Patria Finance bude mít nového šéfa
31. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Novým generálním ředitelem společnosti Patria Finance se od května stane devětačtyřicetiletý Richard Podpiera. Změnu ještě musí schválit Česká národní banka.
Zdroj: Shutterstock
Letos v listopadu skončí přechodné období, kdy mohou crowdfundingové firmy podnikat bez licence České národní banky (ČNB). Tu si musí pořídit platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding. Oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají.
Řada českých platforem ale není jednoznačně představitelem úvěrového nebo investičního crowdfundingu. „Šedou zónou“ jsou z pohledu nové regulace investice do takzvaných participací na úvěrech. A Česká národní banka nyní udělila jednomu z provozovatelů takové platformy pokutu jeden milion korun. Rozhodnutí o udělení milionové pokuty může být vnímáno jako kontroverzní, ale jednoznačně ukazuje, že ČNB chce mít trh pod kontrolou.
Filip Murár absolvoval Právnickou fakultu a politologii na FSV UK. Zaměřuje se na finanční právo, včetně regulace crowdfundingu a kryptoaktiv, radí při finančních transakcích a s právem kapitálových trhů. Od roku 2021 pracuje v advokátní kanceláři Noerr a právě teď je na odborné stáži u Evropské investiční banky.
AK Noerr patří k nejdéle působícím mezinárodním advokátním kancelářím v Česku. Zaměřuje se na fúze a akvizice, korporátní právo, bankovnictví a finance, restrukturalizace a insolvence, soudní spory, nemovitosti a pracovní právo.
Rozhodnutí o pokutě milion korun potvrdila bankovní rada ČNB 26. ledna. Týká se platformy Investown, která dřív nabízela crowdfunding formou participací na úvěrech. Podle ČNB provozoval Investown pokoutný investiční fond – tedy bez licence ČNB shromažďoval peněžní prostředky od veřejnosti za účelem jejich společného investování a návratnost investice byla závislá na hodnotě nebo výnosu majetku, do kterého byly peněžní prostředky investovány.
Pokud tedy platforma prodává investorům možnost podílet se na úvěrech, které pak poskytuje třetím osobám a vyplacení investorů je závislé na tom, jak tato třetí osoba úvěr splácí, naplňuje takový model podle ČNB znaky kolektivního investování. A jeho provozovatel musí mít k takovému podnikání speciální licenci ČNB podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech.
Investown už dnes tento produkt nenabízí, změnil svůj obchodní model na úvěrový crowdfunding. Každá crowdfundingová platforma, která nabízí participaci na úvěrech by ale měla zvlášť důkladně zrevidovat, co vlastně dělá, a v ideálním případě se přizpůsobit regulovaným formám crowdfundingu. Jinak hrozí mnohem přísnější regulace veškerého fondového investování.
Podle veřejných údajů se zdá, že na tomto problémovém principu běží crowdfundingové projekty Upvest, CroFUNgo, Rentier, Bondster, Ronda Invest, Nafirmy, ZFP Finance, ROIER nebo InvestApp.
Crowdfunding neboli skupinové financování je propojování velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří hledají pro podnikání jiný zdroj peněz než například tradiční bankovní úvěry.
Provozovatelé českých crowdfundingových platforem, které zajišťují úvěrový nebo investiční crowdfunding, musí do 10. listopadu 2023 získat povolení ČNB. Nařizuje to zákon, který už loni v dubnu schválil Parlament a podepsal prezident. Provozovatelé crowdfundingu musí nově splňovat podobné požadavky jako například obchodníci s cennými papíry, investiční zprostředkovatelé nebo poskytovatelé platebních služeb.
Zákon uvádí naše právo do souladu s evropskými předpisy, proto nová regulace crowdfundingu zároveň českým crowdfundingovým platformám zásadně usnadní vstup na zahraniční trhy a českým investorům umožní snadnou participaci na mezinárodních projektech.
Sdílejte článek, než ho smažem