Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Předstíráte práci? Důvod k okamžité výpovědi, řekl soud

| rubrika: Aktuálně.cz | 25. 11. 2012 | 9 komentářů
Lidé, kteří podvádějí svého zaměstnavatele a jenom předstírají, že jsou v práci, musí počítat s tvrdým trestem. Takový podvod je totiž útokem na majetek zaměstnavatele a lze za něj dostat okamžitou výpověď.
Předstíráte práci? Důvod k okamžité výpovědi, řekl soud

Lidé, kteří podvádějí svého zaměstnavatele a jenom předstírají, že jsou v práci, musí počítat s tvrdým trestem. Takový podvod je totiž útokem na majetek zaměstnavatele a lze za něj dostat okamžitou výpověď.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud ve sporu o výpověď pro manažera pražské společnosti Betonbau. Jde o zásadní verdikt, protože rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou vodítkem i v dalších podobných případech.

Situace, kdy lidé pouze předstírají, že jsou v práci, ale přitom se věnují vlastním záležitostem, je podle soudu srovnatelná s přímým útokem na majetek zaměstnavatele, jako je například krádež.

„Je to tak významná okolnost, že zpravidla již sama o sobě postačuje pro závěr o porušení povinnosti zaměstnance vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Anketa

Předstíráte práci?

Jasný podvod

Zaměstnanec se podle firmy provinil tím, že ráno sice přišel do práce a nástup stvrdil podpisem, poté ale na celý den pracoviště opustil a pohyboval se v místě svého bydliště. Vrátil se až ke konci pracovní doby, aby svůj odchod z práce znovu potvrdil podpisem.

Firma se – i s ohledem na to, že šlo o velmi dobře placeného manažera, který měl pobírat až 70 tisíc korun – rozhodla pro okamžitou výpověď.

V následném sporu, který trval tři roky, zpočátku rozhodly soudy ve prospěch zaměstnance – nejdříve Obvodní pro Prahu 10 a poté Městský soud v Praze. Podle nich byla okamžitá výpověď příliš radikální řešení. „Šlo o ojedinělé pochybení a porušení pracovních povinností, které měla firma postihnout jiným způsobem, na který zákoník práce pamatuje,“ uvedl Městský soud v Praze s tím, že manažer měl dostat například písemnou výstrahu.

Firma se ale obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud. Argumentovala, že nešlo o prostou jednodenní neomluvenou nepřítomnost v práci, ale o celodenní neplnění pracovních úkolů, které přitom bylo zaměstnancem v manažerské pozici vědomě vykázáno jako odpracovaná pracovní doba.

A Nejvyšší soud tomuto dovolání vyhověl a zrušil předchozí verdikty, podle nichž byla okamžitá výpověď neplatná.

Podle soudců totiž neexistuje žádná pochybnost o tom, že manažer skutečně pouze předstíral přítomnost v práci, a porušil tak svoje povinnosti. A i když soudy mají při rozhodování v podobných sporech přihlížet i k tomu, zda zaměstnanec porušuje svoje povinnosti opakovaně, v tomto případu bylo podstatné skutečně hrubé porušení pravidel.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 11. 2012 13:27, iso

To by bylo nutné aplikovat na státní správu, kde zaměstnavatelem je český národ.

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

6. 1. 2013 | 2:19 | Zdenka

No ... já jsem taky "manažer" a nejsem často 8 hodin u PC, protože jako manažer mám taky obchodní schůzky mimo "židli u PC", a jsou taky dny, kdy na té židli sedím i 14 hodin ..... a dobrý manažer se pozná tak, že když v...více

24. 11. 2012 | 19:48 | Johny

No ono práce úředníka, který dělá správní procesy a rozhodnutí, není o hodinové mzdě (a proto jsou všichni státní zaměstnanci odměňováni tarifní mzdou). Ne že bych to někdy dělal, ale pár známých úředníků mám a na píchačky...více

24. 11. 2012 | 19:45 | Johny

Souhlas s vámi. Jak může manažer používat píchačky, to mi nejde do hlavy. Manažerská pozice přece je o úkolech a placena musí být fixním základním platem a poté prémiemi dle výkonu, a ne hodinově. Trochu to zavání tím, že...více

24. 11. 2012 | 13:27 | iso

To by bylo nutné aplikovat na státní správu, kde zaměstnavatelem je český národ. více

24. 11. 2012 | 13:18 | Marcela

A jaký trest čeká zaměstnavatele,který nenechá lidi ani si pomalu dojít na WC a nebere ohledy na nějakou pracovní dobu,když je třeba ,tak je samozřejmé ,že tam zaměstnanec zůstane,ale na mzdě se to neprojeví? Pro mě takový...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Míra nezaměstnanosti, Depozitář, Národní účty, branná povinnost, jiří čunek, vojna, vojenská služba, Zeal LLC, j&t, Gerard Ryan, Tesla Roadster, mezinárodní řidičský průkaz, False Claims Act, zprávy, zelená nafta, nejrozšířenější viry, URNA

VIP22222, 2SN2738, 1B03854, 5T54109, 2M86835

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK