Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Už nemůžu dál! Jak poznat syndrom vyhoření

Je obtížné odlišit syndrom vyhoření od deprese. Obě poruchy mají totiž řadu stejných nebo podobných příznaků – a můžou i útočit společně. V následujícím textu najdete návod, jak syndrom vyhoření rozpoznat a jak se mu bránit.

Bolí vás často hlava? Máte potíže se spánkem? Rychle se unavíte? Nic vás nebaví a z ničeho nemáte radost? Jste často bez příčiny popudliví a protivní na své okolí? – Základní příznaky syndromu vyhoření. Pokud navíc patříte mezi lidi, pro které práce byla vším, stala se pro ně smyslem života – a najednou není, pak jste se nejspíš zařadili mezi zhruba čtvrtinu lidí, kteří vyhoření během kariéry zažili na vlastní kůži.

Ohrožená povolání

Syndrom vyhoření potkává nejčastěji ty profese, které pracují s lidmi, jsou to

 • učitelé
 • zdravotní sestry a lékaři
 • psychoterapeuti
 • policisté
 • právníci
 • sociální pracovníci
 • obchodní poradci
 • manažeři

Dnes a denně prožívají osudy svých klientů, musí se umět vcítit do jejich potřeb a případný neúspěch je může velmi silně zasáhnout. Jejich práce jim může připadat marná a zbytečná. Pak je jen krůček k nezájmu o ni, ztrátě empatie a samozřejmě i chybám.

Anketa

Cítili jste někdy, že vyhoření je blízko?

Jak přichází vyhoření

Člověk, kterého vyhoření postihlo, prošel postupně čtyřmi fázemi:

Pro první fázi se hodí název Elán. Člověk se s nadšením pouští do práce, pro svoji práci žije a je ochotný jí obětovat všechno. Představuje si, co všechno dokáže, komu pomůže a co právě on vlastními silami změní. Má pocit nepostradatelnosti. Práce se pro něho stává veškerou náplní života, a to na úkor odpočinku, vztahů, vlastního života. A potřebuje za své nasazení pochvalu a uznání, stává se na nich závislý.

Takhle se často chovají lidé, kteří ve své profesi začínají. Někomu dojde, že tohle není zdravý způsob života, někdo přejde do druhé fáze.

Druhou fázi můžeme nazvat Rozčarování. Ne všechno jde tak, jak si na počátku malujeme, přijdou neúspěchy, přestanou pršet pochvaly, jednou nedostanete mimořádnou odměnu – a pořádně to s vámi a s vaším elánem zacloumá. V tuto chvíli je nejdůležitější se s případným neúspěchem vyrovnat, poučit se z chyb a jít dál. Ideální chvíle nastupující syndrom zažehnat. Bohužel ne každý si v tuhle chvíli připustí, že je vlastně v ohrožení.

Pro třetí fázi, které budeme říkat Zklamání, je charakteristické, že člověk přestává být empatický, například zdravotní sestry jsou hrubé na pacienty, o které se v nemocnici starají, učitelka se stále méně často dokáže srovnat s pubertálním chováním svých svěřenců. Člověk začíná být ze svých pracovních povinností otrávený, nemá chuť do práce. Svěřené úkoly vykonává mechanicky, bez jakéhokoliv projevu zájmu o ně. Začínají se u něho projevovat i fyzické potíže – únava, bolesti hlavy, žaludeční problémy, poruchy spánku. Lidé postižení syndromem vyhoření si své problémy pochopitelně nosí i domů a i ke svým blízkým se chovají odtažitě.

Poslední čtvrtá fáze: Totální vyčerpanost – vyhoření je tu. V poslední fázi je člověk apatický už prakticky ke všemu. Jeho výkonnost se blíží bodu mrazu, stále častěji dělá chyby. Je lhostejný jak ke své práci, tak ke svému okolí. Od ostatních se izoluje. Stále častěji se u něho bez jakékoliv příčiny objevují různé nemoci. V tomto období se člověk často uchyluje k alkoholu, bolesti stále častěji tlumí léky, kuřáci si zapalují jednu cigaretu od druhé. Důsledky takového stavu už si jistě každý může domyslet sám

Zastavte vyhoření, dokud je čas

I když to není jednoduché, i syndromu vyhoření je možné se včas ubránit. Důležité je, abyste měli kolem sebe dobré rodinné zázemí či kvalitní přátele. Naučte se relaxovat – ať už s dobrou knihou na procházkách v přírodě, zkuste jógu

V práci je důležité si stanovit priority a nemít na sebe příliš vysoké nároky. Dokažte přijmout i pomoc od svých kolegů, pokud máte pocit, že na nějaký úkol nebudete stačit nebo pokud něčemu nebudete rozumět. Naučte se říkat ne – nenabírejte na svá bedra ani práci, ani problémy svých kolegů.

Deset rad, jak se vyhnout syndromu vyhoření

 • Nebuďte k sobě i ke svému okolí příliš nároční.
 • Naučte se říkat ne. Nenechte na sebe navalit úkoly, které už budou nad vaše síly.
 • Zbavte se pocitu zodpovědnosti za všechny ve svém okolí.
 • Naučte se svou práci delegovat – zbavte se pocitu, že jste jediní, kdo ji vykoná dobře a včas.
 • Stanovte si priority. Naučte se rozlišit, co je pro vás opravdu důležité a co naopak můžete oželet.
 • Nenoste si práci domů, a to ani v hlavě. Druhý den na ni budete mít dostatek času.
 • Naučte se svěřit se svými problémy i požádat o pomoc.
 • Naučte se relaxovat. Udělejte si čas na své koníčky.
 • Myslete pozitivně. Nedovolte negativním myšlenkám a pocitům, aby ovládly vaše myšlení. Mějte se rádi a občas se sami pochvalte.
 • Nezapomínejte na zdravou stravu či dostatek spánku.

V práci si dělejte přestávky, i pár minut relaxace dokáže ve vaší pozornosti a soustředění na další práci udělat zázraky.

A především – udržujte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Když bude nejhůř, řiďte se příslovím: „Práce nemá nohy, neuteče!“

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-49
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2012 17:22, LIVIE

ono se to lehko řekne,zkuste šéfovi říct že práce nemá nožičky a neuteče!Možná tak někde v kancelářích ,ale u pásu či za pultem kde jde o obrat firmy?Plno lidí ve vedoucích postavení je workoholiků,obzvlášt ti mladí.Myslíte že mají pochopení že ne každý má v zadnici vtrtuli a každý má svou určitou hranici ve výkonu?Dnes je nejvíce nemocí ze stresu,stále se zvyšujícímu pracovnímu tlaku a hektičnosti,dnes je na prvním místě výkon,rychlost,materialismus,p enízea prestiž.Až pak někde v koutku se choulí naše zdraví.A kdo nestačí tempu tak má padáka,co natom že je spolehlivý,má zkušenosti,pracovitý,férový... ..

Reagovat

 

+89
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 12. 2017 14:44

Prosím vás, vy koktáte?
Jinak tyhle tečky do vytracena signalizují spíše ambivalentní postoje, což není moc dobré.
Obsahově to zkuste vysvětlit vyčerpaným lidem v předseniorském věku a ještě byste mohl dodat něco o VÝZVÁCH...

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (gabina 05. 02. 2016 16:51)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

14. 12. 2017 | 14:44

Prosím vás, vy koktáte? Jinak tyhle tečky do vytracena signalizují spíše ambivalentní postoje, což není moc dobré. Obsahově to zkuste vysvětlit vyčerpaným lidem v předseniorském věku a ještě byste mohl dodat něco o VÝZVÁCH......více

14. 12. 2017 | 14:41 | Káča

Kecy v kleci... Když musíte, jinak přijdete o práci a po padesátce těžko budete hledat novou, tak musíte. A hledat oporu u lidí kolem je sice hezká rada, ale ne každý takové lidi má... více

20. 5. 2016 | 5:17 | Ivana

Ale to není o iluzích a přáních, nárocích na sebe. Prostě musíte, musíte, za všech okolností a bez pomoci a podpory.... více

20. 5. 2016 | 5:15 | Ivana

Nikdo Vám nepomůže, nikdo Vás nepodpoří. Na to nelze spoléhat. Spíš naopak, ještě Vás dorazí. více

20. 5. 2016 | 5:08 | Ivana

"Důležité je, abyste měli kolem sebe dobré rodinné zázemí či kvalitní přátele." Ha ha ha, v dnešní době, kdy se lidi ignorují? A ještě kolují články a cintáty na téma: "vyhýbejte se lidem, co jsou skleslí, ať si sami nekazíte...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK