Kdy lze dostat výpověď ve zkušební době
30. 11. 2007 | Táňa Chadrabová | 40 komentářů

Ve zkušební době může přijít o práci těhotná žena i nemocný zaměstnanec. Lze ji ovšem sjednat jen písemně a před nebo v den podepsání pracovní smlouvy.
Od poloviny roku 2009 by chtěl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas prosadit účinnost novely zákoníku práce. Jejím cílem je mimo jiné rozhýbat pracovní trh, dát větší volnost zaměstnavatelům při ukončování pracovního poměru s nepotřebnými pracovníky a omezit zneužívání sociálních dávek. Do konce letošního ledna chce Nečasův rezort předložit do vlády velký balík změn. Ten obsahuje navíc i přísnější postihy za zneužívání sociálních dávek, za odmítání rekvalifikace a zaměstnávání načerno.
Zaměstnavatelé tento návrh vítají. "Pokud začneme vyplácet prvních 14 dnů náhradu mzdy za nemocenskou, pak musíme mít možnost se proti zneužívání dávky bránit," vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Vládní opozice a odboráři však protestují.
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf konfederace odborových svazů Milan Štěch svorně tvrdí: "Zaměstnavatelé nemohou postihovat zaměstnance za to, co provedl mimo pracoviště. Ztráta dávky, která platí dnes, plus navrhovaná pokuta jsou dostatečnou sankcí." Loni během prvních tří čtvrtletí provedli zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 210 447 kontrol. Přistihli 5197 lidí, kteří porušují léčebný režim, neboli nedodržují pravidla pobírání nemocenských dávek. Potrestali je buď snížením, nebo odebráním nemocenské. Ve 2424 případech zaměstnanci ČSSZ pracovní neschopnost ukončili.
Bičem na ty, kteří se odmítají rekvalifikovat nebo přijmout tzv.jednorázovou práci (například úklid veřejných prostranství) by mělo být odebrání sociálních dávek. Naopak, ten, kdo bude aktivně spolupracovat s úřadem práce, by měl dostávat podporu v nezaměstnanosti za první dva měsíce ve výši 65 procent předchozí průměrné mzdy. Třetí měsíc by to mělo být 55 procent a čtvrtý 50 procent. V současné době dostávají nezaměstnaní méně: první tři měsíce 50 procent, další tři měsíce 45 procent.
Balíček změn by měl tvrdě zasáhnout i osoby pracující načerno. "Kdo bude přistižen, že pracuje načerno, bude okamžitě vyškrtnut z evidence úřadu práce, přijde tak o podporu v nezaměstnanosti a na půl roku i o sociální dávky, "říká Nečas.
Ministr práce jde v návrzích ještě dále. Zaměstnancům by měla vyjít vstříc možnost tzv. se vykoupit z práce. V praxi by to znamenalo, že pracovník, který dostane od jiného zaměstnavatele výhodnou nabídku a na odchodu z práce se se zaměstnavatelem nedohodne, nebude muset podstoupit výpovědní lhůtu. Mělo by stačit, aby zaplatil částku ve výši pěti měsíčních platů, a mohl by odejít okamžitě. Doposud, pokud zaměstnavatel trval na dodržení výpovědní lhůty, dotyčný pracovník většinou z časových důvodů o lepší práci přišel.
Zaměstnavatel by zase měl mít možnost prodlužovat zkušební dobu ze současných tří měsíců o několik dalších a využívat více práci na částečný úvazek. To by umožnilo zaměstnat matky po mateřské či rodičovské dovolené, zdravotně postižené a občany starší 55 let. Firmy by na tom vydělaly.
"V takovém případě, zaměstnavatel bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1 500 korun, " dodává Nečas. Podle něj by se tak podnikatelům snížily náklady na zaměstnání těchto lidí a mohli by jich přijmout víc. Tento návrh podporují zástupci zaměstnavatelů, a proti není ani opoziční ČSSD. Stejnou praxi uplatňuje již většina členských zemí Evropské unie.
Všechny navrhované změny zákoníku práce by měla vláda dostat na stůl do 31.1.2008. Pokud projde legislativním procesem, počítá ministerstvo práce a sociálních věcí s jeho účinností od poloviny roku 2009.
Co si myslíte o navrhovaných změnách zákoníku práce? Pomohou rozhýbat trh práce?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 1. 2008 9:25, Mirek
Konečně snad naši zákonodárci prosadí normy, které pomohou zaměstnavatelům. Vítám například prodloužení zkušební doby. za 3 měsíce se někdy nepozná, zda je nový zaměstnanec přínosem pro firmu. Nemám na mysli řemeslníky, ale střední management. Ti nasadí tempo, ale po obdržení smlouvy na dobu určitou jsou už za vodou a začnou se flinkat.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
11. 1. 2008 0:08, Miloš Kavický
Jediná cesta je opravdu v uvolnění zátěže na bedrech živnostníků!
Domnívám se, že nejhorší "likvidační zločin" byl ve změně hranice, která určuje povinnost se zaregistrovat jako plátce DPH. Dříve 5 miliónů, nyní 1 milión. Velký rozdíl, jež "sežral" mzdové prostředky. Toto politické rozhodnutí směrem do ekonomiky nebylo talk nějak systémové jako spíše "ukradené finance" na "nákup voličských hlasů pro soc.dem.". K zajištění koryt přišlo mnoho lidí o práci!
VRAŤTE HRANICI ZPĚT NEBO JENOM NA 4 MILIÓNY!!!!!
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.