České firmy se zatím příliš nezajímají o zdraví svých zaměstnanců. Benefity v podobě nejrůznějších zdravotních balíčků, které mohou zlepšit kondici a výkonnost pracovníků, jsou v českých firmách zatím jen vzácností a investice do zdravé pracovní síly minimální.
Vyplývá to z letošního Panevropského průzkumu zveřejněného společností MERCER, kterého se zúčastnilo přes 800 firem ze 24 zemích. „Česká republika se v porovnání s Evropou absolutně liší v rozsahu programů zdravotní péče o zaměstnance,“ zdůrazňuje průzkum podnikových zdravotnických politik a zaměstnaneckých benefitů.
Zatímco nejoblíbenějším benefitem českých zaměstnanců jsou hlavně stravenky, v západních firmách se snaží motivovat pracovníky mimo jiné také nadstandardní nabídkou zdravotní péče a díky tomu se jim daří snižovat nemocnost zaměstnanců. „V Česku se ročně na dlouhodobé pracovní neschopence ocitá 40 procent nemocných, v západoevropských firmách to je jen 27 procent. Dlouhodobá pracovní neschopnost je v Česku častá hlavně u zaměstnanců s nízkými příjmy, a to díky relativně vysokým státním nemocenským dávkám od prvních dnů nemoci,“ uvádí zpráva.
Ze studie vyplývá, že západoevropským firmám se vyplácí investovat do zdraví zaměstnanců formou nejrůznějších zdravotních balíčků včetně nadstandardní péče a v průběhu krátkodobé nemoci se snaží pracovníkům, kteří jsou pro firmu důležití, propad v příjmech i více kompenzovat.
V Česku většina firem tímto směrem zatím příliš neuvažuje. Při zavádění nových programů a benefitů se čeští zaměstnavatelé, na rozdíl od západoevropských firem, stále zajímají hlavně o to, nakolik poskytnutý benefit pracovní sílu prodraží. „Čeští zaměstnavatelé se tak snaží udržet nízké mzdové náklady a zachovat si konkurenční výhodu nejen v regionu východní Evropy,“ uvádí se v hlavních závěrech průzkumu.
Jak popisuje zpráva, celkem 21 procent českých zaměstnavatelů neposkytuje svým zaměstnancům vůbec žádní zdravotní benefity, více než polovina za ně utratí nejvýše 1 procento z celkového objemu mzdových prostředků a 86 procent firem nejvýše 3 procenta. Jen 14 procent českých firem vydá na zdravotní péči svých zaměstnanců více než 7 procent z objemu mzdových prostředků.
Téměř 70 procent českých firem přitom v průzkumu uvedlo, že v posledních třech letech je nemocnost jejich zaměstnanců prakticky stejná. Pokles nemocnosti zaznamenala jen čtvrtina českých podniků. Příčiny pracovní neschopnostia s tím spojené náklady ale sleduje jen třetina českých zaměstnavatelů, a to i přesto, že přístup k údajům má prakticky 80 procent společností. Promluvit si se zaměstnancem po návratu z pracovní neschopnosti a poptat se ho jak se cítí, se snaží v Česku jen čtvrtina firem.
České firmy, které příčiny pracovní neschopnosti analyzují, podle průzkumu uvádějí, že jejich zaměstnanci jsou nejčastěji na nemocenské pro potíže pohybového aparátu, v důsledku rakoviny nebo stresu a psychických problémů. V Česku je přitom běžné, že lidé s vyššími příjmy se snaží co nejdříve vrátit do práce, i když ještě nejsou zdravotně zcela v pořádku. Důvodem je, že si nemohou dovolit tak značný propad v příjmech, na jaký jsou zvyklí.
Zhruba 60 procent českých zaměstnavatelů si ale již uvědomuje, že budou muset zdravotní politiku ve firmě během příštích let přehodnotit. Od ledna 2009, kdy dojde ke změnám v systém výplaty nemocenských dávek, budou mít čeští zaměstnavatelé právo kontrolovat, jak nemocný pracovník dodržuje vycházky a zda nemoc není jen záminkou pro placené volno.
Stará se váš zaměstnavatel nějak o zlepšování vašeho zdravotního stavu? Jaké zdravotní benefity byste uvítali? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem