Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 27. 2. 2023
Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka varuje před podvodnou nabídku investic do akcií Skupiny ČEZ, která se šíří zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skupina ČEZ upozorňuje také na údajně velmi výhodnou příležitost obchodování s kryptoměnami – i to je podvod.

„Zdánlivou důvěryhodnost takových nabídek evokuje skutečnost, že podvodníci často vystupují pod pozměněným či skutečným jménem licencovaných obchodníků s cennými papíry, k čemuž zájemcům dokládají zfalšované licence, a samotná nabídka využívá oficiálních barev a loga Skupiny ČEZ,“ zdůrazňuje Česká národní banka.

ČNB doporučuje případným zájemcům o investice, aby důkladně kontrolovali identitu subjektů, jejichž prostřednictvím hodlají investovat, a to název subjektu, identifikační číslo a sídlo, a zejména jeho oprávnění působit na finančním trhu v České republice. Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů jsou dostupné na webu ČNB.

Skupina ČEZ zveřejnila i konkrétní příklady podvodných nabídek, vybrali jsme je do fotogalerie:

Galerie podvodů

Lidé by také měli věnovat zvýšenou pozornost názvu domén, na kterých se potenciální partner prezentuje (webové stránky) nebo ze kterých komunikuje (e-maily). V případě podvodných nabídek neodpovídají oficiální doméně skutečného obchodníka s cennými papíry či Skupiny ČEZ.

„Podvodná doména je umístěná mimo doménu ČEZ. Adresní řádek je obvykle „shlukem“ písmem a číslic, neodkazuje v žádné části na primární web Skupiny ČEZ www.cez.cz, často jde o domény se zahraničními koncovkami jako například .com, .ru, .app a podobně. Vlastnictví domény lze snadno ověřit na stránkách registrátora www.nic.cz. Domény Skupiny ČEZ vlastní ČEZ ICT Services (příkladem je třeba tento zápis u domény www.cez.cz).

Reklamy lákají také na údajný nový způsob automatického obchodování s kryptoměnami, který měl údajně vyvinout právě ČEZ. Zdánlivou důvěryhodnost takových reklam zvyšuje to, že obsahují i zcela smyšlená vyjádření představitelů Skupiny ČEZ.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

„Podvodníci na internetu jsou vynalézaví a své útoky často maskují jako novinové články a posilují je prostřednictvím takzvaných deep fake videí, což je technologie umělé inteligence, která vytváří falešná videa, jež navozují dojem pravosti,“ upozorňuje energetická skupina.

„ČEZ nemá s těmito reklamami nic společného a intenzivně pracuje na jejich stažení. Bohužel jejich tvůrci jsou prakticky nedohledatelní. Skupina ČEZ žádné investiční služby tohoto typu nikdy neposkytovala a neposkytuje. Nejlepší obranou zůstává obezřetný a skeptický přístup běžných uživatelů internetu,“ zdůrazňuje firma.

„Podvodné stránky slibují nereálné zisky a vyzývají k registraci. Varujeme všechny, kdo by se s takovou reklamou setkali, aby tyto stránky ignorovali, a především odmítli registraci a nezadávali žádné osobní ani platební údaje,“ píše ČEZ na svém webu.

Neotevírejte neznámé odkazy na cizí servery a v žádném případě nezadávejte své osobní ani platební údaje, varuje ČEZ. A přidává další doporučení:

  • Údaje o platební kartě (číslo karty, datum platnosti, bezpečnostní kód CVV/CVC) zadávejte do platební brány vždy jen z vlastní iniciativy, pokud chcete něco koupit. Nepředávejte ani přístupové údaje k vašemu bankovnímu účtu. Nereagujte na žádost o vyplnění údajů prostřednictvím chatů jako Messenger, WhatsApp a podobně.
  • Pokud podvodnou reklamu zaznamenáte na sociálních sítích, budeme rádi, když na dané síti na tento příspěvek upozorníte. V boji proti podvodníkům budeme efektivnější, když nám pomůžete a sami nahlásíte daný příspěvek na sociálních sítích jako podvodný. Má to smysl: čím více hlášení provozovatel dostane, tím pravděpodobněji bude daná reklama zablokována, čímž pomůžete především dalším uživatelům, kteří by se mohli nachytat.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+58
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

2. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

Skupina Creditas má novou aplikaci pro zájemce o investování na světových trzích. „Aplikace Max Invest stojí na co největší jednoduchosti a srozumitelnosti,“ říká manažerka projektu... celý článek

Partners Financial Services