Nejlevnější účet roku 2010: premiérové vítězství Fio Běžného účtu

Nejlevnější účet roku 2010: premiérové vítězství Fio Běžného účtu
Už potřetí prošly servery Peníze.cz a Bankovnípoplatky.com sazebníky bank, aby našly nejlevnější běžný účet pro průměrného klienta českých bank. Letos poprvé zvítězila Fio banka s Běžným účtem.

Sen bojovníků proti bankovním poplatkůms e splnil. V Česku je banka, která už několik let u stejného produktu snižuje svým klientům náklady na vedení běžného účtu. Běžný účet od Fio banky by ještě v roce 2008 stál průměrného klienta českých bank 107 korun, loni to bylo 102 koruny a letos 82 korun. I proto běžný účet od Fio banky letos zvítězil v průzkumu nejlevnějších účtů pro běžné klienty, který už potřetí zpracovaly servery Peníze.cz a Bankovnípoplatky.com.

Druhý nejlevnější účet v Česku najde průměrný klient v Raiffeisenbank. eKonto ve variantě Prémium (Extra) ho přijde na 110 korun. Ještě loni by přitom zaplatil o třicet korun méně. Třetí se v průzkumu umístilo IQ konto od LBBW Bank s cenou 113 korun. Loni bylo u této banky lepší Konto 5 za 50, které přišlo na 108 korun.

Nejlevnější účty pro průměrného bankovního klienta

201020092008BankaNázev účtuCena v korunáchPoznámka
12 2Fio bankaběžný účet 82
2 1011RaiffeisenbankeKonto - Prémium110Při splnění kreditního obratu min. 25 tisíc korun
363LBBW Bank CZIQ konto113
435Poštovní spořitelnaOsobní účet ERA125
547UniCredit BankKonto Praktik140
676ČSOBČSOB konto173
754VolksbankFit konto + Tarif Medium182
8118Česká spořitelnaOsobní účet - Standard II185
989Komerční bankaExtra konto189
10910GE Money BankGenius Active212Při splnění podmínky průměrného zůstatku na účtech v GE Money Bank nad 250 tisíc je vedení účtu (119,- ) zdarma
111212CitibankCiti konto487Při splnění podmínky průměrného zůstatku na účtech u Citibank nad 500 tisíc je vedení účtu (299,-) zdarma
n.a.11mBankmKonton.a.neumožnuje hotovostní operace na pobočce
Zdroj: výpočet Peníze.cz a Bankovnipoplatky.com

Letos poprvé do základního průzkumu nebyla zařazena mBank, která neposkytuje hotovostní operace na pobočkách, jež jsou však v cenách ostatních účtů jsou započítány. mBank byla zařazena až do varianty s výhradní obsluhou účtu prostřednictvím internetového bankovnictví.

Profil průměrného klienta byl sestaven na základě údajů bank o nejpoužívanějších službách, aby vůbec bylo možné nabídky jednotlivých bank porovnat a následně je každý rok srovnat. Zkoumaný běžný klient má jeden běžný účet, neembosovanou platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu přichází měsíčně čtyři platby a jednou vkládá hotovost na přepážce. Celkem provádí devět platebních příkazů do cizí banky, čtyři v rámci trvalých příkazů a pět individuálních. Vždy jednu z každého druhu transakcí provádí na přepážce banky, zbytek zadává elektronicky. Běžný bankovní klient má SIPO, vybírá hotovost dvakrát měsíčně z bankomatu své banky a jednou z bankomatu cizí banky. Šestkrát za měsíc platí kartou v obchodě.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vzhledem k tomu, že čím dál víc bank podmiňuje slevy z ceny účtů splněním různých kritérií, jako třeba objemu příchozích peněz na účet či výší zůstatku na účtu, letos profil průměrného klienta doplnily nové parametry. Každý měsíc mu na účet přijde 25 tisíc korun. To je v průměru částka, kterou jako součet příchozích plateb uvedlo více než jedenáct tisíc uživatelů kalkulátoru nákladů na běžný účet na serveru Bankovnipoplatky.com. V průměru má klient na účtu zůstatek dvacet tisíc korun, což vyplynulo z minulých průzkumů provedených specializovanými agenturami (např. Scott and Rose).

Splnění těchto podmínek zvýhodnilo eKonto od Raiffeisenbank a Osobní účet od České spořitelny. Zatímco klienti Raiffeisenbank s příchozími platbami nad 25 tisíc (20 tisíc) korun měsíčně mají vedení účtu zdarma, klienti s Osobním účtem od České spořitelny dostanou slevu 25 procent ze základní ceny zvoleného poplatkového balíčku.

Naopak bez zvýhodnění byly ponechány účty od GE Money Bank a Citibank. V GE Money Bank má klient vedení účtu Genius Active zdarma, pokud má v bance uloženo více než 250 tisíc korun. U Citibank dosáhne na vedení účtu Citikonto zdarma klient, který bance svěří minimálně půl milionu korun.

Do srovnání se letos dostaly i dvě novinkyOsobní účet ERA od Poštovní spořitelny a Konto Praktik od UniCredit Bank. Zatímco Poštovní spořitelna novým účtem do pořadí příliš nepromluvila , UniCredit Bank díky novému účtu nabídla klientům výrazné úspory. Osobní účet ERA je o dvě koruny dražší než loni posuzovaný program Plus. Účet Praktik je pro průměrného klienta levnější o 42 korun, než loňské konto Mozaika. S kontem Praktik se mohou setkat i klienti poradenské sítě Partners, jejíž poradci ho nabízejí pod názvem Partners Konto.

Srovnání potvrzuje, že navzdory některým zlevněním, bankovní poplatky v Česku v průměru rostou. Letos průměrné náklady běžného klienta v českých bankách dosáhly 182 korun za měsíc. Loni to bylo 173 korun a o rok dříve 172 korun (pro relevanci výsledků – vždy bez započítání mBank).

Jak vypadá běžný klient bank

Položka či transakcePočet za měsíc
Vedení účtu1
Papírový výpis z účtu1
Platební kartaneembosovaná
Přímé bankovnictvíANO
Příchozí platba na účet4
Vklad hotovosti na účet1
Zřízení trvalého příkazu4 za rok
Položka z trvalého příkazu na přepážce1
Položka z trvalého příkazu elektronicky3
Příkaz k úhradě na přepážce1
Příkaz k úhradě elektronicky4
Změna trvalého příkazu elektronicky2
Zřízení inkasa1 za rok
Úhrada SIPO1
Výběr z bankomatu vlastní banky2
Výběr z bankomatu cizí banky1
Platba kartou u obchodníků6
Průměrný vklad na účet za měsíc25 000,- Kč
Průměrný zůstatek na účtu za měsíc20 000,- Kč
Poznámka: Profil běžného klienta byl sestaven na základě údajů bank o službách, které jejich klienti nejčastěji používají. Všechny paltební příkazy směřovaly na účty v cizích bankách.

Jaké zkušenosti s bankovními poplatky máte vy? Napište nám o tom!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 37 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 9. 2010 17:18, Roman

Kde jste vzali 82 Kč u FIO? Váš průměrný klient o ktermém v článku píšete by ve FIO zaplatil za měsíc 42 Kč (6 Kč za výběr z bankomatu ČSOB a 30 Kč za výběr z cizího bankomatu. Autoři článku by si měli zopakovat první třídu základní školy.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 9. 2010 15:28, Bára

Nevím, jak tyto žebříčky děláte, ale já platím za účet ČSOB 130,- Kč měsíčně včetně transakčního balíčku a víc už nic - je to účet ČSOB aktivní konto. Tím, že vlastní zkušenost je jiná, než vy v žebříčku uvádíte, jste pro mne naprosto nedůveryhodný zdroj. Kdy lze v dnešní době sehnat skutečně platné informace a fakta, nejenom o bankovních účtech?

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (37 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Regulační poplatky se neplatí jen u lékaře. Banky je mají taky.

23. 8. 2010 | Patrik Nacher | 4 komentáře

Regulační poplatky se neplatí jen u lékaře. Banky je mají taky.

Regulační, tak by se daly nazvat některé poplatky, kterými české banky chtějí omezovat užívání některých služeb svými klienty. Do této kategorie spadají i nové poplatky, které zavedla... celý článek

Nejvýnosnější spořicí účet: víme, kde ho mají a co nového se chystá

19. 8. 2010 | Věra Tůmová | 11 komentářů

Nejvýnosnější spořicí účet: víme, kde ho mají a co nového se chystá

Kdo potřebuje mít své úspory v pohotovosti na spořicím účtu, asi nejásá z aktuální výše úrokových sazeb, které se v Česku nabízí. Nejlepší sazby bez dalších podmínek se pohybují kolem... celý článek

Jak se dá i za účet zdarma platit desítky korun za měsíc

20. 7. 2010 | Jan Stuchlík | 8 komentářů

Jak se dá i za účet zdarma platit desítky korun za měsíc

Výše bankovních poplatků často nezáleží na tom, jak je banka drahá, ale jak moc klienti využívají jejich služeb. Typický je například zbytečně vysoký počet výběrů z bankomatů, který... celý článek

Nejvstřícnější banka: dobrý účet, nízké úroky na vklady a drahé půjčky

25. 6. 2010 | Jan Stuchlík | 1 komentář

Nejvstřícnější banka: dobrý účet, nízké úroky na vklady a drahé půjčky

Nejvstřícnější bankou vůči klientům je v Česku Raiffeisenbank. Alespoň takový výsledek vzešel letos ze soutěže Nejlepší banka roku. Na druhém místě je pro letošek Poštovní spořitelna.... celý článek

Partners Financial Services