Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přišel s novým návrhem, jak pro strádající resort získat více peněz. Podle posledních informací chce zdravotním pojišťovnám sebrat peněžní přebytky ve výši tří miliard korun. Tyto peníze by měly podle Hegera nahradit ztrátu, kterou sektoru zdravotnictví způsobí zvýšení DPH a navýšení platů zdravotníků. Podle některých se jedná o zajímavý tah, jak do zdravotnictví dostat potřebné peníze, většina odborníků však důrazně upozorňuje, že podobné znárodňování (a citlivé slovo jako první použil sám ministr Heger) zisků není v rámci tržního hospodářství vůbec dobrý nápad.
Trest za dobré hospodaření
Zástupci menších zdravotních pojišťoven, které budou tímto tahem nejvíce postiženy, jsou pobouřeni. Stěžují si, že jsou trestáni za dobré ekonomické výsledky tím, že jim budou peníze odebrány a přesměrovány na místa, kde to má k optimálnímu hospodaření velmi daleko. Naráží tak především na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která se léta potýká s peněžními nedostatky. VZP sice musí hradit výdaje největšího množství pacientů a její problémy jsou podle některých expertů do určité míry dány špatně nastaveným systémem, snahu úsporně hospodařit ale vedení této pojišťovny najevo příliš nedává. Jako příklad nám může posloužit ředitel VZP Pavel Horák, který dostal za loňský rok odměnu 990 tisíc korun. A to přesto, že se Všeobecné zdravotní pojišťovně nepodařilo splnit určený zdravotní pojistný plán.
Mnoho odborníků se domnívá, že by se měl celý systém zdravotního pojišťovnictví předělat. Vše napovídá tomu, že pokud vláda přežije do léta, mohla by se těmito otázkami začít vážněji zabývat.
Přečtěte si, jak se na návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera dívají námi oslovení odborníci. Může podle jejich názoru stát znárodnit zdravotním pojišťovnám tři miliardy korun?
PETR MACH
ekonom
Sebrat soukromým zdravotním pojišťovnám přebytky hospodaření a přerozdělit je ve prospěch VZP je zoufalý krok, který stejně nepomůže vyřešit problém, který stát způsobil zvýšením DPH na zdravotní materiál. Zvýšení DPH si každoročně vyžádá trvalé dodatečné náklady pojišťoven ve výši cca 10 miliard. Jednorázové sebrání peněz zdravotním pojišťovnám vyřeší pouze kousek problému, a to jen pro jeden rok. Stát tím naznačuje, jak bude jednou podobně znárodňovat výnosy penzijních fondů.
TOMIO OKAMURA
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Ke správné analýze je třeba si uvědomit, že peníze, které dostávají pojišťovny, jsou svého druhu povinnou daní, kterou stát ukládá občanům výměnou za garanci zdravotních služeb. Pojišťovny tyto peníze v podstatě jen přeposílají zpět do veřejného sektoru – poté, co si z těchto peněz ukrojí pro svoji potřebu. Všechny peníze vybrané na zdravotní systém patří do zdravotního systému, takže návrh ministra jen dává věci do správné roviny. Otázka je, zda mají existovat zdravotní pojišťovny – více pojišťoven je jen více nákladů, více byrokracie pro všechny zúčastněné, od zaměstnavatelů až po nemocnice.
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
ekonomka, ředitelka Next Finance
Stát se musí rozhodnout, zda zdravotní pojišťovny mají být soukromé vzájemně si konkurující subjekty (to nejsou), anebo zda má existovat jedna státní společnost nevystavovaná konkurenci (to také neexistuje). V současnosti máme paskvil někde mezi tím. Brát zdravotním pojišťovnám přebytky je paskvil paskvilu, který nemůže být funkční.
JAN TRAXLER
ekonom, ředitel FINEZ Investment Management
Tak to chodí, když se míchá státní a soukromá sféra. Stát vyžaduje po občanech povinně platit zdravotní pojištění a určuje pevnou sazbu pojistného. To ale občané platí soukromým firmám. Stát jim pak chce sebrat zisky. Aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
ALEŠ TŮMA
ekonom, analytik společnosti Partners
Ještě nedávno jsem (v souvislosti s penzijními fondy) prohlašoval, že v ČR naštěstí na rozdíl od Maďarska nevládnou šílenci, kteří po vyčerpání státní kasy sáhnou k vyvlastňování. Teď už si tím tak jistý nejsem. Každopádně jde o nesystémové řešení. Veřejný sektor vyplýtvá na neefektivních zakázkách obrovské sumy a zdravotnictví není výjimkou. Dost peněz by se našlo i bez znárodňování, stačilo by jen chtít.
Sdílejte článek, než ho smažem