Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice: Rok Zajíce asi moc klidný nebude, říká Petr Zajíc

| rubrika: Co se děje | 3. 2. 2011
Investice: Rok Zajíce asi moc klidný nebude, říká Petr Zajíc
Investujete a hledáte inspiraci i v astrologii? Čínský rok Zajíce (hovoří se i o Králíku, nebo Kočce) má být na rozdíl od donedávna vládnoucího Tygra klidnější. Předchozí roky jeho vlády ovšem naznačují, že se na to nedá vždy zcela spoléhat.

Budou přát letos hvězdy investování? Nejrůznějších metod, jak získat v akciích jmění, bylo popsáno více než dost, od  nejsofistikovanějších přes výběr titulů cvičenou opic, po hvězdopravectví. Kdo sází na přízeň hvězd a osudu, jistě se již zajímal o to, co přinese čínský rok Zajíce, někdy označovaný též za rok Králíka, případně i Kočky, který začíná dnes, tedy 3. února 2011, a trvá do 22. ledna 2012.

Horoskopy, které najdeme na různých serverech, se tu a tam poněkud liší, vzato do důsledků měl by navíc tento údajně nejstarší známý horoskop na světě platit jen pro jeho část. Bereme-li ale v úvahu počet obyvatel Číny a dalších zemí, v nichž Číňané žijí, a asijské státy, které rovněž nyní slaví Nový rok, situace vypadá trochu jinak. Nemluvě o rostoucím vlivu Říše středu v dalších světadílech.

Samotný Zajíc je přitom většinou opatrný, rozumný a zdrženlivý, chce žít v pokoji a pohodlí a chránit svůj klidný život, říká jeden z horoskopů. O jeho investování ovšem, podobně jako konkurenční horoskopy, prakticky nic neříká. I obrátili jsme se na člověka, který by měl mít k odhadům, kam letos vložit peníze velmi blízko. O názor, jak investovat v roce Zajíce (či Králíka), jsme požádali portfoliomanažera společnosti Pioneer Investments Petra Zajíce.

Jen zdánlivý poklid

Bude letošní rok skutečně klidný, jak naznačují horoskopy? Zajíc s tím nesouhlasí. „Myslím, že (končící) rok Tygra byl pro investory naopak docela klidný a poměrně úspěšný. Takže bych neočekával, že bude rok Králíka klidnější,“ sdělil serveru Peníze.cz.

Poukazuje na mírné oživení geopolitického rizika v souvislosti se současným děním v severní Africe, které se může rozšířit do dalších arabských zemí, což je i tak nepříliš stabilní region.

Navíc si podle Zajíce musíme uvědomit, že jedním z katalyzátorů tohoto vývoje byla rostoucí inflace, zejména dramatický nárůst cen potravin v rozvojovém světě. A tyto inflační tlaky nadále přetrvávají, zejména v jihovýchodní Asii, která by měla být zároveň motorem globálního ekonomického oživení. Hlavně kvůli očekávanému růstu domácí poptávky. I z těchto důvodů jsme na počátku roku 2011 viděli jednu z největších rotací sektorů za posledních 10–15 let.

„Loni nejvíce rostoucí tituly jako výrobci automobilů, luxusního zboží, nebo maloobchodní prodejci si vybrali oddechový čas a ceny jejich akcií poklesly o 10–20 %. Naopak v minulosti nepříliš úspěšné sektory jako výrobci a distributoři energií, telefonní operátoři, petrochemické společnosti a banky s expozicí na ‚peripheral Europe‘ (z pohledu dluhů Řecko, Itálie a Portugalsko) letos výrazně rostou,“ uvedl rovněž Zajíc.

Zajíc na začátku roku přesunul poměrně velký objem aktiv právě ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby do akcií výrobců a distributorů energie. Kvůli rostoucí spotřebě potravin a neúrodě v loňském roce, spojeném se záplavami v Austrálii, pokládá za atraktivní akcie výrobců hnojiv.

Opatrně hodnotí cenu zlata a akcie firem, které je těží, protože zlato není průmyslově využíváno, což je faktor, který ovlivňuje ceny dalších komodit.

Zajícův výhled na rok Zajíce či Králíka zůstává pozitivní, hlavně kvůli stále nízkým úrokovým sazbám, především ve vyspělých zemích, pokračujícímu oživení a atraktivnímu ocenění akcií, zejména vůči dluhopisům. Domnívá se ale, že rok Králíka bude výrazně selektivnější ve výkonnosti jednotlivých titulů.

Na názor jsme se zeptali také hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila. Ten připomíná, že žádný rok není z pohledu investic klidný. Na ceny aktiv mohou mít nyní relativně velký dopad zpomalení čínské ekonomiky, problémy v Evropské měnové unii a slabý trh práce v USA. Navíc by nepokoje na Blízkém východě mohly vést k prudkému růstu cen ropy, a tím i inflace. Finanční problémy slabších států eurozóny se navíc mohou rozšířit i na velké státy, jako je Španělsko, Velká Británie a USA. Téměř by se tedy podle Navrátila dalo říci, že investování bude jako kličkování zajíce během honu. 

Anketa

Věříte, že bude pro investory rok Zajíce klidnější než rok Tygra?

Co na to (západní) historie

Pokud budeme posuzovat investice v roce Králíka v minulosti podle vývoje amerického akciového indexu S&P 500, zjistíme, že zdaleka nešlo o tak klidné roky, jak je přičítáno tomuto znamení. Zajímavé je, že předchozí vláda Králíka – od 16. února 1999 do 4. února 2000 – přinesla růst indexu S&P 500 asi o 13 procent a byla posledním rokem dlouhého růstu akcií v USA i na dalších vyspělých zemích, po němž následoval zhruba tříletý pokles.

Tygr, který právě ukončil svou zhruba roční vládu, vynesl investorům v podobě zmíněného indexu skoro 27 a půl procenta. Zajíc bude asi v každém případě opatrnější.

V souvislosti s novým čínským rokem se již také v zahraničí i u nás objevily zlaté, stříbrné či další mince, zejména investiční, s podobou zajíce či králíka. 

Petr Zajíc je vůči zlatu, což platí i o investičních mincích, skeptický. Bude mít v tomto i v dalších případech pravdu? V každém případě nebude snadné najít někoho, takříkajíc od pramene, kdo nám může poskytnout doporučení, jak investovat v příštím čínském roce. To totiž začne rok Draka a žádného portfoliomanažera s podobným příjmením neznám. Nezbývá než doufat, že pak nezačnou být investice na draka. To je ale budoucnost. Zatím si můžeme užívat rok Zajíce.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

27. 1. 2011 |

Měny: koruna bude k euru dál posilovat

Komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému...

26. 1. 2011 |  | 8 komentářů

Investice: Horních deset tisíc obvykle tolik neriskuje

Zatímco milion korun má prý k dispozici čtvrt milionu Čechů, počet „horních deset tisíc“, kteří mohou investovat nejméně 10 milionů, činí ve skutečnosti asi 17 tisíc. Obvykle jim jde spíše o uchování hodnoty...

21. 1. 2011 |  | 10 komentářů

Půda: Investice hlavně pro trpělivé

Zatímco vývoj cen nemovitostí, hlavně rezidenčních, zůstává nejistý, o zemědělské půdě se říká, že je levná. Od května si ji v ČR budou moci volně kupovat občané z jiných zemí EU. Očekávat, že cena půdy...

20. 1. 2011 |  | 2 komentáře

Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

Rostoucí ceny komodit lákají. Stále více lidí je pokládá za zajímavou investici, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přichází však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat do rozjetého...

27. 10. 2010 |  | 23 komentářů

Jak ubránit úspory před inflací

Pokračující nejistota na globálních trzích nahrává spekulacím, co bude, ale také obavám z růstu inflace. V případě Česka to prý nemusí být tak horké. Přesto má smysl včas zvážit, kam a jak s ohledem na...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zahraniční dluh, Doplňkový úvěr, Omezení konkurence, scioškola, platební karty, vzdělávání, ondřej šteffl, vzdělání, nákaza, den d, profesní odpovědnost, fixace hypotéky, muzeum, disponibilní důchod, Unie svobody, majetek pojišťovny, Západočeská energetika, světová válka

8A24718, 3U00310, 3U00310, 3SP1253, 1AL1206

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK