Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jaký bude svět, Evropa a ČR v roce 2030?

| rubrika: Co se děje | 15. 11. 2010 | 5 komentářů
Jaký bude svět, Evropa a ČR v roce 2030?
Varovné prognózy vznikají proto, aby se nesplnily. Jaký osud budou mít scénáře vývoje světa, Evropy a ČR do roku 2030, prezentované Střediskem bezpečnostní politiky při Univerzitě Karlově? Přečtěte si, co lze teoreticky čekat v politice i dalších oblastech!

Říká se, že je snazší předvídat, co bude za 20 či 30 let, než co bude zítra.Předpovědi budoucnosti světa, Evropy a ČR do roku 2030, prezentované pracovníky Střediska bezpečnostní politiky (SBP) při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy ale vycházejí z trendů, které se již částečně objevily.

Šéf SBP Miloš Balabán tak hovořil na 6. bezpečnostní konferenci, pořádané touto institucí, o klesajícím vlivu transatlantických zemí (Evropy a USA) na dění ve světě na úkor východní a jižní Asie. Skupina G20, kterou tvoří 20 zemí s největší ekonomikou, se zase postupně dostává do postavení, které mělo donedávna skupina G8, sdružující nejvyspělejší země. Probíhá přitom boj o to, zda bude pro země třetího světa přitažlivý čínský státní kapitalismus či evropský model. Dál roste vliv zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), rozšířený o Jihoafrickou republiku.

Předpověď, mající charakter jakéhosi zpětného pohledu z roku 2030, také uvádí, že koncem roku 2019 dosáhla obsluha dluhu USA 17 procent příjmů vlády. To přineslo oslabení dolaru a dedolarizaci světové ekonomiky. USA šetří na vojenských výdajích, jejich vojenská moc se tak snižuje, byť dál hrají díky dřívějšímu technologickému náskoku prim.

V roce 2016 skončily po dohodě mezi umírněnými Talibánci a prezidentem Hamídem Karzáím boje v Afhánistánu. Někteří evropští členové NATO se pak odmítli podílet na uklidnění situace v nestabilním Pákistánu. USA musely koncem druhé dekády samy zabránit státnímu převratu, o který se pokusila Al Kájda v Jemenu a vojensky se vrátit do Iráku, kde se opět vypukla občanská válka.

EU hrozila ve druhé dekádě dezintegrace v podobě tří krizí - eurozóny, „evropského“ vládnutí“ a krize demokracie. Vzrostl význam populistických hnutí a stran nabízejících přímočará řešení složitých sociálně- ekonomických problémů. Na přelomu druhé a třetí dekády přišla referenda o vystoupení z Unie. Výsledek byl těsný, občané žádné země ale vystoupení z Unie neschválili. Řada vnějších okolností, hlavně recesečínské ekonomiky koncem druhé dekády 21. století, je přiměla k racionální úvaze o roli integrované Evropy, kterou lze stěží nahradit.

Ve druhé polovině dekády přišly do Evropy kvůli katastrofálnímu suchu v subsaharské Africe a na Blízkém východě desetitisíců uprchlíků, jimž oslabená Evropa stěží čelila. V roce 2019 vypukl ozbrojený konflikt mezi Kosovem a Makedonií. Do konfliktu, jehož cílem byl vznik „Velké Albánie“ pod vedením kosových Albánců, se na jejich stranu přidala Albánie. Ukončil ho koordinovaný politický nátlak a hrozba totálního ekonomického embarga ze strany klíčových zemí Unie vůči Kosovu a vojenská mobilizace okolních zemí.

O dva roky později bojovali na Blízkém východě o vodní zdroje Jordánsko a Sýrie s Izraelem. Podpořily je Turecko a Írán. Konflikt zažehnal koordinovaný postoj USA a Číny, jimž šlo o ropu. Přispěl ale k silnému poklesu vývozu ropy do EU, což v létě 2021 v Unii způsobilo energetický blackout a recesi. Byl to však impuls k urychlenému vytvoření skutečně jednotné energetické politiky EU.

USA se začaly stahovat z Evropy a omezovat vojenskou přítomnost i jinde. EU proto začalo budovat své ozbrojené síly. V roce 2022 dokonce hrozil zánik NATO. Pak se ale změnilo v Transatlatickou bezpečností radu (TASC), jejímž členem se stalo i Rusko.

Rostoucí rozdíly v prioritách USA a Evropy přinesly další rozvolňování transatlantické vazby. I proto, že v USA sílil vliv hispánského etnika a v Evropě obyvatel islámského vyznání.

OSN se po několika neúspěšných pokusech o reformu koncem druhé dekády změnila na federaci regionálních organizací. Jednou z nich byla EU. V této podobě mohla OSN daleko lépe předcházet konfliktům, hlavně o energetické a vodní zdroje.

Evropě se podle Libora Stejskala z SBP vyhnuly velké přírodní, sociální, průmyslové a vojenské katastrofy, ty menší dokázala řešit sama. Unie, kritizovaná kdysi pro pomalost a neschopnost jednotného energického postupu se stala z nouze zdatnou institucí krizového řízení.

Prohloubil se rozpad veřejného prostoru, střední vrstvy byly částečně degradovány na námezdní pracovní sílu, klesla veřejná kontrola nad užitím technologického pokroku, v politice se často prosazovaly primitivní populistické kampaně.

Docházelo k velké proměně evropské krajiny. Obdělávat půdu v malém rozsahu a v odlehlém regionu se přestalo vyplácet. Mnohem lépe na tom byly jen německy mluvící země a jižní Skandinávie.

Globální změny klimatu v Evropě nebyly tak drastické jako v Africe, Asii a Oceánii. Nejvíc zasáhly jižní státy EU, v nichž většinou prší jen v zimě, léta jsou vyprahlá, horká a dlouhá. Tundra ustoupila nejdál od poslední doby ledové. Ve střední kontinentální Evropě je tepleji. Od roku 2018 je v létě dlouhé sucho, a pokud prší,jsou to přívalové lijáky s bouřemi.

Chybí voda, nebo je příliš teplá, takže ji nelze využít v průmyslu, což vede k silnému růstu spotřeby elektřiny, hlavně v létě.

V Německu a ve Francii se v letech 2024 a 2025 opakovaly hmyzí invaze, jimž dříve bránilo zimní počasí a ptačí populace. Někde zase zcela vymizely včely. Řada vesnic je opuštěna, města naopak přelidněná. To vede k velkým problémů v zemědělství.

Ze střední vrstvy se vyčlenila úzká skupina privilegovaných odborníků, pracujících v několika nejvýnosnějších sektorech s vysoce nadprůměrnými příjmy. Z daleko početnějšího zbytku vzdělané a kvalifikované střední vrstvy je často námezdní pracovní síla, trvale ohrožená levnějšími pracovníky z globálního Východu. Ochrana práv zaměstnanců připomíná asijský model. V řadě sektorů chybí kvůli rychlému stárnutí  generace kvalifikovaných zaměstnanců a manažerů po dlouhou dobu velký počet pracovníků.

Ve většině zemí rostou rozdíly mezi příjmy jednotlivých skupin zaměstnanců. Jejich nejpočetnější vrstvy jsou naštěstí stále nad hranicí chudoby.

V ČR došlo z pohledu roku 2030 v podstatě jen k extrapolaci dosavadního dvacetiletého vývoje, tedy let 1990-2010, uvedl Antonín Rašek z SBP. Česko si jako v první dekádě 21. století zajistilo roční růst hrubého domácího produktu kolem 3,5 procenta, čímž se mu v podstatě za 20 let téměř podařilo zdvojnásobit HDP. Jde ale o mírný pokrok v zemích zákona. Země měla možná na víc, na druhé straně nedošlo k žádným výraznějším až katastrofickým konfliktům. (Některé z těchto názorů jdou ale tak trochu proti vizi ostatních autorů studie).

Politická moc se změnila ve prospěch lobbistů, je prosazována účelově přijímanými zákony, umožňujícím mj. postih aktivit, vedoucích k posílení demokracie a reálné politiky. Proti tomu vystupovala demokratická veřejnost, vedená nejrůznějšími ideály.

Střídající se české vlády si nedokázaly osvojit základy strategického vládnutí. Ještě 40 let po pádu komunismu trval odpor k plánování, a proto ani nebyly vytvořeny základy strategického plánování a řízení.

Politické elity měly v některých obdobích rezervovaný vztah k Bruselu, jindy se chtěly více podílet na rozvoji EU, ale vzhledem k praktické nevyjasněnosti perspektiv rozvoje ČR nebyly schopné dění v EU více ovlivnit. Vztah k Unii a schopnost lépe ovlivňovat dění se začal zlepšovat až před rokem 2030.

Co si o těchto, často ne právě příznivých, vizích myslíte vy? Dokážkou sehrát pozitivní roli, jak to bývá u varovných prognóz?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2010 | 12:25 | McClane

Z časopisu ABC - rok 1960
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní...
více

17. 11. 2010 | 23:08 | Fishka

hmmm...Verne a Nostradamus také ve své době byli za pitomce a vymýšleli si hovadiny... více

15. 11. 2010 | 19:20 | Slávka

Podle prognoz tu měl už být komunismus,levné bydlení pro všechny,zimníky a cukrkanbdl na příděl,práce pro radost,štěstí jako vše zdarma. :-)) více

15. 11. 2010 | 13:10 | saw

vetsi hovadinu jsem dlouho necetl... více

15. 11. 2010 | 11:02 | Jahoda František

Autoři článku zapomněli zmínit, že dle zíněné prognózy v roce 2030 stanou Číňané na Měsíci. Odtud namíří na severní polokouli silná zrcadla, která budou odrážet sluneční světlo a v způsobí silnou noční nevyspalost v Evropě...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Čistý domácí produkt, Exekuce, Operativní leasing, ČNB, hypoteční trh, blokace karty, ceny nemovitostí, dovolená, Roman Dvořák, zvyky, pojistné na důchodové pojištění, Billa, zdravotní pojištění 2016, neprůhledné poplatky, Časový spread, VC, dětské dluhy, ekonomické změny

1A10000, 3K11016, IAMS0RRY, 4S50282, 2SF3755

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK