Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

DOTAZ.-VYŘAŽENÍ S ÚŘADU PRÁCE.

Sociální poradna > Ostatní > DOTAZ.-VYŘAŽENÍ S ÚŘADU PRÁCE.

DOBRÝ DEN, MĚLA BYCH DOTAZ. DĚKUJI PŘEDEM ZA VAŠÍ ODPOVĚĎ. ----------------------------------------- ---Jsem evidována na úřadě práce.A TO JIŽ 5 LET. Jsem momenálne na dočasné PRACOVNÍ neschpnosti, k vůli zdravotnímu stavu. NENÍ TO PO PRVNÉ ALE TOTO SE JIŽ OPAKUJE, DOČASNÁ PRACOVNÍ NESCHPONOST. Tiskopis , který jsem dodatala s úřadu práce, jsem si nechala vyplnit u lékaře a odevzDala jsem ho na pracovní úřad v řádně lhůte od 8 dnů. Bylo tam napsáno pro nepřiznivý zdravotní stav, a na víc , ošetření bylo plánované, jeli-koš navazovalo na další měsíc, jelikoš DOČASNÁ NESCHOPNOST PRÁCE, byla již minulý měsíc. JENŽE TAM NA TOM TISKOPISU S ÚŘADU PRÁCE NEVYLA VYPLNĚLA HODINA , KDY JSEM BYLA U LÉKAŽE. JEN SAMOŘEJMĚ DATUM.Jenže v ten den, jsem se měla dosavit na pracovní úřad.ALE V TEN DEN, KDY TO MĚLO BÝT, JSEM BYLA U LÉKAŘE NA PLÁNOVANÉ KONTROLE, ALE NENÍ TAM VYPASANÁ TA HODINA.A S PRACONÍHO ÚŘADU MI BYLO NAPSÁNO , ŽE TAM NEBAL UVEDENÁ HODINA , TUDÍŠ , LISTINA NESPLNUJE TO CO MÁ A BYLO ZAHÁJENO ŘÍŽENÍ.PANÍ DOKTORka TO TAM NENAPSALA, JEN MI TO POTVRDILA A ORAZITKOVALA. MŮŽEOU MĚ Tět VYŘADIT, KDYŽ JSEM V DLOUHODOBÉ DOČASNÉ PARCOVNÍ NESCHOPNOSTI, JE TO TEN DOKALD CO SE DÁVA PRACOVNÍ ÚŘAD PRO DOČASNOU NESCHOPNOST PRÁCE,NEBO PRO NÁVŠTĚVU LÉKAŘE. KDYŽ JDETER K LÉKAŘÍ, NEBO , A PODOBNÉ ÚČELY. DÁ se tento dokald , tedy vypsaný znovu od paní doktory JE TAM DOPLNĚNA TA HODINA ,použít jako dokald k odvolání na Pracovní Úřad? K samčímu řížení, tedy máte se odvolat, do 15 dnů, DNEM DORUČENÍ PÍSEMNOSTI S PRACOVNÍHO ÚŘADU ,může se tento dokald použít k odvolání, aby Vás nevyřadily s PRACOVNÍHO ÚŘADU?Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

DOTAZ.-VYŘAŽENÍ S ÚŘADU PRÁCE.

Sociální poradna > Ostatní > DOTAZ.-VYŘAŽENÍ S ÚŘADU PRÁCE.

Vyřazení s evidence úřadu práce? - Dobrý den, potřebovala bych informaci. Jsem evidována na úřadě práce.A TO JIŽ 5 LET. Jsem momenálne na dočasné PRACOVNÍ neschpnosti, k vůli zdravotnímu stavu. NENÍ TO PO PRVNÉ ALE TOTO SE JIŽ OPAKUJE, DOČASNÁ PRACOVNÍ NESCHPONOST. Tiskopis , který jsem dodatala s úřadu práce, jsem si nechala vyplnit u lékaře a odevzDala jsem ho na pracovní úřad v řádně lhůte od 8 dnů. Bylo tam napsáno pro nepřiznivý zdravotní stav, a na víc , ošetření bylo plánované, jeli-koš navazovalo na další měsíc, jelikoš DOČASNÁ NESCHOPNOST PRÁCE, byla již minulý měsíc. JENŽE TAM NEVYLA VYPLNĚLA HODINA , KDY JSEM BYLA U LÉKAŽE. JEN SAMOŘEJMĚ DATUM.Jenže v ten den. jsem se měla dosavit na pracovní úřad.ALE V TEN DEN, KDY TO MĚLO BÝT, JSEM BYLA U LÉKAŘE NA PLÁNOVANÉ KONTROLE, ALE NENÍ TAM VYPASANÁ TA HODINA.A S PRACONÍHO ÚŘADU MI BYLO NAPSÁNO , ŽE TAM NEBAL UVEDENÁ HODINA , TUDÍŠ , LISTINA NESPLNUJE TO CO MÁ.pANÍ DOKTORka TO TAM NENAPSALA, JEN MI TO POTVRDILA A ORAZITKOVALA. MŮŽEOU MĚ Tět VYŘADIT, KDYŽ JSEM V DLOUHODOBÉ DOČASNÉ PARCOVNÍ NESCHOPNOSTI, JE TO TEN DOKALD CO SE DÁVA PRACOVNÍ ÚŘAD PRO DOČASNOU NESCHOPNOST PRÁCE,NEBO PRO NÁVŠTĚVU LÉKAŘE. DOČASNÁ PRACOVNÍ NESCHPOST SE PRODLUŽUJE S MĚSÍCE NA DALŠÍ MĚSÍC.. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Z čeho se mi vypočte mateřská?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Z čeho se mi vypočte mateřská?

Dobrý den, od roku 2011 jsem zaměstnaná v jedné společnosti na Pracovní smlouvu. Od 1.4.2016 mám ještě k tomu u jiné společnosti sepsanou další Pracovní smlouvu. Na mateřskou budu nastupovat nejdřív 1.2.2017. Bude se mi částka na mateřské vypočítávat z příjmů od obou zaměstnavatelů? Předem moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovský příspěvek - zákonný nárok

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek - zákonný nárok

Dobrý den, ráda bych se zeptala na upřesnění týkající se pobírání rodičovského příspěvku. Jsem na RD s 1. dítětem narozeným 8.10.2014. 8.9.2016 jsem nastoupila na MD s 2. dítětem, které zanedlouho očekávám. Dnes jsem volala na ÚP s ohlášením skutečnosti nástupu na MD. Ptala jsem se, zda mám nárok na výplatu RD ještě za měsíc září a bylo mi řečeno, že ne. Dle informací z MPSV z jejich portálu http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp se však domnívám že splňuji konkrétně tuto podmínku: "Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v kalendářním měsíci, v němž: ◦dítě se narodilo, ◦rodič měl po část měsíce z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, atd." Kde uplatňovat nárok, či odvolání ? Další můj dotaz se vztahuje k výpočtu řádné dovolené, na kterou mi u zaměstnavatele vznikne nárok za dobu na MD. Počítají se do fondu odpracované doby na nárok pro výpočet i svátky ? Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Zrušení sociálních dávek

Sociální poradna > Ostatní > Zrušení sociálních dávek

Prosím o odpověd na tento dotaz a situaci.Je mi 61 let,do září 2014 jsem pracoval a pak jsem do konce září 2015 pečoval o svou matku ve IV.stupni nezpůsobilosti a po jejím úmrtí v září 2015 jsem začal pobírat dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení.V srpnu 2016 jsem si vyřídil půjčku na rekonstrukci bytu,peníze přišly na můj účet,musím je dokladovat fakturami na rekonstrukci a nesmím je použít na jiné účely.Na sociálce mi sdělili,že mám na účtu nyní dostatek peněz takže mi odebrali veškeré sociální dávky a můj příjem je nulový.Pokud bych použil k úhradě bydlení a živobytí peněz z účelové půjčky dopustil bych se trestného činu podvodu vůči bance.Toto sociálku nezajímá a dávky mi byly odebrány,čímž jsem zůstal bez jakýchkoliv prostředků na živobytí a bydlení.Je tento postup v souladu se zákony a postupuje sociálka správně?Nevím jak tuto situaci vyřešit.Děkuji za odpověd.Jiří Hečko

Celý příspěvek a Odpověd

Prosim o radu

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Prosim o radu

Dobry den, od 6.2013 jsem byla zaměstnána, k 1.8.2015 jsem dala výpověď a šla na úřad prace kde jsem byla az do 30.3.2016 a navázala jsem jako OSVČ. Pro malé výdělky jsem se od poloviny července 2016 nechala zaměstnat. Zjistila jsem ze jsem těhotná ted a chci se zeptat zda mam nárok na mateřskou a z čeho se mi bude pocitat? Dekuji Janca

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovská dovolená delší než tři roky

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > rodičovská dovolená delší než tři roky

Dobrý den, rodičovský příspěvek čerpám do konce srpna 2019, dcera bude mít už v květnu 2019 tři roky. Můžu čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou do srpna 2019? Tedy ne do doby tří let věku dítěte? Nebo mám zažádat o rodičovskou dovolenou do května 2019 a pak čerpat do nástupu do práce neplacené volno? Děkuji za informace.

Celý příspěvek a Odpověd

potvrzení o naroku na davky

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > potvrzení o naroku na davky

Dobry den, Mam dotaz ohledně vyplnění fialoveho potvrzeni o naroku na dávky. Jedna se mi o cast E. Vyplni mi ji ossz nebo musím za zaměstnavatelem a az pote na ossz ?

Celý příspěvek a Odpověd

Vyřazení s evidence úřadu práce?

Sociální poradna > Ostatní > Vyřazení s evidence úřadu práce?

Dobrý den, potřebovala bych informaci. Jsem evidována na úřadě práce. Jsem momenálne na dočasné neschpnosti, k vůli zdravotnímu stavu. Tedy mám nemocenskou. Tiskopis , který jsem dodatala s úřadu práce, jsem si nechala vyplnit u lékaře a odevzala jsem ho na pracovní úřad v řádně lhůte od 8 dnů. Bylo tam napsáno pro nepřiznivý zdravotní stav, a na víc , ošetření bylo plánované, jeli-koš navazovalo na další měsíc, jelikoš nemocenská byla již minulý měsíc. JENŽE TAM NEVYLA VYPLNĚLA HODINA , KDY JSEM BYLA U LÉKAŽE. JEN SAMOŘEJMĚ DATUM.Jenže v ten den. jsem se měla dosavit na pracovní úřad.ALE V TEN DEN, KDY TO MĚLO BÝT, JSEM BYLA U LÉKAŘE NA PLÁNOVANÉ KONTROLE, ALE NENÍ TAM VYPASANÁ TA HODINA.A S PRACONÍHO ÚŘADU MI BYLO NAPSÁNO , ŽE TAM NEBAL UVEDENÁ HODINA , TUDÍŠ , LISTINA NESPLNUJE TO CO MÁ.pANÍ DOKTORka TO TAM NENAPSALLA, JEN MI TO POTVRDILA A ORAZITKOVALA. MŮŽEOU MĚ Tět VYŘADIT, KDYŽ JSEM V DLOUHODOBÉM PN, KTERTÁ POKRAČUJE S JEDNOHO MĚSÍCE DO DRUHÉHO. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Krácení dovolené kvůli mateřské

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Krácení dovolené kvůli mateřské

Dobrý den, mám dotaz ohledně krácení dovolené z důvodu nástupu na mateřskou. Kalendářní rok 2016 ještě odpracuji celý, v následujícím roce 2017 mám rozmezí nástupu na mateřskou mezi 23.1. - 6.2.2017, zatím bych na MD chtěla nastoupit k 1.2.2017. Ve smlouvě mám napsaných 25 dní dovolené. Zajímá mě tedy na kolik dní z těch 25 bud mít nárok při nástupu na MD k 1.2.2017. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Underperformance, Podílový fond uzavřený, Úvěrové družstvo, polsko, platinová kreditka, kariéra, imigrace, visa credit gold, Leasingová společnost, vymezení trhu, úvěr na bydlení, tuzemský platební styk, emisní norma, dražba, bankovní domy, poplatky za pobyt v nemocnici, Genius Student, pracovní místo

9B76520, 5E22750, 6U90266, 8B61175, L3TDREAM

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK