Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2022 12:30 aktualizováno 20. 6. 2022 13:50 | 20 komentářů
Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Zdroj: ČEZ

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Ministerstvo financí jako majoritní akcionář navrhuje, aby dividenda za rok 2021 dosáhla 48 korun za akcii. To je o čtyři koruny víc oproti březnovému plánu představenstva.

„Vyšší příjem státu z dividendy za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Stát i menšinoví akcionáři ČEZu by však měli dostat peníze o tři měsíce později než podle původního návrhu. Ministerstvo financí totiž navrhuje prodloužení termínu pro výplatu dividendy z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Chce firmě poskytnout delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky ve výši 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 (22 miliard Kč) a mimořádné složky 7 Kč na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv (3,8 miliardy Kč). Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 miliardy,“ upřesňuje Stanjura.

Definitivní rozhodnutí padne až na valné hromadě 28. června, stát jako většinový vlastník by však měl svůj návrh prosadit.

Představenstvo energetické společnosti letos v březnu navrhlo vyplatit za rok 2021 dividendu 44 korun za akcii. Dividendu ze zisku roku 2022 tehdy předpokládalo na úrovni 56 až 62 korun na akcii.

Michal Šnobr, významný minoritní akcionář ČEZ, už v březnu řekl, že vzhledem k výsledkům a očekáváním na rok 2022 je navrhovaná dividenda 44 Kč za rok 2021 nízká. Na valné hromadě chtěl navrhovat navýšení minimálně na 50 korun. Její zvýšení doporučovali vládě i někteří ekonomové.

„Odložení výplaty dividendy vnímáme jako možná až příliš konzervativní krok,“ říká analytik Fio banky Jan Raška. „Navýšení dividendy znamená v absolutní částce cca 2,1 miliardy korun. Z pohledu letošního očekávaného růstu ziskovosti, vývoje provozního cash flow, odhadovaných CAPEX, respektive vývoje zadlužení v blízkosti 1x EBITDA, by podle našeho názoru nemělo být pro ČEZ problémem vyplatit letošní dividendu v termínu, který byl obvyklý v minulých letech. Vzhledem ke stále napjaté situaci na energetických trzích, kdy výraznější volatilita tržních cen elektřiny s sebou přináší riziko nadměrných požadavků na maržové vklady ze strany energetických burz, se však ministerstvo rozhodlo navrhnout opatrnostní přístup, a tedy odklad výplaty o tři měsíce,“ dodává Raška.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2022 16:04, Investor

Je to sice dobrá věc, ale stát může chtít o dost více. Klidně by mohla být dividenda 70,- Kč. A byl by zaplacený ten jejich slavný budoucí úsporný tarif....

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2022 16:03, Pag

Proč stát, jakožto majoritní akcionář ČEZu, nevytěsní minoritní akcionáře. Mne také bez okolků vytěsnili z řady akciových společností, například z České spořitelny, a mohl jsem si stěžovat leda na lampárně. Proč se poslední české vlády tak klepou hrůzou před Němci?

-28
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services