Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Odvody na pojistné za práci pro vlastní společnost

| rubrika: Když se řekne | 18. 1. 2012 | 1 komentář
Malé peníze: Odvody na pojistné za práci pro vlastní společnost
Další odpověď na čtenářskou otázku. Tentokrát si Jan Müller přizval na pomoc účetního a daňového poradce. Otázka se týká povinných odvodů z příjmů, pokud jste zaměstnaní a další příjem vám plyne z vlastní společnosti.

Otázka: Jsem společník společnosti s ručením omezením, za práci pro eseróčko dostávám víceméně symbolickou měsíční odměnu ve výši 5 000 Kč. Zároveň chodím normálně do práce. Zachytil jsem, že snad za mě teď s. r. o. bude muset nově platit nemocenské pojištění. Je to pravda? A jak se bude počítat? A jak je to se sociálním pojištěním?

Jde o poměrně specifickou otázku, navíc od letošního ledna došlo k některým změnám v příslušných zákonech, proto jsme požádali o konzultaci účetního a daňového poradce Martina Němce, který se specializuje na malé a střední podniky a družstva.

Dotazu rozumíme tak, že pobíráte odměnu jednatele ve výši pět tisíc korun měsíčně. Konec konců, dnes je prakticky jedno, z jakého titulu odměnu pobíráte, rozhodující je, že máte příjem v této výši.

Nemocenské pojištění

Pokud jde o nemocenské pojištění, je nejprve nutné se podívat, jaký je takzvaný rozhodný příjem a v jakém poměru k němu je váš příjem z vaší společnosti. Z příjmů nižších než rozhodný příjem se totiž nemocenské pojištění neodvádí. Rozhodný příjem je v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, definován v § 6, odstavci 5 takto:

„Rozhodný příjem činí 2 000 Kč. Vláda zvýší nařízením částku rozhodného příjmu od 1. ledna kalendářního roku, pokud jedna desetina součinu všeobecného vyměřovacího základu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění, který o dva roky předchází tomuto kalendářnímu roku, a přepočítacího koeficientu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu bude po zaokrouhlení na celou pětisetkorunu směrem dolů vyšší než dosud platná částka rozhodného příjmu; rozhodný příjem se stanoví ve výši této desetiny po tomto zaokrouhlení.“

Celou strašidelnou citaci uvádíme jen proto, že ony obsáhle líčené podmínky pro zvýšení rozhodného příjmu ze dvou tisíc korun byly pro rok 2012 naplněny. Rozhodný příjem od letošního prvního ledna činí 2 500 Kč. Od této hranice se tedy letos odvádí nemocenské pojištění.

Pak se musíme podívat, jestli spadáte mezi pojištěné osoby, rozumějte povinně pojištěné. A to je právě letošní novinka: zákon 470/2011 Sb. doplňuje mimo jiné také definice okruhu pojištěných osob. Nově mezi ně patří také „společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni, a ředitelé obecně prospěšné společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni“.

Anketa

Odkazujeme na pátý odstavec článku, na tu citaci ze zákona, sázenou kurzivou. Rozumíte jí?

V daném případě příjem tazatele přesahuje stanovenou hranici a tazatel bude tedy účasten nemocenského pojištění nejen jako zaměstnanec, ale také jako společník společnosti. A výše nemocenské (ale také dalších dávek – například peněžité podpory v mateřství) pak případně rovněž odpovídá výši všech prostředků odvedených na nemocenské pojištění. Sazba pojistného, kterou zaměstnavatel, ale i tazatelovo s. r. o., musí odvádět, je 2,3 procenta příjmu.

Důchodové pojištění


Co se týká důchodového pojištění, které má zřejmě tazatel na mysli, v roce 2011 byl rozhodný příjem pro účast na důchodovém pojištění ve výši 6 200 Kč (čtvrtina průměrné mzdy podle ČSÚ). Tato hranice byla zrušena, od letoška platí týž rozhodný příjem. Od hranice 2 500 Kč je tazatel účasten jak nemocenského, tak i důchodového pojištění. Sazba důchodového pojištění pro zaměstnance momentálně činí 6,5 procenta.

Pokud by tazatel neměl stabilní příjem, ale jeho příjem by se v jednotlivých měsících měnil, byl by účasten obou pojištění pouze v měsících, kde by limit pro rozhodný příjem překročil.

Autor vlastní a provozuje web Malé peníze, otázky posílejte na redakční mail

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+17
Ano
Ne

Diskuze

18. 1. 2012 | 11:34 | xls

Jen malý dotaz: a není se tedy na to odměňování lepší vykašlat a k penězům přijít přes vyplacení podílu na zisku po ukončení roku? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

FF (fully funded), Reálný výnos, Nerozdělený zisk, neveřejná nabídka, eet, ivnestice, brno, spotřebitel, ESPA český fond peněžního trhu, 136/2011 Sb., zakládání firmy, znění, regulované profese, média, ukončení, korekce, rodinná politika, finanční cíle

9A14408, 2AR7254, 3AR5153, BUBUBUS1, 66DEVIL

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK