Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení

Dobrý den, posím o radu. Od 1.4.2017 se ode mne odstěhuje druh s kterým mám 2 děti ve věku 15 a 14 let.Děti budu mít ve své péči. Bydlím v nájemním bytě v kterém bydlím od roku 2003 a chtěla bych požádat o příspěvek na bydlení.Chtěla bych se zeptat od kdy můžu žádat o příspěvek na bydlení a co se týká potvrzení o výši alimentů jestli musím mít soudní rozhodnutí anebo bude stačit sepsána dohoda o výši alimentů ověřená podpisem na městském úřadě.Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

PPM na druhe dite

Sociální poradna > Mateřská dovolená > PPM na druhe dite

Dobry den, mam syna, v kvetnu mu budou 3 roky. V prosinci mi skoncila rodicovska dovolena a prispevek a v lednu jsem se vratila do prace, kde jsem zamestnana od r. 2008 a mam smlouvu na neurcito.Nastoupila jsem na zkraceny uvazek, tzn.i nizsi plat. Zaroven jsem ale v lednu zjistila, ze jsem opet tehotna a v pulce cervence bych mela opet nastoupit na materskou dovolenou. Z jake castky se mi bude vypocitavat PPM? Z nizsi soucasne castky nebo z castky pred prvni materskou, kdyz je to do 4 let veku prvniho ditete? Dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a rodičovská- návrat z ciziny

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Mateřská a rodičovská- návrat z ciziny

Dobrý den, pracuji rok a půl v De pod německou agenturou, trvalý pobyt mám v čr, přechodný v de, daňe a veškeré odvody platím v de, ale jako pendler mám plnou péči přes českou zdravotní pojišťovnu i v čř. Právě jsem otěhotněla, v de mám smlouvu na dobu určitou a to do června, bylo mi řečeno, že na vyplácení mateřské dovolené v de nemám nárok, protože nebudu v zaměstnaneckém poměru (agentura mi jako těhotné smlouvu neprodlouží) a na rodičovský příspěvek bych měla nárok pouze na minimání a to jen jeden rok. Rozhodla jsem se vrátit do čr, zajímá mne na co bych měla nárok v čr. Děkuji za odpověď Petra

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na mateřskou dovolenou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na mateřskou dovolenou

Dobrý den, aktuálně jsem druhým rokem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a tento měsíc dobírám rodičovský příspěvek. V dubnu 2017 mi končí pracovní smlouva a na konci července tohoto roku očekávám narození druhého dítěte. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když v té době již nebudu zaměstnaná? Mám se v období od ukončení pracovní smlouvy až do porodu hlásit na úřadu práce, nebo je lepší si platit zdravotní a sociální pojištění sama, aby event. nárok na PPM vznikl? Nebo spadám do ochrané lhůty 180 dní od ukončení zaměstnání, tudíž bych mohla mít nárok na PPM? Děkuji moc za odpověď a přeju pěkný den. S pozdravem Petra Petra

Celý příspěvek a Odpověd

Výpověď od zaměstnavatele a těhotenství

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Výpověď od zaměstnavatele a těhotenství

Dobrýn, v dubnu mi bude končit rodičovská dovolená s prvním dítětem, a již teď vím, že dostanu poté výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů. Chtěla bych se zeptat, jak by se postupovalo v případě, že bych znovu otěhotněla: - během současné rodičovské - během výpovědní lhůty - během pobírání podpory Na co bych měla nárok? Jak by se počítalo PPM, případně nemocenská při rizikovém těhotenství? Mockrát děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výše PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Výše PPM

Dobrý den, ráda bych si ověřila informaci ohledně částky PPM. Na sociálním pojištění se podílím od 05/2016 dosud. Během té doby jsem plynule přešla z jedné práce do druhé (09/2016). Chci se ujistit, zda se mně bude PPM počítat pouze z posledního zaměstnání, když na mateřskou budu nastupovaz nejdéle 21.4.2017. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den!

Celý příspěvek a Odpověd

Má student nárok na sociální dávky?

Sociální poradna > Ostatní > Má student nárok na sociální dávky?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na nějakou finanční pomoc od státu. Je mi 23 let, studuji VŠ. Otec je v domě s pečovatelskou službou a nijak mi nepřispívá. Matka se před několika lety, když jsem nebyla doma, odstěhovala, změnila si číslo a od té doby nemám tušení, kde je a nejsem schopna ji kontaktovat. Proto žiji celý rok na VŠ kolejích (včetně letního ubytování). Jediný kontakt mám s prarodiči, které navštěvuji (mám v jejich rodinném domě i formální trvalé bydliště, ale fakticky tam jsem jen několik dnů v roce, společně tedy určitě nehospodaříme) a oni mi také finančně vypomáhají se studiem. To už bohužel nebude nadále možné, jelikož jeden z nich zemřel. Ráda bych se tedy poradila, jestli mám nárok na nějakou pomoc (napadlo mě životní minimum, ale není u něj problém trvalé bydliště s dalšími osobami?), nebo jestli mi nezbývá nic jiného, než před posledním rokem školu ukončit a začít na plný úvazek pracovat. Děkuji za případnou odpověď. J. Jandová

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na materskou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na materskou

Dobrý den,v září jsem nastoupila na materskou ze zamestnani. Během mateřské mi ale skončila smlouva na dobu určitou. Když bych si během rodičovské našla brigádu na dohodu o pracovní činnosti vznikne mi z ní nárok na další materskou? Druhé miminko plánujeme za dva roky.

Celý příspěvek a Odpověd

mám nárok?

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > mám nárok?

Dobrý den, žiji v Anglii dva roky, ale v záři se vracím do ČR. S přítelem plánujeme dítě. Můj dotaz zní jestli budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a po té na rodičovský příspěvek. V Česku jsem před odjezdem do Anglie pracovala 4 roky. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na živobytí

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na živobytí

Dobrý den,ráda bych vás poprosila o radu,zda mohu zažádat o příspěvek na živobytí,když: -v současné dobe jsem na RD a pobíram pouze tento příspěvek -splacim hypotéku ve výši 12500,- měsíčně -v domácnosti jsem pouze já a dítě -žádné jiné příspěvky/penize nepobiram Behem MD mi finace na zaplaceni castek stacilo,ale bohuzel ted na RD je to o hodne narocnejsi. Moc vam dekuji za Vas cas a radu. S pozdravem Jana Adamcova

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Bezhotovostní transakce, Investiční produkty, Elektronická peněženka, průmyslová revoluce, zaměstnání, kalkulačka, zaměstnání, digitalizace, Unie, energetické společnosti, CAM Opportunity, omerta, Fischer, bankovní produkt, přesměrování, vyjádření, tunel, smluvní úrok z prodlení

4AL7365, 7T43439, 1A10000, 2AS8210, 2AH0726

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK