Čtenář nám poslal takovýhle dotaz:
Může mi některý z odborníků na finance vysvětlit, jak vlastně putuje bezhotovost z účtu na účet? A proč to vlastně trvá někdy tak dlouho, když s tím pracují počítače?
Líbí se nám slovo bezhotovost. A líbí se nám dotaz. A líbila se nám i odpověď Malých peněz. Rozdělili jsme ji na dvě části. První se týká plateb domácích, druhá plateb přes hranice.
Malé peníze: Dnes opravdu probíhá naprostá většina plateb elektronicky. V tom množství by to ani jinak nešlo. Naše banky provádějí denně jedním směrem (tedy např. jen odchozí nebo jen příchozí) několik desítek nebo někdy i stovek tisíc plateb denně. Ručně – tedy příkazem k úhradě podaným na papíře – se dnes dělají platby výjimečně.
Den končí ve čtyři
Všechny platby v českých korunách musejí projít clearingovým (platebním) centrem České národní banky. Tuzemské banky včetně místních poboček zahraničních bank mají u centrální banky svůj účet, přes který se přelévají jednotlivá salda peněz. To ale není pro naše vysvětlení až tak důležité. Vezměme to radši prakticky: Pokud chcete, aby platba proběhla ještě tentýž den, musí ji clearingovým centrem České národní banky zpracovat nejpozději do 16 hodin daného dne. Pak totiž den pro platby končí, všechno další se převádí už s valutou dalšího dne. Systém se totiž otevře zase v 17 hodin a běží dále zpracování plateb.
- Valuta je den, kdy je v systému označen datum převodu, můžeme zjednodušeně říci, že jde o datum splatnosti.
Většina plateb čeká na noc. Během dne banky dne posílají jen takzvané rychlé nebo expresní platby. To jsou platby, jež jsou zadané a převedené v tentýž den. Tak třeba zadáte do banky platbu v 11 hodin a banka ji téhož dne do čtyř pošle do národní banky, platba projde clearingem a stejný den má banka příjemce „peníze“.
Většina klientů ale běžně rychlé platby neprovádí, banky je nabízejí jen za speciální poplatek. Zcela standardně se ale rychlé platby provádějí, když mezi sebou banky obchodují s měnami. Také někteří velcí klienti mají možnost provádět rychlé platby standardně bez dalších poplatků. Rychlých plateb jsou v bance denně jedním směrem stovky až tisíce, tedy asi tak o dva řády méně než všech plateb celkem.
Tím se také částečně vysvětluje, proč banka vaše peníze nepošle do clearingu ještě ten den, co platbu zadáte. Plateb je zkrátka hodně a všechny systémy by musely být na jejich okamžitý převod náležitě dimenzovány. Takto se běžné platby posílají do clearingového centra večer, přes noc je na jejich zpracování mnohem víc času a volné výpočetní kapacity než během dne.
Kontroly plateb
V bance se musí ještě odehrát mnoho dalších věcí, například kontrola plateb. Provádí se v různých fázích převodů, typicky po jejich uskutečnění, tedy připsání na účet. Takovou zásadní kontrolou je třeba monitoring, který má zabránit legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Bankovní systém vyhodnocuje neobvyklé chování klientů, respektive neobvyklé trendy a události týkající se jejich transakcí. Takové odchylky se pak musejí zkontrolovat a vyhodnotit, jestli jde o praní špinavých peněz nebo ne. Podezřelé transakce se hlásí Ministerstvu financí a to pak provádí další šetření.
V bance se tedy v rámci plateb neprovádějí jen samotné transakce, ale i další činnosti, buď nutné z technických důvodů, nebo vyplývající ze zákona.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 4. 2013 7:38, MoB
To ovšem nevysvětluje, proč to je nastavené pořád tak blbě - proč třeba nekončí bankovní den o půlnoci, od půlnoci do 6 ráno by se jistě všechny nutné operace zvládly... i mobilní telefony dnes mají výkon, který měly před pár lety počítače. Opravdu ČNB nemá na lepší standard?
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.