Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

rodičovská dovolená na 4 roky

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > rodičovská dovolená na 4 roky

Dobrý večer, měla bych na vás prosbu ohledně rodičovského příspěvku. Prosím vás chápu, že když je mateřská na 3 roky zaměstnavatel je povinen držet mi po tu dobu práci, ale když bych si rodičák dala na 4 roky, jak je to prosím v případě, že by na mě počkali a dali mi náhradní volno? Kdo by za mě musel platit sociální a zdravotní pojištění? Zaměstnavatel mi tvrdí, že on sám. A v případě, že bychom se domluvili ve 3l na výpovědi a já jsem měla zájem mít rodič. na 4 roky je třeba se hlásit na úřadu práce, když mi peníze na 4 roky ještě zbudou .? Moc vám děkuji za pomoc

Celý příspěvek a Odpověd

Čerpání

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Čerpání

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda od nového roku platí zvýšení čerpání rodičovského příspěvku. Mám psané na manžela, který má cca 25000 hrubého a mám nastavené maximum, tak zda to jde už od nového roku vybrat ještě dříve. Děkuji Hájková

Celý příspěvek a Odpověd

Denní vyměřovací základ

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Denní vyměřovací základ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se vypočítá denní vyměřovací základ, když před předpokládaným nástupem na mateřskou dovolenou pracuji pouze dva měsíce? Jinak podmínku 270 dní účasti na pojištění za poslední dva roky splňuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Částečný úvazek a mateřská

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Částečný úvazek a mateřská

Dobrý den, zajímalo by mě jestli mám nárok na mateřskou dovolenou když jsem úspěšně ukončila střední školu a při ni chodila na brigádu půl roku. Teď pracuji na částečný úvazek a mám smlouvou do 30.6. 2017.

Celý příspěvek a Odpověd

Dotaz-studium a počet měsíců na podporu

Sociální poradna > Ostatní > Dotaz-studium a počet měsíců na podporu

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na dvě věci... 1)Mám nárok po odpracovaných 12 měsících na podporu , když nastoupím po přihlášení na úřad práce a vyřízení si podpory na VŠ?? 2)Čistě hypoteticky... Dejme tomu, že má člověk v roce 2015 odpracováno např. ¨ 13.06.15 - 30.09.15 - jedna firma.. 3 měsíce + 17dní?? 06.10.15 - 23.12.15 druhá firma... 2měsíce + 17dní?? 02.01.16 - 18.01.16 - 17dní??? 15.03.16 - 31.08.16 čtvrtá firma s tím, že smlouva je právě do 31.08.16 po domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem kvůli sezonnosti dané práce.. Celkově to lze tedy spočítat na 3měsíce(13.06.15 - 13.09.15?) + 2 měsíce(06.10.15 - 06.12.15?) + 5měsíců (duben - srpen?) , což je plných 10 měsíců...¨ A ty zbývající dva dopočítat z přebytků??.. 14.09.15 - 30.09.15(17dní) +07.12.16 - 23.12.16(17dní) + 02.01.16 - 18.01.16(17dní) + 15.03.16 - 31.03.16 (16dní) = 67dní??? 10 měsíců + 67dní???... 1)Má tento člověk v září 2016 nárok na podporu? A jestliže se jedná o konec smlouvy kvůli sezonnosti prace zaměstnavatele, má poté nárok případně na jaký procentuální podíl v daných měsících a na kolik?.. 2)Má na ni nárok i v případě, že se zaeviduje v září a od konce září nastupuje na VŠ? Děkuji předem za odpověĎ, jestli jsem se v jakékoliv části výpočtů zmýlil, prosím opravte mě... A jen řekněte , jestli podle těch dat pracovních smluv a součtů měsíců a pracovních dnů , má ten člověk nárok na podporu... A jestli i v případě, že hodlá poté studovat na VŠ.. Děkuji moc...

Celý příspěvek a Odpověd

Porada s rodičovskou / mateřskou

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Porada s rodičovskou / mateřskou

Dobrý den, Nastala u nás neobvyklá situace. Přítelkyně je doma na nemocnské od srpna roku 2015, tzn přes rok je doma. Před 3 měsící se nám podařilo otěhotnět v současné době je na rizikovém těhotensví ( z důvodu přetrvávajících zdravotních komplikací ) Jak je to v tomto případě s nárokem na mateřskou a kdy by měla začít ? ( také 6 týdnů před porodem ? ) Průměrná mrzda matky v hrubém je 25 000 czk, otce 30 000 czk ) Budeme mít v tomto případě nárok ? Ohledně rodičovské, jestli tomu rozumím dobře, tak je to čerpání částky 220 000 czk na dobu jakou si sami zvolíme ? např 7 600 czk po dobu 3 let ? Děkuji za odpověd a Váš čas, Jiří

Celý příspěvek a Odpověd

Paragraf

Sociální poradna > Ostatní > Paragraf

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda mohu pobírat paragraf na dítě mé přítelkyně pokud ona bude v tu dobu v nemocnici. Čekáme spolu potomka. Jde mi o to, že se o něj nemá kdo postarat a zda tato možnost je vůbec možná. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

přídavek na díte

Sociální poradna > Ostatní > přídavek na díte

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda se do výpočtu přídavku na dítě započítává i manželův invalidní důchod.Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovská a příspěvky

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovská a příspěvky

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na nějaké příspěvky když jsem v této situaci. Bývalý přítel se bude koncem tohoto měsíce stěhovat z našeho domu. Zůstanu tady z dvěmi dětmi (2,5 roku a 1 měsíc). Budu zde platit 1560Kč elektřinu a 500Kč vodu. Dále hypotéka a stavebko, které jak vím sociálka neřeší. Bývalý mi bude na děti přispívat 5000Kč. Je nějaká dávka která se vypláci dřive jak za předchozí čtvrtleti nebo ty tři mesice bych musela vydrzet. A po tech třech měsicech bych měla nárok na co prosím?Předem moc děkuji za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Mám nárok?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mám nárok?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na PPM, když jsem byla rok a půl zaměstnaná. K 1.9.2016 jsem dala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Má otázka zní, jestli i přesto, že jsem měla odpracováno 270 dní, tak jestli když jsem dala výpověď já. Mám nárok.. Děkuji předem za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Reálná úroková sazba, Doplňkový úvěr, Index životních nákladů, expobank, moravský peněžní ústav, wüstenrot, spoření, kampeličky, kanalizace, p2p, phasing-out, investiční správce, top ten, nákupní středisko, Centrum pro studium demokracie a kultury, rozvoj regionů, operátoři, alena tkáčová

1BF8888, 0001111, 1BF8888, 0001111, 01DAVID

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK