Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zdraví zaměstnanců české firmy zatím příliš nezajímá

| rubrika: Co se děje | 25. 11. 2008 | 4 komentáře
Zdraví zaměstnanců české firmy zatím příliš nezajímá
Do zdraví a lepší výkonnosti zaměstnanců investuje zatím jen 14 procent českých zaměstnavatelů. Dlouhodobá nemocnost je v Česku oproti západní Evropě téměř dvojnásobná. O zdravotních benefitech uvažuje 60 procent českých firem.

České firmy se zatím příliš nezajímají o zdraví svých zaměstnanců. Benefity v podobě nejrůznějších zdravotních balíčků, které mohou zlepšit kondici a výkonnost pracovníků, jsou v českých firmách zatím jen vzácností a investice do zdravé pracovní síly minimální.

Tři nejčastější příčiny pracovní neschopnosti zaměstnanců

  • Problémy pohybového aparátu
  • Rakovina
  • Stres a psychické problémy

Zdroj: Pan-evropský průzkum podnikových zdravotních politik a zaměstnaneckých benefitů 2008, MERCER

Vyplývá to z letošního Panevropského průzkumu zveřejněného společností MERCER, kterého se zúčastnilo přes 800 firem ze 24 zemích. „Česká republika se v porovnání s Evropou absolutně liší v rozsahu programů zdravotní péče o zaměstnance,“ zdůrazňuje průzkum podnikových zdravotnických politik a zaměstnaneckých benefitů.

Zatímco nejoblíbenějším benefitem českých zaměstnanců jsou hlavně stravenky, v západních firmách se snaží motivovat pracovníky mimo jiné také nadstandardní nabídkou zdravotní péče a díky tomu se jim daří snižovat nemocnost zaměstnanců. „V Česku se ročně na dlouhodobé pracovní neschopence ocitá 40 procent nemocných, v západoevropských firmách to je jen 27 procent. Dlouhodobá pracovní neschopnost je v Česku častá hlavně u zaměstnanců s nízkými příjmy, a to díky relativně vysokým státním nemocenským dávkám od prvních dnů nemoci,“ uvádí zpráva.

Ze studie vyplývá, že západoevropským firmám se vyplácí investovat do zdraví zaměstnanců formou nejrůznějších zdravotních balíčků včetně nadstandardní péče a v průběhu krátkodobé nemoci se snaží pracovníkům, kteří jsou pro firmu důležití, propad v příjmech i více kompenzovat.

V Česku většina firem tímto směrem zatím příliš neuvažuje. Při zavádění nových programů a benefitů se čeští zaměstnavatelé, na rozdíl od západoevropských firem, stále zajímají hlavně o to, nakolik poskytnutý benefit pracovní sílu prodraží. „Čeští zaměstnavatelé se tak snaží udržet nízké mzdové náklady a zachovat si konkurenční výhodu nejen v regionu východní Evropy,“ uvádí se v hlavních závěrech průzkumu.

Jak popisuje zpráva, celkem 21 procent českých zaměstnavatelů neposkytuje svým zaměstnancům vůbec žádní zdravotní benefity, více než polovina za ně utratí nejvýše 1 procento z celkového objemu mzdových prostředků a 86 procent firem nejvýše 3 procenta. Jen 14 procent českých firem vydá na zdravotní péči svých zaměstnanců více než 7 procent z objemu mzdových prostředků.

Anketa

Jaké benefity ve prospěch zdraví byste od svého zaměstnavatele přivítali?

Téměř 70 procent českých firem přitom v průzkumu uvedlo, že v posledních třech letech je nemocnost jejich zaměstnanců prakticky stejná. Pokles nemocnosti zaznamenala jen čtvrtina českých podniků. Příčiny pracovní neschopnostia s tím spojené náklady ale sleduje jen třetina českých zaměstnavatelů, a to i přesto, že přístup k údajům má prakticky 80 procent společností. Promluvit si se zaměstnancem po návratu z pracovní neschopnosti a poptat se ho jak se cítí, se snaží v Česku jen čtvrtina firem.

České firmy, které příčiny pracovní neschopnosti analyzují, podle průzkumu uvádějí, že jejich zaměstnanci jsou nejčastěji na nemocenské pro potíže pohybového aparátu, v důsledku rakoviny nebo stresu a psychických problémů. V Česku je přitom běžné, že lidé s vyššími příjmy se snaží co nejdříve vrátit do práce, i když ještě nejsou zdravotně zcela v pořádku. Důvodem je, že si nemohou dovolit tak značný propad v příjmech, na jaký jsou zvyklí.

Zhruba 60 procent českých zaměstnavatelů si ale již uvědomuje, že budou muset zdravotní politiku ve firmě během příštích let přehodnotit. Od ledna 2009, kdy dojde ke změnám v systém výplaty nemocenských dávek, budou mít čeští zaměstnavatelé právo kontrolovat, jak nemocný pracovník dodržuje vycházky a zda nemoc není jen záminkou pro placené volno.

Stará se váš zaměstnavatel nějak o zlepšování vašeho zdravotního stavu? Jaké zdravotní benefity  byste uvítali? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

22. 1. 2010 | 12:40 | vondrysková helena

dobrý den mám problémy s klouby dlohé měsíce dá se říci léta ,po opakovaných obstřicích bez výsledků po opakované pracovní neschopnosti ,se lékař rozhodl pro operaci ,jenže mi přišlo z OSSZ upozornění pro dlohodobé podpůrčí...více

1. 11. 2009 | 20:36 | Tom

Dobrý den mám na srdci pár slov k nemocenské. Je jasné stát nemá moc peněz na vyplácení dávek, ale je ostudou že lidé kteří odvádí dobrou práci ,platí daně a starají se o své zdraví,jsou bití na tom,že když už potřebují...více

25. 11. 2008 | 8:02 | bankéřka

Dostáváme ročně možnost nechat se zdarma očkovat proti chřipce vakcínou Vaxigrip, máme ročně k dipsozici 4 dny tzv.sick day, neboli dny, kdy můžeme zůstat doma marodit, aniž bychom museli přinést neschopenku. Taktéž máme...více

25. 11. 2008 | 6:30 | Ivo

zdravotní příspěvek zaměstnancům více

Oblíbená témata

zaměstnanci

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK