Sen bojovníků proti bankovním poplatkůms e splnil. V Česku je banka, která už několik let u stejného produktu snižuje svým klientům náklady na vedení běžného účtu. Běžný účet od Fio banky by ještě v roce 2008 stál průměrného klienta českých bank 107 korun, loni to bylo 102 koruny a letos 82 korun. I proto běžný účet od Fio banky letos zvítězil v průzkumu nejlevnějších účtů pro běžné klienty, který už potřetí zpracovaly servery Peníze.cz a Bankovnípoplatky.com.
Druhý nejlevnější účet v Česku najde průměrný klient v Raiffeisenbank. eKonto ve variantě Prémium (Extra) ho přijde na 110 korun. Ještě loni by přitom zaplatil o třicet korun méně. Třetí se v průzkumu umístilo IQ konto od LBBW Bank s cenou 113 korun. Loni bylo u této banky lepší Konto 5 za 50, které přišlo na 108 korun.
Letos poprvé do základního průzkumu nebyla zařazena mBank, která neposkytuje hotovostní operace na pobočkách, jež jsou však v cenách ostatních účtů jsou započítány. mBank byla zařazena až do varianty s výhradní obsluhou účtu prostřednictvím internetového bankovnictví.
Profil průměrného klienta byl sestaven na základě údajů bank o nejpoužívanějších službách, aby vůbec bylo možné nabídky jednotlivých bank porovnat a následně je každý rok srovnat. Zkoumaný běžný klient má jeden běžný účet, neembosovanou platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu přichází měsíčně čtyři platby a jednou vkládá hotovost na přepážce. Celkem provádí devět platebních příkazů do cizí banky, čtyři v rámci trvalých příkazů a pět individuálních. Vždy jednu z každého druhu transakcí provádí na přepážce banky, zbytek zadává elektronicky. Běžný bankovní klient má SIPO, vybírá hotovost dvakrát měsíčně z bankomatu své banky a jednou z bankomatu cizí banky. Šestkrát za měsíc platí kartou v obchodě.
Vzhledem k tomu, že čím dál víc bank podmiňuje slevy z ceny účtů splněním různých kritérií, jako třeba objemu příchozích peněz na účet či výší zůstatku na účtu, letos profil průměrného klienta doplnily nové parametry. Každý měsíc mu na účet přijde 25 tisíc korun. To je v průměru částka, kterou jako součet příchozích plateb uvedlo více než jedenáct tisíc uživatelů kalkulátoru nákladů na běžný účet na serveru Bankovnipoplatky.com. V průměru má klient na účtu zůstatek dvacet tisíc korun, což vyplynulo z minulých průzkumů provedených specializovanými agenturami (např. Scott and Rose).
Splnění těchto podmínek zvýhodnilo eKonto od Raiffeisenbank a Osobní účet od České spořitelny. Zatímco klienti Raiffeisenbank s příchozími platbami nad 25 tisíc (20 tisíc) korun měsíčně mají vedení účtu zdarma, klienti s Osobním účtem od České spořitelny dostanou slevu 25 procent ze základní ceny zvoleného poplatkového balíčku.
Naopak bez zvýhodnění byly ponechány účty od GE Money Bank a Citibank. V GE Money Bank má klient vedení účtu Genius Active zdarma, pokud má v bance uloženo více než 250 tisíc korun. U Citibank dosáhne na vedení účtu Citikonto zdarma klient, který bance svěří minimálně půl milionu korun.
Do srovnání se letos dostaly i dvě novinky – Osobní účet ERA od Poštovní spořitelny a Konto Praktik od UniCredit Bank. Zatímco Poštovní spořitelna novým účtem do pořadí příliš nepromluvila , UniCredit Bank díky novému účtu nabídla klientům výrazné úspory. Osobní účet ERA je o dvě koruny dražší než loni posuzovaný program Plus. Účet Praktik je pro průměrného klienta levnější o 42 korun, než loňské konto Mozaika. S kontem Praktik se mohou setkat i klienti poradenské sítě Partners, jejíž poradci ho nabízejí pod názvem Partners Konto.
Srovnání potvrzuje, že navzdory některým zlevněním, bankovní poplatky v Česku v průměru rostou. Letos průměrné náklady běžného klienta v českých bankách dosáhly 182 korun za měsíc. Loni to bylo 173 korun a o rok dříve 172 korun (pro relevanci výsledků – vždy bez započítání mBank).
Jaké zkušenosti s bankovními poplatky máte vy? Napište nám o tom!
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 9. 2010 17:18, Roman
Kde jste vzali 82 Kč u FIO? Váš průměrný klient o ktermém v článku píšete by ve FIO zaplatil za měsíc 42 Kč (6 Kč za výběr z bankomatu ČSOB a 30 Kč za výběr z cizího bankomatu. Autoři článku by si měli zopakovat první třídu základní školy.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
16. 9. 2010 15:28, Bára
Nevím, jak tyto žebříčky děláte, ale já platím za účet ČSOB 130,- Kč měsíčně včetně transakčního balíčku a víc už nic - je to účet ČSOB aktivní konto. Tím, že vlastní zkušenost je jiná, než vy v žebříčku uvádíte, jste pro mne naprosto nedůveryhodný zdroj. Kdy lze v dnešní době sehnat skutečně platné informace a fakta, nejenom o bankovních účtech?
V diskuzi je celkem (37 komentářů) příspěvků.