Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Důvěra v ekonomiku zůstává u podniků v ČR stejná. Spotřebitelská důvěra klesá!

| rubrika: Co se děje | 26. 10. 2010
Důvěra v ekonomiku zůstává u podniků v ČR stejná. Spotřebitelská důvěra klesá!
Podle výzkumu Českého statistického úřadu důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně nepatrně klesla. Zatímco podnikatelé věří české ekonomice stejně jako předchozí měsíc, spotřebitelská důvěra se snížila!

Český statistický úřad (ČSÚ) informoval o tom, že celková důvěra v domácí ekonomiku se v průběhu října nepatrně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 0,1 bodu, a to především vlivem snížení důvěry spotřebitelů. Když ale současné statistiky porovnáme s čísly ČSÚ z října 2009, tak indikátor důvěry vzrostl o 14,5 bodu. U podnikatelů se důvěra v českou ekonomiku za poslední měsíc takřka nezměnila. Z výsledků výzkumu ČSÚ můžeme vyčíst, že mezi podnikateli v průmyslu a ve stavebnictví důvěra meziměsíčně mírně vzrostla, v obchodě a ve vybraných službách se zase naopak nepatrně snížila.

Hlavní bariérou růstu produkce v průmyslových odvětvích je i nadále nedostatečná poptávka, přestože ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů, a také nedostatek zaměstnanců. S celkovou poptávkou je podle dotazovaných podnikatelů problém ve stavebnictví. Pro příští tři měsíce se však předpokládá ve srovnání se zářím mírné zrychlení stavební činnosti při téměř stejné zaměstnanosti, což by pro toto odvětví mělo být přínosné. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu rovněž mírně vzrostlo a dosáhlo 82,5 procenta, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti zhruba stejně jako v předchozím čtvrtletí zhruba na šest a půl měsíce.

V oblasti obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím hodnocení současné ekonomické situace téměř nezměnilo. Podnikatelé sice ocenili, že se zásoby během tohoto měsíci zvýšily, očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou však téměř stejná jako v září. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 2 body a v meziročním srovnání je o 10,3 bodu vyšší než v říjnu 2009. Pokud se podíváme na odvětví služeb, tak zjistíme, že se mezi obchodníky podnikajícími v terciální sféře hodnocení současné ekonomické situace oproti září snížilo. Přestože se důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci snížila o 1 bod, stále zůstává v meziročním srovnání o 17 bodů vyšší. Hodnocení poptávky zůstává i výhledově v příštích třech měsících na stejném bodě, situaci by ale mohlo komplikovat zvýšení nedůvěry ze strany spotřebitelů.

Indikátor spotřebitelské důvěry se totiž oproti září snížil o 1,2 bodu, ve srovnání s říjnem 2009 je o 0,3 bodu vyšší. Výzkumné šetření rovněž ukazuje, že spotřebitelé příští rok očekávají zhoršení celkové ekonomické situace a zejména své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se však v říjnu meziměsíčně snížil - oproti vysokým hodnotám z loňského roku se snížil výrazně. Počet respondentů, kteří mají v úmyslu v následujících měsících spořit, se téměř nezměnil.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK