Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Převedení rodičovského příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Převedení rodičovského příspěvku

Dobrý den. V době čerpání řádné dovolené, mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, jsem dostala výpověď pro nesplňování kvalifikačních předpokladů s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Poměrnou část výpovědní lhůty jsem vyčerpala v době řádné dovolené a zbytek bych měla čerpat až po skončení rodičovské dovolené, o kterou jsem si zažádala zaměstnavatele. Poté jsem převedla rodičovký příspěvek na mého manžela. Přededení rodičovského příspěvku jsem zaměstnavateli neoznámila. Zaměstnavatel se změnu pobírání dověděl při kontrole pojišťovny a poté mi ukončil PP s tím, že již nečerpám rodičovský příspěvek a tudíž musím dočerpat výpovědní lhůtu a zaregistrovat se na ÚP. Postupoval zaměstnavatel správně? V současné době tak nejsem pojištěna. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Socialni prispevky pro studenta a zamest

Sociální poradna > Ostatní > Socialni prispevky pro studenta a zamest

Dobrý den, Já 22let pracující (14 000 cisteho mesicne) a moje pritelkyne 18let (studentka) uvazujeme o pronajmu bytu dejme tomu za 10 000 i s energiemi. Problem jsou samozrejme penize, vypocital sem si nejdrive zivnotní minimum to vychází 5590 a prispevek na bydlení 4745. A ted par dotazu pokud tedy dostanu ten prispevek 4745 mám narok jesze na jakykoliv jine davky ? Moc nechapu to zinotní minimum to znamená, že dostanu i tech 5590 ? A jak je to s prazdninami kdy vlastne pritelkyne nestuduje ? To pak nemáme narok na tuto socialní davku porád ?

Celý příspěvek a Odpověd

Platí přídavky na dítě, které má IČ?

Sociální poradna > Ostatní > Platí přídavky na dítě, které má IČ?

Dobrý den, rodiče na mne(student 18 let) berou přídavky. Otec má přídavky z Německa a matka z Česka. Já chci začít podnikat na internetu, ale potřebuji k tomu IČ. Bude otec i matka stále dostávat přídavky, i když já budu výdělečně činný? Pokud ano, je nějaká hranice(částka), kdy už přídavky nedostanou? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Budem mať nárok na materskú?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Budem mať nárok na materskú?

Dobrý deň. Od 26.11.2015 som zamestnaná na hlavný p.p. Zmluva mi končí 31.5.2016, ale zamestnávateľ mi povedal, že mi ju chce predĺžiť. Bohužiaľ však ešte nevie, že som tehotná. Momentálne som v 12tt a som na pn kvôli neustálym nevoľnostiam a vracaniu (pracujem v pekárni). Teraz neviem ako to riešiť. Predtým som pracovala pol roka na Slovensku a aj som študovala na Slovensku tri roky denné štúdium na VŠ. Neviem teda ako to urobiť. Či mám ukončiť pn a počkať, čo mi zamestnávateľ predĺži zmluvu a až potom oznámiť tehotenstvo alebo mu to oznámiť hneď? No v tom druhom prípade mi určite zmluvu nepredĺži a ja ostanem bez finančných prostriedkov nakoľko ešte nesplním podmienku tých 270 dní na poistení.Veď ma už nikto nezamestná, keďže som tehotná. Prosím poraďte ako to riešiť a či vôbec ak aj zostanem zamestnaná budem mať nárok na nejakú materskú? Ešte termín pôrodu mám stanovený na 24.11.2016. Ďakujem vopred za odpoveď.

Celý příspěvek a Odpověd

platba záloh OSVČ

Sociální poradna > Ostatní > platba záloh OSVČ

Dobrý den, prosím o radu jsem OSVČ měl jsem celý leden 2016 nemocenskou, zálohy jsem si řádně platil od 10/2015 ale bez příplatku na nemocenskou ( mám soukromé nemocenské pripojištění v nemoci). Správa soc. zabezpečení po mě chce zaplatit zálohu i v měsíci kdy jsem byl na nemocenské když si neplatím složku nemocenského pojištění. Musím si hradit sociální pojištění i v době nemoci pokud si nepřiplácím složku nemocenského připojištění? popř, kde v zákoně najdu kdy jsem osvobozen od tohoto placení. Děkuji Pokorný

Celý příspěvek a Odpověd

osvč mateřská

Sociální poradna > Mateřská dovolená > osvč mateřská

Dobrý den, moje přítelkyně byla do 31.5.2015 zaměstnaná (klasický HPP), poté od 1.6.2015-31.10.2015 pracovala na dohodu bez živnostenského listu (žádné pojištění si sama neplatila) od 1.11.2015 pracuje jako OSVČ, ale nepovinnou nemocenskou si neplatí. Rozumím tomu správně, že pokud by nyní otěhotněla, žádnou mateřskou by nedostala? A že kdyby chtěla dostávat mateřskou, musela by si začít platit nemocenskou a otěhotnět až za dva roky? Děkuji předem za odpověď. Přeji krásný den S pozdravem David Bernstein

Celý příspěvek a Odpověd

Materka - co se pocita do 270 dnů

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Materka - co se pocita do 270 dnů

Dobrý den, doufám že píši správně a poradíte mi. Je mi 20 let a minuly rok jsem maturovala, maturitu jsem udelala az v zaři takze studentem sem mela správně byt do konce července, zda to piši spravně. Hned 1.7.2015 jsem nastoupila do T-mobilu ale dala sem výpoved k poslednímu únoru 29.2.2016. Ale od 26.2.2016 jsem sla marodit se zadama na neschopenku a to az do 24.4.2016. Nyni mam opet praci od 1.5.2016, jde mi o to zda mi poradite jak to je s materskou, pocita se do tech 270 dnů i ta stredni z minuleho roku a ta neschopenka dvoumesicni kdy sem byla jeste jakoby stale pod T-mobilem??

Celý příspěvek a Odpověd

Pobírání rodičovskeho příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Pobírání rodičovskeho příspěvku

Dobrý den, nedávno se nám narodil syn.Jelikož jsem vedená na ÚP nemám nárok na Mateřskou, takže přecházím rovnou na RD. Vzhledem k tomu, že nemám odpracovaný rok, tudíž nemám možnost volby délky.Přítel ale odpracováno má, může pobírat příspěvek a já být doma s dítětem po kratší dobu 3let? Děkuju za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Čerpání rodičovského příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Čerpání rodičovského příspěvku

Dobrý den, začátkem dubna mi končí tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek mam rozpočítaný na pobírání až do konce roku ( necelé 4 roky věku dítěte ). Zažádala jsem zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna z důvodu péče o dítě, ten požadavek zamítl a dal mi výpověď dohodou pro nadbytečnost. Nemohu začít pracovat dokud dítě nepřijmou do mateřské školky. Když budu nadále pobírat rodičovský příspěvek, bude za mě stát hradit zdravotní a sociální pojištění ? Mám se jít hned nahlásit na úřad práce a zažádat o dávku v nezaměstnanosti nebo mohu počkat až dítě začne chodit do školy ? Je vůbec možně souběžné čerpání rodičovského příspěvku a dávky v nezaměstnanosti. Děkuji a radu

Celý příspěvek a Odpověd

Porodné

Sociální poradna > Ostatní > Porodné

Dobrý den. Po celou dobu jsem měla rizikové těhotenství a pobírala peníze za neschopenku. Teď jsem již na mateřské dovolené. Podle vaší kalkulačky máme nárok na porodné.Za měsíc mám termín porodu.K žádosti potřebuji tedy potvrzení příjmů za leden až březen.Kam se mám obrátit,když peníze za neschopenku mi vyplácela sociálka. Děkuji Švecová

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

sociální pojištění, penzijní připojištění, inflace, doplňkovépenzijní spoření, allianz penzijní společnost, úvěrové portfolio, michel houellebecq, stavební průtahy, domy, Lukáš Poddaný, svoboda v práci, know-how, limitace úroků z prodlení, Spolujízda.cz, použitelnost, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění online, povinné ručení, půjčky

5U55461, 5U55461, 2AI4307, 9S03552, 7A65533

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.