Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

mateřská - změna zaměstnavatele

Sociální poradna > Mateřská dovolená > mateřská - změna zaměstnavatele

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude počítat mateřská dovolená, když jsem změnila zaměstnání v průběhu jednoho roku? Pracovala jsem téměř 6 let u jednoho zaměstnavatele do 29.2.2016 a od 1.3.2016 jsem nastoupila do nové práce, otěhotněla jsem a začátkem ledna 2017 bych měla nastoupit na mateřskou.Počítá se pouze z posledního zaměstnání nebo za uplynulých 12 měsíců? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Sociální a Zdravotní pojištění

Sociální poradna > Ostatní > Sociální a Zdravotní pojištění

Dobrý den Chtěl bych se zeptat. Dnes mi bylo řečeno od vedoucího,že když jsem na neschopence a uvedl jsem důvod rvačku že je možné to,že by zaměstnavatel při neschopence z tohoto důvodu nemusel zaplatit zdravotní a sociální pojištění a musel bych si ho zaplatit sám je na tom něco pravda ? Popřípadě kolik se vlastně platí tyto pojištění ? Předem děkuji za odpověd Nashledanou

Celý příspěvek a Odpověd

Vdovský důchod

Sociální poradna > Ostatní > Vdovský důchod

Dobrý den Potřebuji poradit,jak je to s ukončením nároku na vdovecký důchod. V roce 2013 mi zemřela manželka po které jsem pobíral vdovecký důchod po dobu jednoho roku.Poté,jelikož jsem žil v domácnosti s matkou která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II.jsem si obnovil výplatu tohoto důchodu. Po její smrti v 06.2016 jsem šel na pobočku ČSSZ nahlásit tuto skutečnost k ukončení vdoveckého důchodu.Tam mi bylo řečeno,že oni dostanou potřebné doklady z matriky. V této době jsem dostal už 2 důchody po smrti mé matky.Mám obavu,zda pobírám důchod ještě oprávněně abych nemusel tyto dávky někdy vracet.Datum mého odchodu do důchodu je 08.2021 Děkuji za odpověď TRULO Václav

Celý příspěvek a Odpověd

Výše důchodu

Sociální poradna > Ostatní > Výše důchodu

Dobrý den. Jsem narozena v lednu 1959 a starám se o invalidního syna ročník 1983, stupeň postižení IV. Téměř celý život pracuji na půl až třičtvrtě úvazek vzhledem k této situaci. Nikdy jsem nebyla nezaměstnaná. Syn navštěvuje denní stacionář, pobírá invalidní důchod a příspěvek na péči, chci se zeptat jestli se zohledňuje výše mého důchodu vzhledem k dané situaci. Slyšela jsem, že se vypočítává od roku 1986. Tehdy jsem začala pracovat za 700 Kč měsíčně.... Za odpověď předem děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Z rodičovské dovolené opět na mateřskou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Z rodičovské dovolené opět na mateřskou

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Termín porodu druhého dítěte je stanoven na 27.10.2016. Nestihnu vyčerpat celý rodičovský příspěvek na 1. dítě. Jak mám v tomto případě postupovat? Jak ukončit pobírání rodičovského příspěvku na první dítě? S prvním dítětem jsem byla na mateřské dovolené. Smlouvu v zaměstnání mám na dobu neurčitou. Firma ve které jsem zaměstnaná nyní vstupuje do insolvence a ukončuje svou činnost. Jak mám v tomto případě postupovat? Spadám do ochranné lhůty? Jak nyní zažádat o mateřskou? Musím vše projít znovu jako s prvním dítětem, i když se mateřská bude vypočítávat ze stejného tiskopisu jaký jsem už odevzdala s prvním dítětem? Děkuji za zodpovězení mých otázek. Marie B.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a rodičovská

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mateřská a rodičovská

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a v příštím roce ukončuji poslední ročník navazujícího oboru. Po škole bychom s přítelem, který již 3 roky pracuje ve firmě, chtěli založit rodinu. Můj dotaz směřuje na otázku, zda jako čerstvě vystudovaná inženýrka budu mít nárok na pobírání peněžitého příspěvku v mateřství? Pokud ano, jaká je jeho výše? Z čeho se tedy vypočítává, když jsem nepracovala? Kdybych po škole našla práci, ale nestihla být účastníkem nemocenského pojištění po celých 270 dní či pokud bych po škole byla vedena na úřadu práce, budu mít na peněžitou pomoc v mateřství také nárok? Mám pak nárok na výběr délky a tedy i výše rodičovského příspěvku? Může rodičovský příspěvek pobírat přítel/otec dítěte, který pobírá vyšší mzdu? Může pobírat mateřskou a pracovat? Děkuji Vám za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

nárok na nemocenskou

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > nárok na nemocenskou

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené a jelikož jsem měla u svého předchozího zaměstnavatele smlouvu na dobu určitou, která mi uplynula, nemám se kam do zaměstnání vrátit. Onemocněla jsem rakovinou a teď nevím, jestli mám nějaký nárok na nemocenskou. Rodičovská dovolená mi skončí v srpnu příštího roku, ale už teď vím, že léčba potrvá déle než rok. Má případně manžel možnost získat nějaké peníze na ošetřovné, nebo je zde vůbec nějaká forma finanční úhrady v době nemoci, když nebudu zaměstnaná? Děkuji mnohokrát za odpověď S pozdravem Martina Staňková

Celý příspěvek a Odpověd

OSVČ

Sociální poradna > Mateřská dovolená > OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- a OSSZ 1972,- , budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla? Děkuji Mladenovová

Celý příspěvek a Odpověd

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po PN

Sociální poradna > Ostatní > Výpočet podpory v nezaměstnanosti po PN

Dobrý den. Od 1.6.2015 jsem nastoupil do zaměstnání. Smlouvy byla uzavřena na dobu určitou do 30.11.2015.Ale vyhodil jsem si ploténky a od 26.11.2015 jsem byl uznán práce neschopným. Byl jsem v PN až do 15.8.2016. Nicméně pracovní poměr mi skončil 30.11.2015. Z čeho a v jaké výši mi bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Je mi 58 roků. Děkuji. R.M.

Celý příspěvek a Odpověd

Rizikové těhotenství ve výpovědní lhůtě

Sociální poradna > Ostatní > Rizikové těhotenství ve výpovědní lhůtě

Dobrý den,prosím o radu,jak mám postupovat.Dala jsem výpověď s možností nové zajimavější práce a ve výpovědní lhůtě jsem zjistila,že jsem těhotná.Bohužel pracuji v oboru,kde jsem musela okamžitě nastoupit rizikové těhotenství.Přeřazení na jinou pozici vhodnou pro těhotné,ani zrušení výpovědi není možné.Co mám dělat,Mohu za těchto okolností nastoupit na úřad práce a mám nárok na mateřskou a podporu po dobu neschopnosti?Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

nemovitosti, mzdy, jen, kurzy měn, nájem, cece eur, investing, plnění bez právního důvodu, velký bratr, řemeslné živnosti, Jízdomat, Martin Pomothy, časový horizont, E.ON Energie, zákon o advokacii

5Z76565, 5AN3109, 5AL6672, 5C82462, 2AS2429

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK