Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2022 12:30 aktualizováno 20. 6. 2022 13:50 | 22 komentářů
Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Zdroj: ČEZ

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Ministerstvo financí jako majoritní akcionář navrhuje, aby dividenda za rok 2021 dosáhla 48 korun za akcii. To je o čtyři koruny víc oproti březnovému plánu představenstva.

„Vyšší příjem státu z dividendy za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Stát i menšinoví akcionáři ČEZu by však měli dostat peníze o tři měsíce později než podle původního návrhu. Ministerstvo financí totiž navrhuje prodloužení termínu pro výplatu dividendy z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Chce firmě poskytnout delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity.

„Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky ve výši 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 (22 miliard Kč) a mimořádné složky 7 Kč na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv (3,8 miliardy Kč). Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 miliardy,“ upřesňuje Stanjura.

Definitivní rozhodnutí padne až na valné hromadě 28. června, stát jako většinový vlastník by však měl svůj návrh prosadit.

Představenstvo energetické společnosti letos v březnu navrhlo vyplatit za rok 2021 dividendu 44 korun za akcii. Dividendu ze zisku roku 2022 tehdy předpokládalo na úrovni 56 až 62 korun na akcii.

Michal Šnobr, významný minoritní akcionář ČEZ, už v březnu řekl, že vzhledem k výsledkům a očekáváním na rok 2022 je navrhovaná dividenda 44 Kč za rok 2021 nízká. Na valné hromadě chtěl navrhovat navýšení minimálně na 50 korun. Její zvýšení doporučovali vládě i někteří ekonomové.

„Odložení výplaty dividendy vnímáme jako možná až příliš konzervativní krok,“ říká analytik Fio banky Jan Raška. „Navýšení dividendy znamená v absolutní částce cca 2,1 miliardy korun. Z pohledu letošního očekávaného růstu ziskovosti, vývoje provozního cash flow, odhadovaných CAPEX, respektive vývoje zadlužení v blízkosti 1x EBITDA, by podle našeho názoru nemělo být pro ČEZ problémem vyplatit letošní dividendu v termínu, který byl obvyklý v minulých letech. Vzhledem ke stále napjaté situaci na energetických trzích, kdy výraznější volatilita tržních cen elektřiny s sebou přináší riziko nadměrných požadavků na maržové vklady ze strany energetických burz, se však ministerstvo rozhodlo navrhnout opatrnostní přístup, a tedy odklad výplaty o tři měsíce,“ dodává Raška.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2022 16:04, Investor

Je to sice dobrá věc, ale stát může chtít o dost více. Klidně by mohla být dividenda 70,- Kč. A byl by zaplacený ten jejich slavný budoucí úsporný tarif....

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2022 16:03, Pag

Proč stát, jakožto majoritní akcionář ČEZu, nevytěsní minoritní akcionáře. Mne také bez okolků vytěsnili z řady akciových společností, například z České spořitelny, a mohl jsem si stěžovat leda na lampárně. Proč se poslední české vlády tak klepou hrůzou před Němci?

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

Slovenská společnost Gevorkyan upsala své akcie na trhu Start pražské burzy na spodní hranici cenového rozpětí. I tak se první zahraniční firma na tomto trhu zároveň stala doposud největší... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

31. 5. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka

Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

Slovenská společnost Gevorkyan si jde na pražskou burzu pro 35 milionů euro, tedy přibližně pro 860 milionů korun. Veřejná nabídka akcií (IPO) začíná 1. června a končit bude 15. června.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.