Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

17. 5. 2017 20:59 | VACLAV

Dobrý den, mě by spíše zajímalo, jak je s počítáním na důchod.Chtěl bych, teď před důchodem už jen nějakou klidnější práci a zkrácený úvazek mně byl nabídnut, 6- 6,5 hodiny denně.Jak je to pak s výpočtem důchodu a se zdravotním apod..děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2008 17:24 | jezevec

Proč firmy nevytvářejí zkrácené pracovní úvazky? Pohled zaměstnavatele: Tak předně málokdo má zájem o práci 4 hodiny denně, aby se na jedné židli vystřídali dva zaměstnanci za jednu směnu - spíš mají představu tak od 10 do 14 a nebo na 5-6 hodin denně. Tím pádem jsou na jeden pracovní úvazek všechny režijní náklady na zaměstnance dvojmo: dva stoly, dva počítače, dvě ovečky k úkolování od vedoucího, nedejbože dvojí vercajk nebo dokonce dvě auta. I kdyby se ale nějaké dvě kočeny dohodly, že se podělí o osmihodinový úvazek napůl, a budou si "podsedat" - stejně jsou to dvoje zaškolení, dvě pracovní smlouvy, dvoje hlášení na úřady, dva mzdové listy, a dvakrát pětilitr ročně od účetní firmy za vedení mzdové agendy, nedejbože aby měla každá jinou zdravotní pojišťovnu a pak chtěly jet na dovolenou spolu. Většinu zaměstnaneckých výhod poskytnouti nemohu i když bych chtěl, protože jsou omezeny zákonem na počet hodin (žravenky), a nebo by to bylo nefér k počtu hodin které odpracují ostatní pracovníci na plný úvazek (nelze přidělit 0,46 služebního auta). Takže: pokud mám práci na 4 hodiny denně a víc jí není (= úklid v malé kanceláři) - pak beru někoho na zkrácený pracovní úvazek. Dělit jedno pracovní místo pro více lidí, jen proto abych vyhověl žádosti o zkrácený pracovní úvazek - to se u normální práce nemůže logicky nikdy vyplatit, protože vícenáklady na více lidí v kmenu jsou nenulové. Jen pro nějaká exotická řemesla nebo zcela vyjímečného pracovníka - dovedu si představit, že firma se přerazí aby takoví chodili do práce alespoň na pár hodin - - - takoví pracovníci ale budou ve firmě daleko častěji ve vlastnické než v zaměstnanecké pozici.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2008 10:18 | Mayha

Míra variability pracovních smluv pokud jde o délku a místo výkonu zaměstnání je podle mě mírou společenské vyspělosti té které země.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2008 7:06 | Honza

Jsem programátor. Ve firmách, kde jsem doposud pracoval byly částečné úvazky zcela běžné. Ovšem využívali jich spíše studenti než ženy na mateřské.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Zahradník

ekonom

Petr Nečas

politik

Petr Zahradník
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Nečas
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services