Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jste žena? Počítejte s nižší mzdou než váš kolega

Jste žena? Počítejte s nižší mzdou než váš kolega
Ženy berou asi o 25 procent nižší mzdy než muži. Protože nemají stejný přístup do řídících pozic a protože zaměstnání, ve kterých jsou více zastoupeny, jsou méně placená. Navíc mají méně peněz i na stejných pozicích, jaké zastávají i muži.

Ženy jsou na trhu práce diskriminovány několika způsoby. Přímo do očí bijící jsou ovšem nerovnosti ve mzdách. Podívejme se třeba na pozici učitelky v mateřské škole, nebo IT specialistu. Všichni víme, kdo z těchto dvou má větší plat. Asi se dá polemizovat o tom, zda je IT specialista pro společnost hodnotnější než učitelka v mateřské škole. Nicméně společenská hodnota vykonávané práce je téma na širší diskuzi.

Ještě nepochopitelnější je, že nerovnosti ve mzdách se objevují i tehdy, pokud muž a žena pracují v jedné firmě na stejné pozici. Zde už je diskriminace evidentní. Výzkum CERGE ukázal, že rozdíl hodinových mezd mezi muži a ženami na stejné pozici ve stejné firmě je okolo 11 až 12 procent.

Nerovné odměňování zakazuje jak česká, tak evropská legislativa. Tuzemské soudy ale v případech diskriminace národní, ani unijní zákonnou úpravu příliš nerespektují. Názorně to ilustruje případ ekonomky makléřské firmy, která podala žalobu na svého zaměstnavatele, protože pobírala nižší mzdu než její předchůdce (muž). Za pět let činil rozdíl mezi její mzdou a mzdou jejího předchůdce 900 tisíc korun. Firma nepopírala fakt, že bývalý ekonom pobíral vyšší mzdu. Soud ale žalobkyni za pravdu nedal, neboť přestože šlo o stejnou pozici, práce nebyla, dle názoru soudu, vykonávána stejně.

Podle Českého statistického úřadu jsou nejvyšší rozdíly právě ve mzdách na nejvyšších pozicích. Ženy na pozicích vedoucích a řídících pracovnic berou 67,6 procenta mzdy svých mužských kolegů. Ženy zkrátka vydělávají méně, a to bez ohledu na zkušenosti, znalosti a dosažené vzdělání.

Proč firmy a instituce hodnotí ženy a muže jinak? Pokud se zeptáte zástupců a zástupkyň zaměstnavatelů, zda mají stejné mzdy pro ženy a muže, odpoví vám, že nehodnotí podle pohlaví, ale podle výkonu. Nechce se věřit tomu, že by ženy byly tak málo výkonné. Spíše zde skrytě působí genderové stereotypy, o kterých zaměstnavatel možná ani vědomě neuvažuje. Příklady jsou ale časté a stále se opakují: muž dostane pracovní auto, žena ne. Mužovi je častěji zvyšována mzda, protože je automaticky považován za hlavního živitele rodiny, který to přece potřebuje víc, než žena, jejíž hlavní prioritou je starost o děti.

Co s tím? Přijít na to, že váš kolega bere vyšší plat než vy, není jednoduché. U mnoha firem musí zaměstnanci již při náboru podepsat smlouvu, že nebudou nikomu sdělovat svůj plat. Proto si tuto informaci kolegové a kolegyně většinou nesdělují, a pokud ano a různé výdělky zjistí, tak si na ně raději nestěžují. Platová transparentnost se příliš nepěstuje. Bez ní se ale nespravedlnost ve mzdách bude dát jen těžko napravit.

Autorka je odbornice v oblasti rovných příležitostí žen a mužů z o.p.s. Gender Studies

Setkali jste se s platovou diskriminací? Podělte se o zkušenost.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 6. 2008 16:14, cosmoskaa

vidite a mne jako zene prijde jednodussi vydelat ty penize :o) zkuste si nekdy starat se cely den o pujcene dite, anatoz o to vase...co bych dala za to kdyby manzel rodil za mne.... takhle to budu muset nekdy udelat ja...

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 18. 06. 2008 10:53)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 6. 2008 8:38, Rada

Jeden příkládek z praxe. Kolegyně Petra (jmenovala se jinak) byla každý rok měsíc na dovolené (tak jako každý jiný u nás ve firmě) a zhruba dva měsíce na nemocenské a OČR. Měla jedno dítě. Nedávno otěhotněla. Šla na rizikové těhotenství (celkově tedy bude doma asi tak tři a půl roku). Během této doby musel zajistit zaměstnavatel náhradu (tzn. někoho zaučit a pokud jej po skončení kolegyně mateřské neupotřebí, bude jej muset propustit). Že se toho za tři a půl roku hodně změní a že toho kolegyně hodně zapomene je asi jasné. A že se dvěma dětmi nebude doma méně často než když měla jedno je asi také jasné.
Btw. kdo bude v budoucnu platit prvních 14 dní rizikového těhotenství a OČR? Bude to zaměstnavatel stejně jako u nemocenské?

A teď otázky na závěr - měla by Petra dostávat stejný plat jako Petr (Petr odvádí práci stejně kvalitně a ve stejném množství jako Petra). Je Petra pro zaměstnavatele stejně přínosná jako Petr? Měl by zaměstnavatel fungovat jako sociální ústav nebo jako subjekt snažící se dosáhnout (co nejvyššího) zisku? Víte že podnikání je soustavná činnost provozovaná za účelem zisku? (přibližně takto definuje podnikání obchodní zákoník).

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

2. 1. 2009 | 12:46 | Radmila

Jsem ráda, že se někdo těmito věcmi zabývá. V Česku je to zařízeno tak , že ženy mají na rozdíl od mužů dvě směny (muži si sami smějí rozhodnout, do jaké míry se druhé směny zúčastní), přičemž směna v domácnosti je neplacená,...více

18. 6. 2008 | 22:01 | Rada

Dvě zaměstnankyně, které se vzájemně doplňují (buď je doma jedna nebo druhá - kvůli nemoci dětí, nemoci své nebo na dovolené), to si moc nedovedu představit. Nicméně souhlasím s vámi v tom, že zkrácený pracovní úvazek je...více

18. 6. 2008 | 21:57 | Rada

Nešel bych dělat sekretářku ale sekretáře a kuchaře, ne kuchařku. Kuchaře dělat bohužel nemohu neboť nejsem vyučený kuchař a vařit umím velmi mizerně. Na to kde se vidím za dva roky nebo za pět let jsem byl tázaný a nenapadlo...více

18. 6. 2008 | 17:20 | Marta

Nikdy jsem netvrdila, že žena není schopná dosáhnout plat několika desítek tisíc měsíčně (když budu hodně sarkastická - může to být i plat 20000,-). Jen tvrdím, že zaměstnavatel zohledňuje při výběru fakt, že žena bude mít...více

18. 6. 2008 | 16:14 | cosmoskaa

vidite a mne jako zene prijde jednodussi vydelat ty penize :o) zkuste si nekdy starat se cely den o pujcene dite, anatoz o to vase...co bych dala za to kdyby manzel rodil za mne.... takhle to budu muset nekdy udelat ja......více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK