Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kalkulačka náhrady mzdy za dovolenou. Nepracovat se někdy vyplatí!

| rubrika: Když se řekne | 17. 9. 2014 | 6 komentářů
Před dvěma dny jste na Peníze.cz četli článek o pravidlech čerpání dovolené. Dnes se podíváme se na to, kolik dostanete za dovolenou zaplaceno. Věděli jste, že za měsíc, ve kterém jste čerpali dovolenou, můžete dostat víc peněz, než kdybyste chodili do práce? Jako bonus nabízíme kalkulačku, která náhradu mzdy za dovolenou vypočte za vás.
Kalkulačka náhrady mzdy za dovolenou. Nepracovat se někdy vyplatí!

Přehled o tom, na jak dlouhou dovolenou máte nárok a na co má naopak při určování jejího termínu nárok zaměstnavatel, jsme přinesli v pondělí

Dnes se zaměříme na to, kolik za dovolenou dostanete peněz. A ukážeme si, že nepracovat se někdy vyplatí – když si dovolenou dobře načasujete. Za dovolenou totiž nedostáváte mzdu, nýbrž náhradu mzdy. A její výpočet je konstruovaný tak, že za jistých okolností může být vyšší než běžný plat.

Náhrada mzdy: Dovolená se může vyplatit

Při stanovování náhrady mzdy v době dovolené se vychází z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém vyjedete na safari, na Šumavu nebo budete odpočívat doma za pecí. Průměrným výdělkem se tu myslí hrubá mzda za tyto tři měsíce dělená počtem odpracovaných hodin. A do hrubé mzdy, to už je pointa, se počítají taky všelijaké prémie a odměny. Takže – na dovolenou se vyplatí jet po tom čtvrtletí, kdy jste dostávali pěkné prémie. Typicky: váš zaměstnavatel vám v prosinci dá zvláštní bonus – pak se vcelku vyplatí vyjet v únoru na dva týdny na hory. Za dovolenou totiž dostanete víc, než kdybyste potili krev v pracovním procesu – právě kvůli prémii, která výpočtem zahýbe.

Vedle mimořádných příjmů může navýšení průměrného výdělku způsobit také menší počet pracovních dnů/hodin v předešlém kalendářním čtvrtletí.

Pokud jste zaměstnáni celoročně, stanovuje se vám průměrný výdělek čtyřikrát do roka – vždy k prvnímu lednu, prvnímu dubnu, prvnímu červenci a prvnímu říjnu.

Ne míň než minimální mzda

Podle zákona platí, že průměrný výdělek zaměstnance nesmí být nižší než minimální mzda. Kdyby vycházel průměrný výdělek nižší, zvýší se na hodnotu odpovídající minimální mzdě. Totéž platí u pravděpodobného výdělku.

Jak se započtou prémie

Vůbec nejvýhodnější je čerpat dovolenou v případě, že jste v předešlém kalendářním čtvrtletí dostali mimořádnou odměnu nebo prémii – ta se totiž do výpočtu zahrne celá. Pokud jste dostali prémii, která se vztahuje na delší časové období než čtvrtletí – roční odměnu nebo třináctý plat –, zahrne se do výpočtu průměrného výdělku za dané kalendářní čtvrtletí jenom její čtvrtina (respektive poměrná část podle odpracované doby). Zbytek se rozpočítá na další měsíce roku. Přesto může bonus náhradu za dovolenou příjemně navýšit.

Všecko za vás pochopitelně dokáže spočítat naše kalkulačka, potřebné údaje prostě opište z výplatních pásek. A pro jistotu: nezapomeňte na jedno – kalendářní čtvrtletí znamená leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pokud byste chtěli jet na dovolenou teď v září, rozhodující je výplata v dubnu, květnu a červnu. 

Náhrada mzdy za dovolenou

Hrubá mzdaOdpracovaných hodin
hodin
dní

Co když jste u zaměstnavatele teprve krátce

Pokud váš pracovní poměr vznikl v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí, je rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku doba od vzniku pracovního poměru do konce tohoto čtvrtletí.

V případě, že jste v průběhu rozhodného období (tedy v předchozím kalendářním čtvrtletí) u zaměstnavatele neodpracovali ani jednadvacet dnů, použije se při výpočtu náhrady za dovolenou místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek je hrubá mzda, které zaměstnanec dosáhl nebo které by dosáhl, pokud by v daném období pracoval.

„Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty,“ stojí v zákoníku práce.

Chystáte se na cesty? Na cestovním pojištění se dá ušetřit. A samozřejmě nemyslíme tak, že si ho nekoupíte.

Vyzkoušejte nás. Nezávazně!

Anketa

Rozpočteno na člena rodiny: kolik jste dali a kolik ještě plánujete dát za dovolenou?

Náhrada za nevyčerpanou dovolenou: Jen když v práci končíte

Nevyčerpanou dovolenou vám zaměstnavatel musí proplatit jedině v případě, že u něj pracovní poměr ukončujete a dovolenou, na kterou jste měli nárok, jste si celou nevybrali – respektive vybrat nemohli, třeba proto, že jste před odchodem museli zaučovat svého nástupce a na dovolenou nebylo kdy.

Předně je však třeba v této souvislosti připomenout, že termín a čerpání dovolené vám může nařídit zaměstnavatel – když to udělá, dovolenou musíte ještě před koncem pracovního poměru vyčerpat, ať chcete nebo ne.

O čerpání dovolené ho můžete požádat i sami, nemusí vám ale vyhovět – například když to není možné z provozních důvodů. Za nevyčerpanou dovolenou vám pak náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku – platí tu stejný výpočet, jako když dovolenou čerpáte. Tyto peníze by vám měly být vyplaceny v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru.

Pokud v nové práci bez pauzy bezprostředně navazujete, existuje ještě možnost, že si zbylou dovolenou vyberete u nového zaměstnavatele. V úvahu to ovšem připadá pouze při splnění několika podmínek. Předně o to musíte požádat původního zaměstnavatele ještě před skončením pracovního poměru u něj. Dále je nutné, aby se na takovém postupu současný a budoucí zaměstnavatel dohodli – aby to bylo možné, souhlasit by museli oba. Dohodnout by si museli také výši náhrady mzdy za dovolenou, na kterou by vám u nového zaměstnavatele za běžných okolností ještě nevznikl nárok.

A tak se kruhem vracíme na začátek – o tom, jak a kdy vám vzniká u nového zaměstnavatele na dovolenou nárok, od nás už víte:

Úplným závěrem ještě doplňujeme, že náhrada nemůže být nikdy – ani v případě ukončení pracovního poměru – vyplacena za nevyčerpání takzvané dodatkové dovolené (jedná se o týden dovolené navíc, který podle zákoníku práce náleží lidem, kteří pracují ve zvlášť náročných profesích – například horníkům). Dodatková dovolená totiž musí být vždy (rozumějte v každém roce, případně před skončením pracovního poměru) vyčerpána, a to přednostně.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2015 13:12, Vít Almer

S výpočtem náhrady mzdy za dovolenou to není tak úplně jednoduché jak uvádíte. Započítává se výdělek z předešlého čtvrtletí za odpracovanou dobu včetně příplatků (ale bez náhrad, ne tedy celková hrubá mzda), ten se dělí počtem odpracovaných hodin v předešlém čtvrtletí a připočte se poměrná část za roční odměny, a to tak, že částka odpovídající 3 měsícům se dělí fondem pracovní doby ve čtvrtletí. Zjednodušeně - závisí dost také na tom, kolik máte za předchozí čtvrtletí proplacené dovolené a nemocenské, protože tyto náhrady se do výpočtu náhrady mzdy za dovolenou nezapočítávají. Stejně jako třeba zaměstnanecké benefity, které máte jinak taky započítány v hrubé mzdě. Poopravte si kalkulačku.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 6. 2015 9:11, Roman

Dobrý den,

můj zaměstnavatel nevypočítává náhradu mzdy z předešlého čtvrtletí, ale z předešlého půl roku (vždy k 1. lednu a 1. červenci).
Je tohle možné, aby to měl každý zaměstnavatel podle sebe, nebo opravdu musí za každé čtvrtletí?

Děkuji

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

18. 4. 2017 | 12:56 | Petra

Dobry den,pokazde kdyz si vybiram dovolenou,tak mi zamestnavatel na vyplatni pasce jako mesicni mzdu napise mensi castku nez mam obvykle. Z meho hlediska pri jeho pocitani me pak okrade cca o 2000 ,- je to tak ci se mylim...více

11. 11. 2016 | 13:21 | Eva

V případě nevybrání ŘD mám nárok na její proplacení aniž by mi to v dalším měsíci zaměstnavatel strhl zase z platu? Děkuji více

5. 8. 2015 | 18:14 | michaela

dobry den jsem zamestana jako uklízečka na 4 hodiny denně.vloni jsem v cervenci nastoupila na nemocenskou ohledne tehotenstvi.14,1,2015se narodil syn.v praci mi rekly ze mam 14dni dovlene a mam napsat prohlaseni ohledne proplaceni.pracoval...více

10. 6. 2015 | 9:11 | Roman

Dobrý den,
můj zaměstnavatel nevypočítává náhradu mzdy z předešlého čtvrtletí, ale z předešlého půl roku (vždy k 1. lednu a 1. červenci). Je tohle možné, aby to měl každý zaměstnavatel podle sebe, nebo opravdu musí...
více

19. 5. 2015 | 8:30 | Markéta

dobrý den mám dotaz ohledně výše mzdy za čerpání dovolené. od 28.3. 2014 jsem nastoupila na neschopenku která mi končila 17.10.2014 po které jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ta mi skončila 26.4.2015. na formulářích...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Deficit, Desagregace, P/E, pyramidové hry, euro, forex, wsm international broker, česká národní banka, jan vitula, negativní dopad, URNA, školení bezpečné jízdy, sjednocení sazeb, spotřeba tepla, Ministerstva zahraničních věcí, Bhaskar Katta, rohlíčky, zdraví

2AF9955, 1H95869, 2L26961, 9A94319, 4Z64181

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK