Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

Sirotčí důchod je dávka, která má zabezpečit nezaopatřené dítě, které přijde o jednoho či oba rodiče (nebo jejich zákonné náhradníky), po dobu jeho studií a přípravy na povolání.
Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

Nezaopatřené dítě, to je potřeba si vyjasnit hned na začátku, nemusí být vůbec žádné dítě. Pro účely zákona o důchodovém pojištění (kterým se řídí i přiznávání sirotčích důchodů) se za nezaopatřené dítě považuje dítě školou povinné, ale i člověk po ukončení povinné školní docházky, a to až do 26 let, pokud

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání nebo
  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo si vydělávat z důvodu nemoci či úrazu, případně 
  • není schopen pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav vykonávat výdělečnou činnost.

Soustavná příprava na budoucí povolání?

Soustavnou přípravou na budoucí povolání se myslí studium na středních, vyšších odborných či vysokých školách nebo příprava ve speciálních výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností. Soustavnou přípravou na budoucí povolání není studium, při kterém člověk pracuje tak, aby musel platit nemocenské pojištění, má nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání nebo při kterém je příslušníkem armády či v jiném služebním poměru.

Kromě toho se za nezaopatřené dítě považuje také nezletilé dítě vedené v evidenci úřadu práce, které nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Za nezaopatřené dítě se nepovažuje dítě pobírající invalidní důchod ve III. stupni invalidity.

Zděděný důchod

Na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě nárok po svém zemřelém rodiči, osvojiteli nebo osobě, která dítě převzala do péče (dále pro zjednodušení jen rodič). Ovšem pouze v případě, že rodič:

  • pobíral starobní nebo invalidní důchod nebo  
  • ke dni smrti splňoval nároky na přiznání starobního nebo invalidního důchodu, případně
  • zemřel následkem pracovního úrazu.

Sirotčí důchod se vypočítává z důchodu zemřelého: činí 40 procent jeho procentní výměry. Druhá složka sirotčího důchodu je základní výměra. Ta je pevná a činí 2 230 Kč. Pokud dítěti zemřou oba rodiče, vypočítává se důchod po každém z rodičů zvlášť.

Jak dlouho lze důchod pobírat

Přerušený důchod

Čtyřiadvacetiletý student Jaroslav se stal sirotkem v roce 2008, od té doby pobíral sirotčí důchod. V roce 2009 však studium přerušil, a ztratil tedy nárok na sirotčí důchod. Pokud nyní začne znovu studovat, začne být také znovu považován za nezaopatřené dítě a opět bude mít i nárok na sirotčí důchod. Ten mu nemůže být vyměřen menší, než byl jeho sirotčí důchod v roce 2009.

Na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě nárok, dokud je podle výš uvedených parametrů nezaopatřené – nejdéle do 26 let. Nárok na sirotčí důchod zaniká osvojením dítěte. Pokud jde o oboustranně osiřelé dítě a dítě je osvojeno pouze jednou osobou, zaniká nárok na sirotčí důchod po tom z rodičů, kterého osvojitel nahradil. Dojde-li ke zrušení osvojení, dítěti vznikne nárok na sirotčí důchod znovu.

K „pauze“ v pobírání sirotčího důchodu mohou vést i jiné okolnosti, totiž přerušení „soustavné přípravy na budoucí povolání“. V každém případě ale platí, že pokud v mezičase dojde ke změně výpočtu důchodů, obnovený důchod nesmí být nižší, než byl před „pauzou“.

Výplatu důchodů zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení v Praze, důchody samotné se však se vyřizují na okresních správách sociálního zabezpečení, které lze nalézt v bývalých okresních městech. Není potřeba dopředu vyplňovat žádné formuláře, žádosti o dávky důchodového pojištění se sepisují na uvedených okresních správách sociálního zabezpečení

Bc. Ludmila Řezníčková

pracuje po dlouhá léta v sociální oblasti na odboru sociálních věcí Městského úřadu Příbor. Nyní může zúročit nabyté zkušenosti a v Sociální poradně serveru Peníze.cz odpovědět i vám na otázky týkající se nejen nároků na sociální dávky, ale i dalších problémů z dané oblasti.

Sociální poradna: z nejčastěji kladených dotazů

Náš otec dlouhou dobu pracoval načerno. Pak umřel a já s bratrem jsme zůstali bez prostředků. Matka je nezaměstnaná a já i bratr studujeme a nemáme z čeho žít. Přesto jsme se dozvěděli, že na sirotčí důchod nemáme nárok, je to možné?

Možné to bohužel je, pokud váš otec pracoval delší dobu načerno, nejspíš ani neplatil sociální pojištění a zřejmě ke dni své smrti neměl nárok ani na starobní, ani invalidní důchod. Za takových podmínek ani jeho dětem nevzniká nárok na sirotčí důchod. Ve vaší obtížné situaci bych doporučovala obrátit se na sociální odbor městského úřadu a žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 2. 2014 12:32, Eva

A to byste radši, aby si ty peníze shrábli politici? Peníze by se odváděly tak jako tak, nehledě na počet lidí pobírající důchod. Styďte se, že házíte špínu na děti bez rodičů. Věřte mi, že pravidla jsou dost přísná a jen tak někdo nárok na důchod nedostane.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr S. 12. 07. 2011 09:51)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 7. 2011 9:51, Petr S.

"Peníze, které vám dá stát" - dovoluji si upozornit na špatný název článku. Stát totiž žádné peníze, žádné hodnoty, nevytváří - jenom je bere pod hrozbou kriminálu těm pracovitým, a rozdává je méně pracovitým nebo práce neschopným.

Správný název by tudíž měl znít: "Peníze, které vám dávají druzí z vlastní kapsy".

Reagovat

 

-20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

26. 10. 2016 | 13:07 | Zlata Zbořilová

Dobrý den chtěla bych se zeptat uz mi prislo rozhodnukolik budu pobirat sirotčí důchod nevite za jak dlouho chodi pen8ze? Dekuji více

16. 6. 2014 | 20:56 | Eva Veselá

To si snad děláte srandu- i když tohle mi sranda nepřijde. bavíme se tu o sirotčím důchodu - to vám fakt přijde jako zbytečné? To znamená, že je malé dítě a zemřel mu rodič!! Fakt tohle nechápu. více

10. 2. 2014 | 12:33 | Eva

Dobrý den, pokud je vám méně než 26 let, tak ano. více

10. 2. 2014 | 12:32 | Eva

A to byste radši, aby si ty peníze shrábli politici? Peníze by se odváděly tak jako tak, nehledě na počet lidí pobírající důchod. Styďte se, že házíte špínu na děti bez rodičů. Věřte mi, že pravidla jsou dost přísná a jen...více

5. 2. 2014 | 22:15 | Petra

Dobrý večer,zemřel mi přítel a po něm zbyly dvě nezletilé děti.Jedna 11 a druha 4 roky.Přítel neměl pojištění žádnou dokumentaci o práci a hodně byl zadluženy .To jsem se dověděla až vše po jeho smrti.Maji děti nárok na sirotčí.?...více

Čtenáři také navštívili

16. 6. 2011 |  | 31 komentářů

Peníze, které vám dá stát: vdovský a vdovecký důchod

Vdovský a vdovecký důchod jsou dávky důchodového pojištění určené k zabezpečení pozůstalých – vdov a vdovců. To ovšem neznamená, že na něj má automaticky nárok každá vdova či každý vdovec.

1. 6. 2011 |  | 35 komentářů

Peníze, které vám dá stát: invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka důchodového pojištění, která má sloužit k zabezpečení těch, kteří kvůli úrazu či nemoci nemohou plně pracovat a sami si vydělávat, případně nemohou pracovat vůbec.

12. 5. 2011 |  | 11 komentářů

Peníze, které vám dá stát: starobní důchod

Starobní důchod je dávka důchodového pojištění určená k zabezpečení člověka ve stáří. K jeho výplatě je však třeba splnit několik zákonných podmínek.

3. 5. 2011 |  | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“...

5. 4. 2011 |  | 37 komentářů

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na péči

Příspěvek na péči je určen osobám se zdravotním postižením, které potřebují péči jiné osoby či instituce. Není přitom rozhodující, zda jim potřebnou péči zprostředkují rodinní příslušníci v domácím prostředí,...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Budoucí kupní smlouva, Skalpování, Operační efektivnost, jaderná energie, finanční poradenství, nákupy, franšízy, partners, demografický vývoj, platina, kaše, odliv kapitálu, odúmrť, valorizace penzí, psychologie investování, X Energie, ethanol, Gina Raimondová

3AT2336, 3Z65322, 1T46659, 4AS7283, 3AT2336

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK