Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vsadíte si na akcie Fortuny?

| rubrika: Co se děje | 8. 10. 2010 | 3 komentáře
Vsadíte si na akcie Fortuny?
Češi jsou národ sázkařů. Brzy budou mít příležitost vsadit si na akcie Fortuny, která nabízí kurzové sázky. Na pražské burze by se zřejmě měly v rámci primární emise akcií objevit do konce října. Prozatímní odhad jejich ceny je široký. Budou stát nakonec kolem sta korun?

Češi loni podle Ministerstva financíprosázeli v loteriích a podobných hrách téměř 128 miliard korun. Pravověrní sázkaři se nyní mohou stát akcionářem firmy Fortuna, poskytující hlavně kurzové sázky, která má vstoupit na pražskoua Varšavskou burzu. Kolik akcií a za jakou cenu bude při primární emisi akcií(IPO) prodáváno, zatím není známo. „Tyto informace zpřístupníme, až po případném schválení a zveřejnění prospektu emitenta. Do té doby nemůžeme komentovat cenu, podíly ani žádné termíny,“ řekl serveru Peníze.cz Martin Danko, PR manažer firmy Penta Investment, která Fortunu vlastní. Emise má podle Danka proběhnout do konce roku.

Podle řady zdrojů má začít úpis akcií Fortuny v pondělí 11. října. Víceméně se shodují na stanovení emisní ceny, což by mělo být 20. října. Liší se však v datu zahájení obchodů s akciemi Fortuny na pražské burzy. Ty by měly být zahájeny 21. října, podle jiné informace ale až 25. října a ve Varšavě o tři dny později.

Až bude znám prospekt emitenta, bude jasné, kolik akcií skutečně hodlají současní majitelé prodat. Dostupné informace hovoří o 35 procentech z 50 celkových milionů akcií. Fortuna bude v každém případě patřit mezi malé emise a má být srovnatelná se společností Pegas Nonwovens.

Zatím nelze odhadnout, jaká bude stanovené cenové rozpětí a později emisní cena, za kterou se budou akcie při IPO prodávat. Vždy samozřejmě závisí na zájmu ze strany emitentů. Odhady této ceny mají proto velký rozptyl a řada analytiků je proto nechtěla uvést.

Analytik Ondřej Moravanský z firmy Cyrrus ji odhaduje v rozmezí 70-130 či 160 korun na akcii, s tím, že může být nalezen střed, někde mezi 100 až 120 korunami za akcii. Podle jeho slov je těžké najít analogii se zahraničními sázkovými kancelářemi, jejichž akciebyly v minulosti uvedeny na burzu, ovšem před pěti i více lety. Vývoj kurzů těchto akcií byl přitom rozdílný. Je také třeba vzít v úvahu přetrvávající nejistotu na finančních trzích, která může hrát velkou roli v rozhodování investorů, zda si titul koupit.

Také analytik Petr Hlinomaz je zatím při stanovení ceny, za kterou budou prodávány akcie Fortuny na pražské burze, opatrný. Řada zásadních detailů stále není známa. Jeho odhad emisní ceny je proto, jak dodává, velmi v uvozovkách, a činí 4-6 eur na akcii, což zhruba odpovídá 100-150 korunám.

Hlinomaz upozorňuje na prodej Fortuny v roce 2005, kdy ji od Michala Horáčka a dalších vlastníků získala Penta Investments. Média tehdy spekulovala, že za dvě, možná až 2,5 miliardy korun. Jeden ze společníků Penty Martin Kúšik řekl v květnu Lidovým novinám, že Penta koupila Fortunu zhruba za 100 milionů dolarů, což přibližně odpovídá odhadům médií. Kúšik také uvedl, že tržby Fortuny vzrostly z 5,6 miliardy korun v roce 2005 na loňských devět miliard a ziskovost ještě více.

Podle Hlinomaze je proto třeba počítat s určitou prémií vůči ceně dosažené v roce 2005. Odpovídá tomu rozšíření aktivit společnosti v Polsku, Maďarsku a Chorvatsku.

Peníze za prodej části akcií Fortuny mají být podle Danka využity k rozjezdu loterie v ČR,projektu Fortuna Win a na očekávané zahájení on-line sázek v Polsku. Firma láká na dividendy, které by prý mohly činit 50-100 procent zisku.

Kurzy akcií většiny společností, uvedených na pražskou burzu při primární emisi, jsou dnes hluboko pod někdejší emisní cenou. V nemalé míře tak doplácejí na nejistotu na trzích. Jediným titulem, který dlouhodobě přinesl investorům zajímavý – více než dvojnásobný – zisk, byly akcie Zentivy, které ale jejich majoritní vlastník Sanofi-Aventis před časem stáhl z trhu.

Má tedy podobná emise pro investory smysl? Pro velké zahraniční fondy je podle hlavního analytika společnosti Atlantik Finanční trhy Milana Vaníčka příliš malá, české fondyo ni ale mohou mít zájem. Důležitá bude samozřejmě stanovená emisní cena.

Po uvedení na burzu kurz akcií řady společností v prvních dnech, případně týdnech roste. Na Varšavské burze podle Vaníčka v průměru o 15 procent. Vždy ale hodně závisí na nastavení emisní ceny. Podle Moravanského přitom nelze najít nějakého společného jmenovatele. Vývoj akcií jiných sázkových společností byl po primární emisi obvykle rozdílný. Nemluvě o obtížném porovnání jejich aktivit navzájem.

Drobní čeští investoři, kteří mají zájem o akcie Fortuny, by se měli obrátit na Českou spořitelnu, pověřeným obchodníkem v ČR je Brokerjet Na Slovensku je to Slovenská sporitel´na, v Polsku UniCredit CAIB Poland.

Považujete akcie Fortuny za zajímavou investici? Podělte se s námi o své názory!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

15. 10. 2010 | 10:50 | No

Nekoupil, viz předchozí názor, oceňování dle nejrůznějších metod a stano- vování ceny je akademické cvičení a realita je pak jiná. I takový mistr jako Patria se utne - viz AAA - tak jak lze stanovou cenu akceptovat. více

10. 10. 2010 | 20:25 | No

Nekoupil. tedy alespoň při úpisu, zkušenost s AAA a NWR mi úplně stačila. více

9. 10. 2010 | 18:48 | eďa

Ani cent bych nedal za celou Fortunu. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK