala úrokové sazby na stávající rekordně nízké úrovni, když dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %.

ČNB v nové prognóze očekává pro letošní rok růst HDP o 2,3 % oproti původnímu odhadu 1,6 %. Na rok 2011 naopak došlo ke zhoršení výhledu z původních 1,8 % na aktuálních 1,2 %. ČNB rovněž uvedla, že předpokládá zvýšení úrokových sazeb v pozdějším termínu, než původně očekávala.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
2/11 Podle vládního návrhu zákona by darovací daň na emisní povolenky pro roky 2011 a 2013 měla být ve výši 32%. Základem pro výpočet daně bude cena povolenek na trhu ke konci února příštího roku. Daň se bude týkat producentů elektrické energie, kteří dodávají třetím stranám, nikoli pro vlastní potřebu.

ECM
5/11 Držitelé dluhopisů developerské společnosti ECM na valné hromadě odsouhlasili záměr, z něhož by měla vycházet výsledná podoba restrukturalizačního plánu. Nezávisle na tomto rozhodnutí byl na ECM podán návrh na insolvenci ze strany jednoho z držitelů dluhopisů, o kterém bude rozhodovat Městský soud v Praze.

Erste Bank
2/11 Unicredit zvýšila cílovou cenu pro Erste Bank na 37,50 EUR z původních 36,8 EUR. Doporučení bylo ponecháno na „buy“. Mírné navýšení provedla i Societe Generale, a to z 31 EUR na 32 EUR. Doporučení zůstalo na stupni „hold“.
3/11 Citigroup zvýšila doporučení pro rakouskou banku na 38,50 EUR z původních 36 EUR. Doporučení ponecháno na stupni „buy“.

Komerční banka
3/11 Komerční banka se svými výsledky za 3Q překonala očekávání trhu prakticky na všech úrovních. Čistý zisk vzrostl meziročně o 30 % na 3,48 mld. Kč. Za růstem ziskovosti stojí především pokračující pokles opravných položek na rizikové úvěry. Tato položka dosáhla ve 3Q 636 mil. Kč, když trh čekal téměř 800 mil. Kč. Zisk z poplatků se vrátil přes hranici 2 mld. Kč, když byla k vidění vyšší aktivita klientů. Dobrého výsledku bylo dosaženo rovněž v oblasti vlastního obchodování. Mírný růst si připsalo celé úvěrové portfolio.
4/11 Goldman Sachs zvýšil po výsledcích cílovou cenu KB na 4642 Kč z původních 4573 Kč. Doporučení „neutral“ bylo ponecháno. Zvýšení cílové ceny přislo i ze strany Bank of America, a to na 4717 Kč z původních 4462 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „buy“.

NWR
1/11 Evraz Vítkovice Steel se dohodl na dodávkách tuhého železa s ArcelorMittal a dojde tak k obnovení produkce. Kvůli sporům Evraz v červnu přerušil výrobu ve své ocelárně. Dodávky surového železa budou obnoveny počátkem listopadu, uzavřená dohoda se týká období následujících pěti kvartálů. ArcelorMittal je důležitým odběratelem společnosti NWR.
4/11 Vedení NWR nehodlá zvýšit nabídku na převzetí těžební společnosti Bogdanka, může však zvážit zmírnění podmínky na získání alespoň 75 % akcií.

Unipetrol
4/11 KBC snížila cílovou cenu pro Unipetrol na 162 Kč z původních 181 Kč. Doporučení „prodat“ bylo potvrzeno.

Očekávané události

  • 8/11 Nezaměstnanost, maloobchodní tržby 
  • 9/11 ČEZ, VIG - hospodářské výsledky za 3Q
  • 10/11 Telefonica 02, Fortuna - výsledky za 3Q
  • 12/11 HDP za 3Q

Komentář připravila Fio banka.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK