Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec jedné ertragédie. Zatím v Rakousku

| rubrika: Komentář | 1. 9. 2016 | 14 komentářů
Poradenská společnost Ertrag und Sicherheit, před jejímiž praktikami jsme opakovaně varovali od roku 2011, se hroutí pod náporem žalob klientů. Tedy její rakouská odnož. Kdy domelou boží mlýny v Česku?
Konec jedné ertragédie. Zatím v Rakousku

O úpadku společnosti informovala rakouská média. Do insolvence vstoupila společnost Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung, která poskytovala služby na území Rakouska.

Důvod? Firma je předlužená kvůli žalobám investorů na náhradu škody z pochybných investic. Závazky vzniklé z těchto sporů přesahují (zatím) devět milionů eur, majetek firmy je mnohem menší.

Podle listu Kurier společnost vede spor také s pojišťovnou, u které měla sjednané pojištění profesní odpovědnosti. Ta pochopitelně za škody vzniklé nabídkou podvodných investic nechce plnit.

Skutečně inovativní investice

„Společnost byla dodnes jedním z vedoucích rakouských podniků v oblasti majetkového poradenství a specializovala se na dlouhodobé budování majetku a inovativní financování,“ cituje Kurier z insolvenčního návrhu.

Co znamená inovativní financování v praxi? Firmě zlomily vaz především investice do falešného zlata společnosti EVVE a do vytunelovaných fondů SHEDLIN. Škála pochybných praktik je ale daleko pestřejší – kromě evergreenu, tedy manipulativního prodeje investic se zdvojenými počátečními poplatky, má redakce k dispozici například i informace o klientech, kteří si na rizikové investice od E&S vzali úvěr.

Masivní ztráty zaznamenali někteří klienti E&S i při investicích do produktů společnosti ICM – redakci jsou známy případy, kdy byla investice prezentována v duchu názvu firmy – výnos a jistota – jako bezpečná a výnosná, i když šlo ve skutečnosti o vysoce rizikové strukturované produkty.

Oběť podvodu? V nejlepším případě nezodpovědný amatér

Kurier naznačuje, že přinejmenším v případě falešného zlata byl i samotný Ertrag obětí. Zprostředkování takové investice ale vyžadovalo přinejmenším naprostý nedostatek odborné péče nebo jen zdravého selského rozumu.

Drobná zmínka o této nabídce, tehdy bohužel bez uvedení názvu, je k nalezení v našem letitém, ale stále aktuálním článku o rozpoznávání podvodů. Už tehdy (2010!) byl EVVE netransparentní subjekt, který sliboval fixní výnosy z investic do kolísavé komodity – to samo o sobě bývalo mělo spustit varovná světýlka. V očích zástupců Ertragu se ale místo varovných světýlek rozsvítily spíš dolárky…

Co včil? A co na to ČNB?

Co z toho plyne pro situaci v Česku a české klienty? Zatím nic. V Česku firma aktuálně prodává pouze fondy Evolution. Roční náklady těchto pozoruhodných fondů sice ve dvou případech sežerou přes pět procent průměrné hodnoty investice…, ale stejně jako u normálních fondů platí, že jde o samostatný subjekt, který není nijak ohrožen případným úpadkem zprostředkovatele.

Kdysi dávno v Česku působila přímo krachující rakouská firma, poté poradci E&S fungovali pod brokerpoolem Jung DMS, aktuálně jsou zástupci E&S Investments, s.r.o. Ta je sestrou rakouské firmy, obě pak patří pod společnost E&S Holding.

Struktura holdingu Ertrag und Sicherheit. Firma v insolvenci vlevo dole. Zdroj: www.es-investments.cz

I pokud by se dostala do insolvence matka, na českou dceru to nemusí mít okamžitý vliv. Krom toho, že si její poradci zřejmě budou chvíli připadat lehce bezprizorní jako trubci bez úlu. Firma je ale jednoduše jedním z aktiv holdingu. Nakonec ji může získat nový vlastník, firma se může vesele přejmenovat a její poradci budou klidně moci bez jakékoliv úhony dál působit na trhu. Česká národní banka, která na trh dohlíží, za celá dlouhá léta proti E&S nijak nezasáhla – a teď už je pro mnoho poškozených klientů pozdě.

Rozklíčujte!

Vaše peníze jsou asi nějak sexy. Kdekdo po nich pálí, kdekdo se o ně uchází. Někdo to s nimi i s vámi myslí vážně, někdo je podfukář. A často to není jednoduché rozpoznat. Klíč k určování podvodných firem pro vás připravil Pavel Kohout.

Klíč k určování finančních podvodníků

Padlá sestra, padlá matka, padlá celá rodina

A co mají dělat klienti fondů SHEDLIN, kterých v Česku není zrovna málo? Na rakouské firmě už si zřejmě nic nevezmou. Na svém českém „poradci“, který si za provize koupil třeba BMW, toho zřejmě také moc nevysoudí. Pokud nenastane nějaký zázračný zvrat v celém případu, zřejmě jim zůstane jen velmi drahá lekce do života.

Stejně jako pod minulými články, i pod tímto asi brzy najdete nekončící příval diskuzních příspěvků „spokojených klientů“ či „zkušených investorů“. Ve skutečnosti spíš zástupců E&S, kteří budou tvrdit, že je to celé jen naše Schadenfreude, že jsme eine Simulantenbande a že se jejich skvělou firmu snažíme jen očernit snůškou pomluv.

Ta snůška je ale ve skutečnosti už docela tlustý šanon, který stále tloustne dál. A teď, když padla jejich sestra, se už dost těžko mohou tvářit, že jsou čistí jako jeptiška.


Upozornění: Autor je analytikem finančněporadenské společnosti Partners, tento web provozuje její dceřiná společnost Partners Media
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 9. 2016 23:45, Marek T.

E&S kde evidentně ke dnu a astrašně vtipný je, s jakou naivní pozitivitou ještě teď krmí lídři své ovečky (vázané zástupce alias investiční poradce, který za 55 000 CZK poradí celé rodině, jaký fond ze 4 nabízených vybrat) - že prej budou dělat zpátky pod Jungem a nic se vlastně neděje! Neskutečný, co všechno poradci E&S chcípající hlady už teď jsou ochotní od svých "kamarádů/lídrů/megalhářú" poslouchat a věřit jim to! Zdroj informací mám přímo u nich

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2016 13:33, Partners jsou stejný hnůj jako OVB

Co to zase psalo za chudáka, Partners si pořád zkouší hrát na "reportéry" ? Lidi už asi nechtějí podepisovat IŽP, tak se poohlíží po alternativní kariéře. :-X

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

7. 1. 2017 | 1:57 | ...

Pošli mi niečo k tomu dufe@post.cz
Díky
více

6. 1. 2017 | 18:24 | není důležité

Doporučuji více sledovat dění kolem Ertragu Tato super firma totiž i v ES je v insolvenci a na justici je dostupný pěkný dokument. Vcelku pěkné čtení o nehorázných odměnách lidí tohoto letadla! Většina dřívějších zastánců...více

31. 12. 2016 | 11:51 | ...

Hlavne, že vy všetko skurv...li a doje...li na čo ste siahli.
EVVE = falošné zlato
Shedlin = v insolvencii
ICM = -30, -50, -70% prepady
Predražený Franklin bolo to jediné dobre čo ste predávali klientom...
více

6. 9. 2016 | 13:33 | Partners jsou stejný hnůj jako OVB

Co to zase psalo za chudáka, Partners si pořád zkouší hrát na "reportéry" ? Lidi už asi nechtějí podepisovat IŽP, tak se poohlíží po alternativní kariéře. :-X více

5. 9. 2016 | 15:31 | Pavel

Od koho ? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Promptní obchody, Konvertibilita, Burzovní seance, plat, superhrubá mzda, sociální pojištění, daňové odpočty, zdravotní pojištění, martin barry, rezervotvorné životní pojištění, program na přání, pracovní podmínky, soukromé vlastnictví, Felix, zákon o povinném značení lihu, finanční rezerva, starost, alternativní tresty

3J12711, 3J24991, 7S88721, 1SP2735, 1SP2735

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK