Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 27. 2. 2023
Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka varuje před podvodnou nabídku investic do akcií Skupiny ČEZ, která se šíří zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skupina ČEZ upozorňuje také na údajně velmi výhodnou příležitost obchodování s kryptoměnami – i to je podvod.

„Zdánlivou důvěryhodnost takových nabídek evokuje skutečnost, že podvodníci často vystupují pod pozměněným či skutečným jménem licencovaných obchodníků s cennými papíry, k čemuž zájemcům dokládají zfalšované licence, a samotná nabídka využívá oficiálních barev a loga Skupiny ČEZ,“ zdůrazňuje Česká národní banka.

ČNB doporučuje případným zájemcům o investice, aby důkladně kontrolovali identitu subjektů, jejichž prostřednictvím hodlají investovat, a to název subjektu, identifikační číslo a sídlo, a zejména jeho oprávnění působit na finančním trhu v České republice. Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů jsou dostupné na webu ČNB.

Skupina ČEZ zveřejnila i konkrétní příklady podvodných nabídek, vybrali jsme je do fotogalerie:

Galerie podvodů

Lidé by také měli věnovat zvýšenou pozornost názvu domén, na kterých se potenciální partner prezentuje (webové stránky) nebo ze kterých komunikuje (e-maily). V případě podvodných nabídek neodpovídají oficiální doméně skutečného obchodníka s cennými papíry či Skupiny ČEZ.

„Podvodná doména je umístěná mimo doménu ČEZ. Adresní řádek je obvykle „shlukem“ písmem a číslic, neodkazuje v žádné části na primární web Skupiny ČEZ www.cez.cz, často jde o domény se zahraničními koncovkami jako například .com, .ru, .app a podobně. Vlastnictví domény lze snadno ověřit na stránkách registrátora www.nic.cz. Domény Skupiny ČEZ vlastní ČEZ ICT Services (příkladem je třeba tento zápis u domény www.cez.cz).

Reklamy lákají také na údajný nový způsob automatického obchodování s kryptoměnami, který měl údajně vyvinout právě ČEZ. Zdánlivou důvěryhodnost takových reklam zvyšuje to, že obsahují i zcela smyšlená vyjádření představitelů Skupiny ČEZ.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

„Podvodníci na internetu jsou vynalézaví a své útoky často maskují jako novinové články a posilují je prostřednictvím takzvaných deep fake videí, což je technologie umělé inteligence, která vytváří falešná videa, jež navozují dojem pravosti,“ upozorňuje energetická skupina.

„ČEZ nemá s těmito reklamami nic společného a intenzivně pracuje na jejich stažení. Bohužel jejich tvůrci jsou prakticky nedohledatelní. Skupina ČEZ žádné investiční služby tohoto typu nikdy neposkytovala a neposkytuje. Nejlepší obranou zůstává obezřetný a skeptický přístup běžných uživatelů internetu,“ zdůrazňuje firma.

„Podvodné stránky slibují nereálné zisky a vyzývají k registraci. Varujeme všechny, kdo by se s takovou reklamou setkali, aby tyto stránky ignorovali, a především odmítli registraci a nezadávali žádné osobní ani platební údaje,“ píše ČEZ na svém webu.

Neotevírejte neznámé odkazy na cizí servery a v žádném případě nezadávejte své osobní ani platební údaje, varuje ČEZ. A přidává další doporučení:

  • Údaje o platební kartě (číslo karty, datum platnosti, bezpečnostní kód CVV/CVC) zadávejte do platební brány vždy jen z vlastní iniciativy, pokud chcete něco koupit. Nepředávejte ani přístupové údaje k vašemu bankovnímu účtu. Nereagujte na žádost o vyplnění údajů prostřednictvím chatů jako Messenger, WhatsApp a podobně.
  • Pokud podvodnou reklamu zaznamenáte na sociálních sítích, budeme rádi, když na dané síti na tento příspěvek upozorníte. V boji proti podvodníkům budeme efektivnější, když nám pomůžete a sami nahlásíte daný příspěvek na sociálních sítích jako podvodný. Má to smysl: čím více hlášení provozovatel dostane, tím pravděpodobněji bude daná reklama zablokována, čímž pomůžete především dalším uživatelům, kteří by se mohli nachytat.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

21. 3. 2023 | Petr Kučera

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 131,6 miliardy. „Historicky nejlepší výsledek byl tažen vysokými cenami... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

13. 3. 2023 | Pavel Kohout | 4 komentáře

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

Banku, která se zaměřovala hlavně na startupy, dostal na kolena nezvykle vysoký podíl dluhopisů v aktivech v kombinaci s naprostou absencí takzvaných zajišťovacích swapů. Komentář ekonoma... celý článek

Partners Financial Services