Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Juraj Forgacs | rubrika: FINMARKET | 28. 6. 2022 | 5 komentářů
Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře je Juraj Forgacs, šéf platformy Fumbi Network.
Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Zdroj: Shutterstock

Hnacím motorem výprodejů na akciových a kryptoměnových trzích jsou neustále pokračující obavy z rostoucí inflace. Index spotřebitelských cen v USA na základě dat meziročně zrychlil z dubnových 8,3 % na 8,6 % v květnu, přičemž odborníci očekávali inflaci na úrovni přibližně 8,3 %. Investoři jsou proto v obavách z toho, že Fed by na základě nepříznivého vývoje inflace mohl být nucen ještě více zpřísnit svou protiinflační měnovou politiku, což by se mohlo projevit například v rychlejším prosazování růstu úrokových sazeb či ve zrychlení tempa kvantitativního zužování. Bude velmi zajímavé a důležité sledovat, zda se Fedu podaří takzvané „měkké přistání“, což v tomto kontextu znamená zkrocení inflace, aniž by se ekonomika dostala do recese.

O autorovi

Zdroj: Fumbi Network

Juraj Forgacs je CEO slovenské platformy Fumbi Network, kterou založil v roce 2018. Jeho vizí bylo pomáhat široké veřejnosti využívat potenciál kryptoměn, aniž by museli překonávat často složité vstupní podmínky. V současnosti má společnost už více než 100 000 klientů a kromě Slovenska a Česka působí také v Polsku nebo Maďarsku.

Restriktivní měnová politika však příliš nehraje do karet rizikovým aktivům. Strach a obavy způsobují, že investoři odlévají svůj kapitál z „rizikových“ aktiv, mezi něž patří například technologické akcie či kryptoměny. Investoři mají stále nižší chuť podstupovat riziko, a proto alokují svůj kapitál do bezpečnějších forem investic, mezi které patří například dluhopisy.

Dalším negativním zvratem bylo v pondělí 13. června oznámení platformy Celsius, která nabízí krypto půjčky a spoření, o zmrazení výběrů aktiv s odvoláním na „extrémní tržní podmínky”. Celsius je jednou z největších lendingových platforem a sociálními sítěmi se stále více šíří spekulace o tom, zda má dostatečnou likviditu pro vyplácení svých klientů. Celsius dokonce po tomto oznámení do své otevřené pozice na platformě Oasis až čtyřikrát doplnit kolaterál, aby nedošlo k likvidaci pozice a tím ke ztrátě finančních prostředků svých klientů. Celsiusu se však tuto situaci alespoň prozatím podařilo vyřešit.

Není pochyb o tom, že finanční trhy se dostaly do nechvalné fáze „bear marketu“, kdy je nálada na finančních trzích převážně negativní. Během bear marketu ceny akcií, kryptoměn a jiných finančních instrumentů obvykle klesají, což nabízí investorům možnost potichu akumulovat aktiva ve slevě. Jelikož finanční trhy jsou velmi dynamické a situace se na nich mění prakticky ze dne na den, ani největší finanční odborníci si netroufají říci, kdy fáze bear marketu skončí. S aktuálním směřováním monetárních politik centrálních bank lze však očekávat, že finanční trhy budou ještě nějakou dobu hibernovat.

Přestože nálada na kryptoměnovém trhu, doprovázená vysokou volatilitou, není aktuálně nejlepší, právě poklesy představují ideální vstupní bod pro nákup nebo rozšířování investičních portfolií. Podíváme-li se zpětně do historie, cena bitcoinu je stále o 750 % vyšší, než před pěti lety a s rostoucí adopcí, jakož i s neutuchajícím zájmem institucionálních investorů lze očekávat, že ceny aktiv na trhu kryptoměn v budoucnu opět porostou a dosáhnou svých nových cenových maxim.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

13. 7. 2023 | PR text | 1 komentář

Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

I přes to, že jsou tu s námi kryptoměny již několik let, je stále náročně se orientovat v tom, jak s nimi bezpečně a efektivně obchodovat. Podíváme se tedy na to, jak nákup a prodej... celý článek

Americké orgány šlapou po kryptoprůmyslu

28. 6. 2023 | Štěpán Hájek

Americké orgány šlapou po kryptoprůmyslu

Krach největších kryptobank a žaloby na dvě největší kryptoburzy na světě. V tomto duchu se zatím nese rok 2023. Stahují se nad kryptoprůmyslem mračna?

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

29. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

Postoj obyvatel Česka ke kryptoměnám je spíše negativní. Pětina do nich ale už investovala. Ukázal to listopadový průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT)... celý článek

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Partners Financial Services