Jak se nově zdaňují přilepšení k platu

| rubrika: Tip na knihu | 11. 7. 2008
Jak se nově zdaňují přilepšení k platu
V poskytování zaměstnaneckých benefitů nastaly od ledna změny. Nově se z některých přilepšení musí odvést i platba na sociální a zdravotní pojištění. Proto nakladatelství ASPI přišlo s aktualizovanou publikací Zaměstnanecké benefity a daně.

Některá přilepšení k platu již nejsou tak daňově výhodná jako dříve. S lednovou reformou daní je může postihovat daňová triáda, což znamená, že se z nich nově odvádí daň z příjmu a také sociální a zdravotní pojištění. Nově mohou zaměstnavatelé uplatnit i některé benefity do daňových výdajů. Tato přilepšení pro zaměstnance ale musejí firmy zakotvit do vnitřních předpisů nebo do kolektivních smluv či pracovních smluv.

Název: Zaměstnanecké benefity a daně - 2. vydání
Autor: Ivan Macháček
Nakladatelství: ASPI, a. s.
Počet stránek: 156 stran
ISBN 978-80-7357-368-3
Cena: 230 Kč

Na všechny změny, které se dotkly od ledna 2008 poskytování zaměstnaneckých přilepšení, upozorňuje druhé vydání knihy nazvané Zaměstnanecké benefity a daně autora Ivana Macháčka. Aktualizovaná publikace vychází v nakladatelství ASPI a svým pojetím dává firmám návod, kdy jsou benefity výhodné jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.

Autor v doplněném vydání detailně rozebírá různé druhy poskytovaných zaměstnaneckých benefitů. Popisuje, jaké u nich nastaly v roce 2008 změny a na modelových příkladech ukazuje, jak řešit zdanění na straně zaměstnance a zaměstnavatele.

Zdanitelným příjmem je od letošního roku například to, jestliže firma přispěje zaměstnanci v kalendářním roce na penzijní připojištěnía životní pojištěnícelkově vyšší částkou než 24 tisíce korun. Autor Ivan Macháček v publikaci upozorňuje, že peníze poskytnuté nad tento úhrnný limit (24 tisíc Kč) se započítávají do superhrubé mzdy a odvádí se z nich daň z příjmu a také sociální a zdravotní pojištění.

Jaké benefity mohou firmy poskytovat

Přilepšením k platu se snaží firmy získat, udržet kvalifikované pracovníky. Zaměstnanci, kteří zvažují více pracovních nabídek, se často rozhodují pro toho zaměstnavatele, který k platu nabízí lepší balíček benefitů. K trojici nejčastějších přilepšení k platu zaměstnanců patří příspěvek na stravování, penzijní připojištěnía příspěvek na školení a vzdělávací kurzy.

Jaká přilepšení k platu mohou zaměstnavatelé zaměstnancům poskytnout.

Daňová triáda od letošního roku postihuje i zaměstnance, kterému jeho zaměstnavatel umožňuje využívat služební vůz i pro soukromé jízdy. A odvádět daň z příjmu a také sociální a zdravotní pojištění musí i zaměstnanec z příspěvku na přechodné ubytování, jestliže tento benefit přesáhne měsíční limit 3 500 korun.

Kniha Zaměstnanecké benefity a daně je určena především personalistům a manažerům firem. Cenné informace v ní najdou ale i zaměstnaní lidé, kteří si chtějí spočítat, jaká přilepšení k platu jsou pro ně nejvýhodnější.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.