Zdravotní pojištění 2019. Kolik si podnikatelé připlatí?

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 7. 11. 2018
Minimální záloha na zdravotní pojištění příští rok stoupne o 184 korun. Kdy přesně je potřeba novou výši zálohy hradit a jak se to má s platbou zdravotního pojištění při podnikání v rámci vedlejší činnosti? Poradíme.
Zdravotní pojištění 2019. Kolik si podnikatelé připlatí?

O kolik v roce 2019 vzroste minimální záloha na sociální pojištění a jak se mění pravidla pro platbu záloh, už od nás víte:

Dnes se podíváme, o kolik se od ledna 2019 zvýší minimální záloha na zdravotní pojištění. Povinnost platit si zdravotní pojištění alespoň v minimální výši se týká každého živnostníka, který podniká v rámci hlavní činnosti. Nevyhne se jim ani podnikatel, který v minulém roce skončil ve ztrátě, nebo podnikatel začátečník. Naopak pro OSVČ, které podnikají v rámci vedlejší činnosti, povinnost hradit minimální zálohy neplatí.

Začínáme podnikat

Start každého podnikání provází fůra papírování. Víme, na jaký úřad musíte, co budete potřebovat, kde se hlásit a kolik bude založení živnosti stát.

Jak založit živnost

Hlavní činnost. O 184 korun víc

Pro výpočet zálohy na zdravotní pojištění je rozhodující zisk, na který živnostník dosáhl v předchozím účetním období – předchozím kalendářním roce. Ze zisku se následně určí takzvaný vyměřovací základ: jako polovička zisku, tedy padesát procent příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odečtení výdajů. Výdaje můžou OSVČ odečítat daňovou evidencí nebo paušálem – poradí náš článek:

Zároveň ovšem platí, že vyměřovací základ, ke kterému se živnostník dopočte, nemůže být nižší než stanovený vyměřovací základ. Ten se počítá jako polovička průměrné mzdy v národním hospodářství, kterou pro daný rok vyhlásí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro rok 2019 vychází vyměřovací základ na 16 349,50 korun měsíčně (letos dělá 14 989,50 korun měsíčně).

Minimální záloha na zdravotní pojištění se pak vypočte jako 13,5 procenta ze stanoveného vyměřovacího základu – pro příští rok jde tedy o 2208 korun. Letos se platí minimální záloha 2024 korun, živnostníci (pokud hradí pouze minimální zálohu) si tak na zdravotním pojištění připlatí 184 korun měsíčně, za rok celkem 2208 korun. Komu vyjde vyměřovací základ vyšší než stanovené minimum, odvede na zdravotní pojištění 13,5 procenta ze svého vyměřovacího základu.

Co s dluhem?

Zatímco za někoho platí zdravotní pojištění zaměstnavatel nebo stát, jiný si musí platby hlídat sám. Poradíme, co si pohlídat a jak postupovat, když na zdravotním pojištění dlužíte.

Jak na dluhy na zdravotním pojištění

Nezapomeňte, že nová výše minimální zálohy se hradí od začátku roku (na rozdíl od pojištění sociálního). Záloha je splatná do osmého dne následujícího kalendářního měsíce: zálohu za leden je tedy potřeba odeslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději osmého února. Jestliže zdravotní pojišťovně platbu neodešlete (nebo pošlete nižší částku), začne vám naskakovat dluh, ke kterému navíc pojišťovna připočte penále: 0,05 procenta z dlužného pojistného za každý den prodlení.

Kdo už teď hradí víc než minimální zálohu (pro rok 2018 dělá 2024 korun), nemusí na začátku roku výši plateb nijak upravovat. Do podání přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu (odevzdává se obvykle počátkem května) se pro něj nic nemění.

Jak se počítá minimální záloha

Výpočet minimálních záloh na zdravotní pojištění vychází z několika údajů, které každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Jde o všeobecný vyměřovací základ za rok, který o dva roky předchází roku, pro který zálohu počítáme (pro zálohu platnou v roce 2019 je tedy rozhodující vyměřovací základ roku 2017), a přepočítací koeficient. Vynásobením těchto dvou čísel dojdeme k takzvané průměrné měsíční mzdě v národním hospodářství. Pro rok 2019 dělá průměrná mzda 32 699 korun (30 156 × 1,0843). Pro srovnání: v roce 2018 šlo o částku 29 979 korun, v roce 2017 o 28 232 korun.

Minimální záloha na zdravotní pojištění se rovná 13,5 procentům z minimálního vyměřovacího základu, kterým je polovina průměrné mzdy. Polovička průměrné mzdy pro rok 2019 vychází na 16 349,50 korun, minimální záloha tedy odpovídá částce 2208 korun.

Vedlejší činnost: Až po přehledu

Pro živnostníky podnikající v rámci vedlejší činnosti – při zaměstnání, v důchodu, při studiu, na mateřské, nebo během pobírání rodičovského příspěvku, minimální vyměřovací základ, a tím pádem ani minimální zálohy neplatí.

Změnit zdravotní pojišťovnu?

Platbě zdravotního pojištění se podnikatel nevyhne, změnit ovšem může alespoň zdravotní pojišťovnu. V našem starším článku poradíme, jak na to. Navíc přihodíme přehled bonusů a slev, které jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízejí:

Zdravotní pojišťovny. Přehled bonusů a návod, jak přestoupit

Kdo v rámci vedlejší činnosti podniká první rok, nemusí zálohy na zdravotní pojištění hradit vůbec. Zdravotní pojištění doplatí až po podání přehledu o příjmech a výdajích – ten se obvykle podává měsíc po odevzdání daňového přiznání, tedy začátkem května. Zálohu pro další měsíce mu pak zdravotní pojišťovna vypočte podle skutečně dosaženého zisku. Výjimku mají zaměstnanci, kteří podnikají v rámci vedlejší činnosti: zálohy na zdravotní pojištění se jich netýkají ani v dalších letech, pojistné vždy platí až po podání přehledu podle skutečně dosaženého zisku.

Pro hlavní i vedlejší činnosti pak platí: jestliže zálohy, které v daném roce odvedete, neodpovídají reálným ziskům, bude potřeba je po podání přehledu zdravotní pojišťovně doplatit. A naopak: kdo zaplatí víc, tomu zdravotní pojišťovna přeplatek vrátí.

Důležité údaje ke zdravotnímu pojištění

Rok 2019

Rok 2018

Průměrná mzda v národním hospodářství

32 699 Kč

29 979 Kč

Minimální měsíční vyměřovací základ

16 349,50 Kč

14 989,50 Kč

Minimální měsíční záloha

2208 Kč

2024 Kč

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Výplatní páska přehledně. Ukážeme, jak se v ní vyznat

9. 10. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Výplatní páska přehledně. Ukážeme, jak se v ní vyznat

Kolik zbývá dovolené, kde je sleva na děti, jakou platím daň a co stravenky? Vyznat se ve výplatní pásce není úplně snadné. Projděte si ji s námi a zjistěte, za co přesně platíte, a... celý článek

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

7. 8. 2024 | Kateřina Hovorková

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních deset let. Nové kartičky posílá automaticky, není nutné o ně žádat. Co ale dělat, když nepřijde?... celý článek

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

VZP varuje před novým podvodem, využívá WhatsApp

10. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

VZP varuje před novým podvodem, využívá WhatsApp

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje před novým trikem online podvodníků. Tentokrát jde o zprávy, které rozesílají na aplikaci WhatsApp spolu s odkazem na fiktivní web, kde se... celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Partners Financial Services