Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

I se smlouvou na dobu určitou úvěr v bance dostanete

| rubrika: Co se děje | 24. 8. 2010
I se smlouvou na dobu určitou úvěr v bance dostanete
Návrh ministra práce a sociálních věcí na prodloužení doby, po kterou se budou moci obnovovat pracovní smlouvy na dobu určitou, vyvolal povyk ohledně možnosti zaměstnanců vzít si úvěr. Hodně bude záležet, ke které bance se takový zájemce vypraví.

Pracovní smlouva na dobu určitou automaticky neznamená červenou při žádosti o úvěry . Jenže právě horší dostupností půjček argumentovali zástupci odborů v reakci na návrh ministra práce a sociálních věcí, aby zaměstnavatelé mohli zaměstnancům obnovovat pracovní smlouvy na dobu určitou až po dobu pěti let. Dnes je to možné maximálně dva roky.

Šéf odborů Jaroslav Zavadil v několika mediálních vystoupeních tvrdil, že zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou by neměli žádnou jistotu. Například by si nemohli vzít hypotéku , protože by banky takovou smlouvu považovaly za příliš riskantní. Navíc s vidinou, že se smlouvou na dobu určitou může dotyčný snadno přijít o práci, si žádost o úvěr dvakrát rozmyslí.

Pokud jde o přístup bank ke smlouvám na dobu určitou je situace komplikovanější. Některé banky považují typ pracovní smlouvy za okrajové kritérium při hodnocení bonity klienta. Jiné zase přikládají typu smluv velký význam. Jejich zástupci nicméně tvrdí, že se se smlouvami na dobu určitou už banky naučily pracovat, a tedy ani taková smlouva nemusí automaticky znamenat, že žadatele banka odmítne.

„Trvání pracovní smlouvy je jedním z hlavních kritérií v procesu schvalování úvěrů. Pracovní poměr na dobu určitou v případě, že smlouva byla minimálně jedenkrát obnovena, jsme akceptovali vždy a u všech profesí,“ říká Tomáš Pavlík, mluvčí UniCredit Bank . U vybraných profesí, jako jsou učitelé, lékaři či zdravotní sestry, u nichž je sjednávání smluv na dobu určitou běžné už nyní, banka tyto smlouvy akceptuje i bez podmínky jejich předchozího obnovení. „Teprve praxe ukáže, zda bude nutné současný okruh těchto profesí rozšířit,“ dodává Pavlík.

Typ pracovního poměru hraje důležitou roli i při posuzování žadatelů o hypotéku v Hypoteční bance . „Pracovní historie i pracovní smlouva jsou pomocnými vodítky při odhadu, zda je příjem klienta stabilní a zda je možné s ním počítat i do budoucna,“ tvrdí Irena Zatloukalová, mluvčí Hypoteční banky. Nicméně i Hypoteční banka má pravidla, podle nichž půjčí i klientovi se smlouvou na dobu určitou.

Pokud mají žadatelé smlouvu, která má trvat déle než rok, jsou klienti Hypoteční banky ve stejném postavení jako lidé se smlouvou na dobu neurčitou. U smluv, které trvají rok nebo kratší dobu, musí zájemce o hypotéku prokázat, že už mu ji zaměstnavatel jednou prodloužil. Pak na něj banka pohlíží jako na zaměstnance se smlouvou na dobu neurčitou. Pokud jde zatím o první smlouvu lze podle Zatloukalové tuto situaci vyřešit například tím, že obnovenou smlouvou klient předloží v době čerpání úvěru.

Komplikovanější je, pokud o hypotéku žádají dva spolužadatelé, kteří mají pracovní smlouvy na dobu určitou. Pokud trvání obou smluv je kratší než jeden rok, musí aspoň jeden z budoucích dlužníků prokázat, že mu ji zaměstnavatel už minimálně jednou prodloužil, dodává Zatloukalová.

Naopak v Raiffeisenbank je doba trvání pracovní smlouvy méně důležitá. „V kontextu ostatních charakteristik je její váha marginální. Nejde jen o dělení na „doba určitá“ nebo „doba neurčitá“, ale je třeba se také dívat, jak dlouho žadatel v dané firmě pracuje, na jaké pozici, v jakém oboru firma působí, jak je klient vzdělaný, jak intenzívní má vztah s bankou,“ vysvětluje Jakub Puchalský, šéf externí komunikace Raiffeisenbank. Banka v zásadě pouze vyžaduje, aby smlouva na dobu určitou byla uzavřena nejméně na šest měsíců v době posouzení žádosti o úvěr chyběl do jejího konce více než jeden měsíc.

Komerční banka a Česká spořitelna podle vyjádření svých mluvčích přijímají pracovní smlouvy na dobu určitou bez větších problémů. „Připravovaná změna nebude mít zřejmě pro posuzování schopnosti klienta splácet výrazný vliv,“ míní Monika Klucová z Komerční banky.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

18. 8. 2010 |  | 1 komentář

Desetitisíce za opravy po povodních pomůže zaplatit dotace Zelená úsporám

Na rekonstrukci domů či výměnu vytopených kotlů mohou lidé ze zatopených oblastí použít dotace z programu Zelená úsporám. Podmínkou je, aby po opravě byl dům energeticky úspornější či majitel topil v ekologickém...

17. 8. 2010 |  | 3 komentáře

Jak se zbavit černého nájemníka aneb co je výhodná koupě bytu

Nejskvělejším příležitostem ke koupi čehokoli je rozumné vyhnout se řádným obloukem. Platí to stále, což potvrzuje i následující příběh paní Jany, která si koupila byt i s nájemníkem.

2. 8. 2010 |  | 8 komentářů

Zrušení daňového odpočtu úroků zničí jeden druh hypoték

Bez daňového odpočtu úroků z hypoték, který chce zrušit ministr financí Miroslav Kalousek, ztratí smysl kombinované hypotéky. Tedy úvěry, u nichž se splácí jen úroky a na pozdější jednorázovou splátku...

12. 7. 2010 |  | 1 komentář

Ještě než zdědíte hypotéku, musíte ji za zemřelého splácet

Při jednání o dědictví domu s hypotékou, by dědicové neměli čekat až na výrok soudu, kdo a co zdědil. Dávno před tím, než se vše u notáře rozhodne, je třeba bance oznámit úmrtí a začít s ní spolupracovat....

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

insolvence, čsob penzijní společnost, penzijní společnost české pojišťovny, zajištění na důchod, státní podpora, ceny domů, Home Credit, Dělnická mládež, odstranění závad, reforma zdravotnictví, alternativní tresty, referenční sazby, SME, akcie aaa auto, sociální stipendium, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění, povinné ručení kalkulačka, půjčky

8T57916, 9B60779, 1M08042, 5H20947, 2K80952

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.