Ertrag & Sicherheit pod tlakem stovek žalob investorů vyhlašuje bankrot

| rubrika: Co se děje | 1. 9. 2016 | 3 komentáře
Nejedná se ovšem o českou zprostředkovatelskou firmu, nýbrž o její rakouskou sestru téhož jména. Nepodařené investice, kvůli kterým se rakouská společnost dostala na kolena, ovšem svým klientům doporučovala i česká firma, jejíž název znamená „výnos a jistota“.

Ertrag & Sicherheit vyhlašuje insolvenci. Investiční zprostředkovatel sídlící v rakouském Štýrském Hradci není schopný dostát závazkům. Firma čelí stovkám žalob investorů, kteří byli poškozeni podvodnými investicemi do zlata a do fondů Shedlin. 

Struktura holdingu Ertrag und Sicherheit. Firma v insolvenci vlevo dole. Zdroj: www.es-investments.cz

Bankrot kvůli podvodným investicím

Příčinou úpadku rakouského MLM zprostředkovatele jsou problematické investice do uzavřených fondů a investice do zlata, které spustily lavinu žalob, jimiž se poškození investoři domáhají svých nároků.

Podle rakouského Sdružení obrany spotřebitelů požádala společnost Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H. se sídlem ve Štýrském Hradci v úterý u krajského soudu o zahájení konkurzního řízení. Zadluženost společnosti činí osm milionů eur. Společnost má 955 věřitelů, včetně investorů.

Tři sta soudních sporů

K osudu společnosti přispělo více než tři sta probíhajících soudních sporů, v nichž investoři požadují několik milionů eur jako náhradu škody. Spory se týkají především dvou produktů: podvodných uzavřených fondů německého domu Shedlin a falešného investičního zlata německé firmy EVVE.

Je zřejmé, že v případě podvodů s investičním zlatem byla společnost E&S obětí. V této souvislosti byli zatčeni čtyři prodejci zlata z Berlína a Kolína, případ ale není uzavřen, tedy stále platí presumpce neviny. Při domovních prohlídkách v dubnu u EVVE byly nalezeny čtyři tuny zlata, ale zřejmě je jen pět procent z nich pravých.

Společnost Shedlin upadla do konkurzu již koncem roku 2014. Tisíce investorů z Rakouska a Německa investovaly do osmi uzavřených fondů této společnosti kolem 140 milionů eur vlastního kapitálu. Nejznámějšími a největšími fondy jsou Middle East Health Care (MECH) 1 a 2.

Pojištění odpovědnosti za škodu se nevyplácí

Pro E&S byl problém v pojištění právní odpovědnosti, které se nevztahovalo na pokrytí případného poškození investorů. Argumentem pojišťovny bylo, že E & S svým zákazníkům zprostředkovává vysoce spekulativní finanční produkty – a ty nejsou pojištěny. Proces s pojišťovnou běží již devět měsíců.

Obchodování s cennými papíry může běžet dál

Vzhledem k tomu, že poradci E&S obchodovali s cennými papíry pod záštitou společnosti Jung DMS & Cie, prozatím nejsou jejich obchody insolvencí ovlivněny. Poradci mohou obchody s cennými papíry pod Jung DMS & Cie nadále poskytovat.

Text z rakouského webu Fonds Professionell Online pro Poradci sobě přeložil Martin Viktora

Jinde na Peníze.cz si můžete přečíst komentář Aleše Tůmy: 


Česko zatím mlčí…

Do skupiny Ertrag & Sicherheit patří i česká dcera E&S Investments Czech Republic, s. r. o. Ta je ve vztahu k bankrotující firmě sesterskou společnosti. Česká infolinka E&S Investments nebyla schopna poskytnout bližší informace, odkázala na oficiální e-mail. Níž následuje vyjádření rakouského holdingu.

Ertrag & Sicherheit v Česku

  • Skupinu E&S u nás zastupuje E&S Investments Czech Republic, s.r.o., vlastněná holdingem E&S. Základní jmění společnosti činí milion korun
  • Pro českou E&S pracuje 816 vázaných zástupců.
  • Většina z nich (88 %) se nezabývá zprostředkováním pojištění
  • Průměrný věk poradců je 46 let
  • Průměrné služební stáří činí 18 měsíců
  • Průměrná doba v oboru dva roky

Stanovisko společnosti E&S Holding GmbH

Společnost E&S HOLDING GmbH potvrzuje, že její dceřiná společnost Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H vyhlásila k dnešnímu dni insolvenci. Společnost E&S HOLDING GmbH, jakož i další společnosti skupiny E&S – v Rakousku i v zahraničí – nejsou insolvencí zasaženy a budou nadále vykonávat svoji obchodní činnost.

„Velmi nás mrzí, že po více než třiceti letech úspěšné práce musíme učinit tento krok. Jako odpovědní jednatelé musíme splnit svoji povinnost a vyvodit důsledky z vývoje posledních 18 měsíců,“ prohlásili jednatelé společnosti Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H.

Na pozadí nynějšího vyhlášení insolvence stojí více než 300 žalob údajně poškozených investorů a s tím spojené soudní výlohy a náklady za advokáty, jakož i stovky nároků, vznesených prostřednictvím advokátů. Několika málo advokátům se podařilo rozšířit obavy a znejistit investory. Nakonec muselo být do konce roku vynaloženo víc než dva miliony eur na obhajobu, jakož i na soudně uznané nároky. „Nechtěli jsme se vzdát a mimo zmiňované náklady jsme víc než 18 měsíců pracovali na řešení. Ale vzhledem k tomu, že náš pojistitel odmítl krytí a i v případě pozitivního výsledku procesu lze předpokládat vysoké náklady z důvodu nedostatku krycích zdrojů ze strany poražených protistran, musel být učiněn tento bolestný krok,“ vysvětlují jednatelé společnosti Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung Ges.m.b.H. Ačkoliv některé z procesů dopadly v první instanci vítězně, není možné trvale tomuto množství žalob odolávat.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.