Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi
Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Málo pružný pracovní systém České republiky ztěžuje sladění osobního a pracovního života. Je těžké odhadnout, proč se firmy částečným pracovním úvazkům, které by řadě rodin mohly pomoci, brání. Fakta hovoří pro ně. Zaměstnankyně (popř. zaměstnanci) se vrátí dříve z rodičovské dovolené. Zaměstnavatel, který nabídne částečné úvazky, získá loajální zaměstnance a zaměstnankyně, kteří budou mít motivaci setrvat ve firmě a nikoliv přejít ke konkurenci. Ani z hlediska současného daňového systémunejsou částečné úvazky pro zaměstnavatele nákladnější - firma, která zaměstnává dva zaměstnance na částečný úvazek, má stejné mzdové náklady, jako kdyby zaměstnávala jednoho na úvazek plný. Mohou se sice zvýšit náklady administrativní, jak ale vyplývá ze zkušeností firem, které částečné úvazky poskytují, tato nevelká investicese vyplatí.

Neopominutelným faktem je, že částečné úvazky ve spojení s dostatečným množstvím, zařízení péče o děti pomáhají zejména ženám udržet se na trhu práce i v mateřství. Pro zaměstnance na rodičovské dovolené představuje tato forma práce možnost neztratit kvalifikaci a kontakty v oboru. Částečný úvazek je také dobrou cestou, jak umožnit ženám, které byly kvůli mateřským povinnostem delší dobu mimo pracovní prostředí, postupný přechod k práci na plný úvazek. Návrat na trh práce je pro matky po několikaletém přerušení pracovní aktivity mnohem těžší, než když je kontakt s pracovištěm udržován prostřednictvím práce na částečný úvazek. Nedochází tak k nadměrné ztrátě pracovních zkušeností.

Částečné úvazky mají i svá negativa, ačkoli je třeba podotknout, že většina rizik spojená s touto formou práce číhá spíše na zaměstnané, kteří se ji rozhodnou využít, než na firmy. Mezi ta nejzřetelnější patří např. snížený potenciál postupu v kariéře, zaměstnancům na částečný úvazek firmy často nedávají zaměstnanecké výhody, nabízejí jim školení a i jejich hodinová mzda bývá nižší. S částečným úvazkem mnohdy nelze získat úvěrči hypotéku.

V Evropské unii v posledních letech zaměstnanost na částečné úvazky roste a v roce 2005 takto pracovalo téměř 20 procent všech zaměstnaných (v případě žen jedna třetina). V České republice je situace opačná - podíl pracujících na částečné úvazky klesl na necelých 5 % (u žen 8,5 %) a je jedním z nejnižších v Evropě.

Větší dostupnost práce na částečný úvazek by pomohla zvýšit participaci českých žen na trhu práce. Částečné úvazky ale nevyužívají pouze rodiče s dětmi nebo osoby pečující. Vyhledávají je také lidé v předdůchodovém či důchodovém věkunebo studující vysokých škol. Částečné úvazky umožní zaměstnavatelům využít pracovní potenciál uchazečů a uchazeček, kteří by si plný úvazek z výše uvedených důvodů nevybrali. I proto není jasné, proč mezi zaměstnavateli převažuje neochota flexibilní práci, včetně částečných úvazků, nabízet.

Autorka je odbornice v oblasti rovných příležitostí žen a mužů z o.p.s. Gender Studies

Co si myslíte o práci na částečný úvazek? Je to dobrý nástroj, který umožní matkám rychlejší nástup do zaměstnání? Podělte se o názor.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.