Čeští podnikatelé mají letos rekordní zájem o dotace

| rubrika: Co se děje | 12. 11. 2010
Čeští podnikatelé mají letos rekordní zájem o dotace
Během prvních deseti měsíců roku 2010 zažádal o dotace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace rekordní počet podniků. Do roku 2013 rozdělí Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím tohoto programu téměř 90 miliard korun.

O evropské a státní dotace je v roce 2010 mezi českými podnikateli rekordní zájem. Informovala o tom agentura CzechInvest, státní příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Do Operačního programu Podnikání a inovace, který tato agentura vede, přibylo od ledna do konce října 2010 celkem 5 002 žádostí v celkové hodnotě 67,2 miliardy korun. Finanční prostředky z tohoto programu mohou úspěšní žadatelé využít na spolufinancování projektů ve zpracovatelském průmyslu a souvisejících službách. 85 % přidělených peněz putuje z fondů Evropské unie, zbývajících 15 % je zajištěno ze státního rozpočtu. Penízebudou v rámci tohoto programu vypláceny ve formě nevratných dotací, zvýhodněných úvěrů a záruk. Šanci na dotace mají projekty, které budou realizovány po celé ČR s výjimkou Prahy.

Žádosti o dotace z Operačního programu Podnikání a inovace mohou podniky posílat agentuře CzechInvest již od roku 2007. Do roku 2013 bude rozděleno mezi podniky z oblasti zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb a technologická centra 3,6 miliardy euro, tedy okolo 90 miliard korun.

Kromě počtu přijatých žádostí se zvyšuje i částka, která putuje na podporu podnikatelských záměrů. Do konce října 2010 bylo vyplaceno již 7,1 miliardy korun, k tomu je však třeba připočítat i ministerské dotace prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky, které se vyšplhaly téměř k dalším 7 miliardám korun. Celkový objem vyplacené podpory tak v říjnu překročil hranici 14 miliard korun.

Nejvíce žádostí o dotaci v tomto programu přišlo od roku 2007 od podniků, které chtějí svůj projekt realizovat v Jihomoravském kraji. Druhý nejvyšší počet žádostí doručily firmy plánující projekt v Moravskoslezském kraji, třetí nejaktivnější jsou v tomto směru podnikateléve Středočeském kraji.

„Evropské peníze díky Ministerstvu průmyslu a obchodu posilují konkurenceschopnost českých firem na mezinárodních trzích a přispívají k budování ekonomiky založené na znalostech. V našem Operačním programu Podnikání a inovace je na to připravených bezmála 100 miliard korun. Ty zamíří do různorodých oblastí – od propagace v zahraničí, přes výzkum a vývoj a následné převedení vědeckých výsledků do výroby až po výstavbu infrastruktury nutné k podnikání,“ představuje tento projekt ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Největšímu zájmu podnikatelů se těší dotace zaměřené na úspory a využívání alternativních zdrojů energie. Do programu Eko-energie, který tuto oblast pokrývá, podniky do konce října 2010 zaslaly 2 380 žádostí o finanční dotace, ze kterých bylo 446 oficiálně odsouhlaseno v celkové hodnotě 5,2 miliardy korun. Druhý nejúspěšnější program Rozvoj podporuje sféru malých a středních podniků působících ve znevýhodněných regionech České republiky. Do konce letošního října v něm obdrželo oficiální souhlas s přidělením finančních prostředků 580 projektů za 4,2 miliardy korun. Miliarda korun putovala na program ICT v podnicích, který se věnuje rozšíření nebo zavedení informačních a komunikačních technologií do malých a středních firem.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.