Měny: koruna bude k euru dál posilovat

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 27. 1. 2011
Měny: koruna bude k euru dál posilovat
Komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému zlotému.

Vítězové a poražení

loňském investičním výhledu jsem jako favority pro rok 2010 označil měny asijských exportně orientovaných ekonomik a tzv. komoditní měny (měny předních světových exportérů komodit) v čele s  ruským rublem. Rubl se bohužel nepochlapil, podobně ani norská koruna. Jinak ale všechny ostatní komoditní a asijské měny ukázaly relativní sílu vůči euru i dolaru a posílily také na paritě s českou korunou.

Vývoj kurzu koruny k japonskému jenu od roku 2006

Vývoj kurzu koruny k japonskému jenu od roku 2006

Zdroj: Bloomberg


Nejvýrazněji vůči koruně posílil japonský jen (16,0 %) následovaný australským dolarem (15,4 %), jihoafrickým randem (13,7 %), malajským ringgitem (13,4 %) a thajským bahtem (13,2 %). Šestou příčku vybojoval švýcarský frank (12,4 %), tradiční bezpečný přístav investorů v dobách nejistoty okolo dolaru a eura. A pokračují opět asijské a komoditní měny: tchajwanský dolar (12,1 %), singapurský dolar (11,6 %), chilské peso (10,7 %), kolumbijské peso (9,1 %) a novozélandský dolar (9,0 %). Další tradiční komoditní měny kanadský dolar, brazilský real a indonéská rupie zpevnily zhruba o 7 %.

V poli poražených skončily vedle eura (-5,3 %) balkánské měny: srbský dinár (-14,5 %), maďarský forint (-7,9 %), chorvatská kuna (-6,1 %) nebo rumunské nové leu (-6,1 %). Ještě více poklesly kurzy většiny afrických měn, které ani neuvádím v tabulce, např. guinejský frank (-26,6 %), etiopský birr (-22,1 %), ugandský šilink (-15,9 %) nebo tanzanský šilink (-9,2 %).

Jak se vyvíjí kurzu koruny k euru od roku 2006

Jak se vyvíjí kurzu koruny k euru od roku 2006

Zdroj: Bloomberg


Koruna poráží zlotý a forint

Zajímavý obrázek nabízí graf č. 3, zobrazuje relativní vývoj středoevropských měn za uplynulých pět let, jako společný jmenovatel je použito euro. Česká koruna na pětiletém horizontu poráží polský zlotý i maďarský forint. Do září 2008 koruna se zlotým posilovaly k euru stejným tempem. Podobně od března 2009 jdou opět ruku v ruce. Ovšem finanční krize (září 2008–březen 2009) měla na polský zlotý hlubší dopad.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Troufám si odhadovat, že koruna i zlotý budou dlouhodobě k euru posilovat, přičemž zlotý bude mít v nadcházejících letech o pár procentních bodů navrch. Maďarský forint bude nadále za středoevropskými konkurenty zaostávat. Zato koruna i zlotý by za rok 2011 mohly být na předních místech celosvětového žebříčku.

Relativní srovnání kurzu koruny, zlotého a forintu

 Relativní srovnání kurzu koruny, zlotého a forintu

Zdroj: Bloomberg


Měny pro rok 2011

Změna kurzu měn vůči koruně

Změna kurzu měn vůči koruně za rok 2010

Kliknutím na obrázek zobrazíte celou tabulku.
Zdroj: ČNB

Trend posilování komoditních měn by měl pokračovat. Logika je jednoduchá, čím dražší jsou komodity, tím více dolarů inkasují exportéři za prodané komodity. Ty pak musí směnit za svou domácí měnu, čímž zvyšují poptávku po měně a tlačí její kurz nahoru.

Stále větší roli ale bude hrát i monetární a fiskální politika státu. Posilovat budou měny, kde vlády nebudou zvyšovat veřejný dluh a kde centrální banky budou uplatňovat restriktivní monetární politiku (zvyšovat úrokové sazby, zvyšovat povinné bankovní rezervy apod.)

Mými favority pro rok 2011 jsou chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím však i české koruně a polskému zlotému. Co se týče hlavních světových měn, dlouhodobě bude kupní síla všech klesat. Krátkodobě nás možná překvapí americký dolarrelativní silou vůči euru, britské libře, švýcarskému franku i japonskému jenu, ale to je jen má osobní spekulace. U těchto měn je ve hře tolik proměnných, že se nedá seriózně odhadovat vývoj čitatele ani jmenovatele, natož jejich vzájemného vztahu.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dolar, euro, forint, koruna, kurzy měn, měna, rubl, zloty

A tohle už jste četli?

Je euro na smrtelné posteli?

6. 12. 2010 | Arsen Lazarevič | 16 komentářů

Je euro na smrtelné posteli?

Peníze ze záchranného fondu, které mají pomoci Řecku, Irsku a patrně i dalším evropským zemím, nemusejí stačit. To posiluje spekulace o budoucnosti eura, ale i celé Evropské unie.

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (3)

4. 10. 2010 | redakce Peníze.CZ

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (3)

V předchozích dílech našeho miniseriálu jsme si řekli, co je to pákový efekt, marže, spread a hlavně, jak nakoupit a prodat měnový pár. Je ale také důležité vědět, co stojí za jejich... celý článek

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (2)

30. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (2)

Než začnete obchodovat s měnami, měli byste se důkladně seznámit s tím, co je to pákový efekt, marže a spread.

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (1)

27. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Co byste měli vědět, pokud chcete obchodovat s měnami (1)

Obchodování s (cizími) měnami, neboli Forex, bylo vždy doménou velkých investorů. Zájem o tento obrovský trh, na němž lze obchodovat 24 hodin denně, ale má stále více menších investorů.... celý článek

Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy

2. 12. 2009 | Eva Sovová | 8 komentářů

Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy

Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat... celý článek

Partners Financial Services