ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 27. 6. 2022 | 23 komentářů
ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Zdroj: Shutterstock

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta by snížila zisk firmy, a tedy i vyplácenou dividendu pro investory.

Akcie ČEZu začaly pondělní obchodování na ceně 1173 korun a skončily ho na 1045 korunách, to je o 10,91 % níže. Na této úrovni cena za akcii byla naposledy v polovině května. Před rokem to bylo 636 korun. Od té doby rostla právě kvůli rostoucím ziskům ČEZu, který těží z vysokých cen energií na burze.

Česká televize včera informovala o plánu Pirátů na pětadvacetiprocentní sektorovou daň pro firmy vyrábějící elektřinu. Návrh podporuje STAN, Lidovci a TOP 09 chtějí jednat o konkrétních detailech. Pouze největší z koaličních stran ODS je ke speciálnímu zdanění zatím poměrně skeptická. Piráti a STAN chtějí návrh předložit na příštím jednání koaliční rady.

Piráti navrhují zdanit buď jen výrobu z uhlí a jádra, nebo v jiné variantě veškerou výrobu elektřiny společnostmi s tržbami nad 500 milionů korun za rok. Sektorová daň by fungovala jako dodatečné zdanění zisku nad rámec daně z příjmů právnických osob. Návrh je reakcí na skokový nárůst ziskovosti velkých energetických společností v čase rostoucích cen energií. ČEZu čistý zisk za první čtvrtletí roku 2022 vyrostl trojnásobně na 26,7 miliardy korun.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Zpráva o sektorové dani navíc přišla v momentě, kdy premiér Petr Fiala minulý týden oznámil vládní plán na restrukturalizaci ČEZu tak, aby stát měl plně pod kontrolou výrobu v jaderných a uhelných elektrárnách. Některým investorům tak další vývoj u ČEZu může přijít příliš rizikový. „Story ČEZ jako akcie, co vydělá na ceně elektřiny, rychle vyprchává. Takhle si to jen tak někdo nyní nekoupí,“ napsal na Twitteru Michal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Objevují se ale i hlasy, že jde o přehnanou reakci investorů a že tak velká cenová korekce může být dobrou příležitostí pro nákup akcií ČEZ. „Sektorová daň v energetice nebude! Myslím, že jen čekáme, kdy to ODS řekne. Jako důvod pro korekci je to perfektní,“ uvedl Michal Šnobr, expert na energetiku a výrazný minoritní akcionář ČEZu.

Rušno kolem akcie ČEZ bude i zítra, kdy je valná hromada energetické společnosti. Na ní se bude řešit výše dividendy za rok 2021. Stát jako největší akcionář na ní jde s návrhem na 48 korun za akcii, představenstvo ČEZu původně navrhovalo 44 korun. Psali jsme:

Česko není jedinou zemí, kde se podobné úvahy objevují, připomíná Ekonomický deník. Zavedení 25procentní daně na nadměrné zisky velkých výrobců elektřiny chystají vlády v Itálii a Španělsku. Podobné úvahy se objevily v únoru také na Slovensku, ale tam vše vyřešili „francouzskou cestou“. Dominantní výrobce elektřiny Slovenské elektrárne dodá část elektřiny zákazníkům za regulovanou cenu, která je hluboko pod úrovní ceny na energetických burzách.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 6. 2022 18:13, Dan

Toto je cesta, jak efektivně obrat minoritáře, kteří se hojí na ztrátách u jiných titulů. Mnohem férovější by vylo podstatně navýšit dividendu, stát by měl 70% z titulu akcionáře a dalších 15% ze 30% na srážkové dani

+66
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 6. 2022 18:10, mira

konecne se chovejte rozumne prestante okradat lidi v cr razantne snizovat cenu proudu za par haleru prodavat ven dras ale doma je doma tisice cechu kvuli vam nema na nic cez znarodnit

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services