Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí

Zákoník práce možná už příští rok přitvrdí
Pokud projdou návrhy ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na změnu zákoníku práce, bude se mnohem přísněji než dnes trestat zneužívání nemocenské či odmítání rekvalifikací. Firmy budou moci prodloužit zkušební dobu a zaměstnanci budou se budou moci z aktuálního zaměstnání vykoupit.

Od poloviny roku 2009 by chtěl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas prosadit účinnost novely zákoníku práce. Jejím cílem je mimo jiné rozhýbat pracovní trh, dát větší volnost zaměstnavatelům při ukončování pracovního poměru s nepotřebnými pracovníky a omezit zneužívání sociálních dávek. Do konce letošního ledna chce Nečasův rezort předložit do vlády velký balík změn. Ten obsahuje navíc i přísnější postihy za zneužívání sociálních dávek, za odmítání rekvalifikace a zaměstnávání načerno.

Co se chystá?

 • Zkušební doba by se měla prodloužit z nynějších tří měsíců podle potřeb zaměstnavatele i o několik dalších měsíců.
 • Výpovědní lhůta by se měla zkrátit ze dvou na jeden měsíc a současné tříměsíční odstupné za propuštění se zvýší na čtyři měsíční platy.
 • Zaměstnavatelé by měli mít možnost uzavírat více pracovních smluv na dobu určitou.
 • Kdo bude přistižen při práci načerno, bude vyškrtnut z evidence úřadu práce a ztratí na půl roku nárok na dávky hmotné nouze a na podporu v nezaměstnanosti.
 • Nelegální zaměstnávání by mělo být kvalifikováno jako trestný čin.
 • Podpora v nezaměstnanosti by se měla vyplácet pouze pět měsíců. zároveň se však zvýší její částky. První dva měsíce by lidé dostávali 65 % z průměrné měsíční mzdy, třetí měsíc 55 procent, čtvrtý 50 a pátý 45 procent.
 • Lidé, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci, nebudou po určité době pobírat peníze, ale poukázky na základní potraviny či oblečení.
"Je to logické, vždyť nemocenská je pro stát jednou z nejnákladnějších a nejvíce zneužívaných dávek," dodává ministr práce. Podle jeho slov je nejvyšší čas posvítit si na simulanty, kteří hřeší na to, že současné kontroly lidí v pracovní  neschopnosti jsou bezzubé. Kromě okamžitého propuštění z práce, by měl přistižený simulant zaplatit i pokutu až do výše 20 000 Kč. 

Zaměstnavatelé tento návrh vítají. "Pokud začneme vyplácet prvních 14 dnů náhradu mzdy za nemocenskou, pak musíme mít možnost se proti zneužívání dávky bránit," vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Vládní opozice a odboráři však protestují.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf konfederace odborových svazů Milan Štěch svorně tvrdí: "Zaměstnavatelé nemohou postihovat zaměstnance za to, co provedl mimo pracoviště. Ztráta dávky, která platí dnes, plus navrhovaná pokuta jsou dostatečnou sankcí." Loni během prvních tří čtvrtletí provedli zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 210 447 kontrol. Přistihli 5197 lidí, kteří porušují léčebný režim, neboli nedodržují pravidla pobírání nemocenských dávek. Potrestali je buď snížením, nebo odebráním nemocenské. Ve 2424 případech zaměstnanci ČSSZ pracovní neschopnost ukončili.

Bičem na ty, kteří se odmítají rekvalifikovat nebo přijmout tzv.jednorázovou práci (například úklid veřejných prostranství) by mělo být odebrání sociálních dávek. Naopak, ten, kdo bude aktivně spolupracovat s úřadem práce, by měl dostávat podporu v nezaměstnanosti za první dva měsíce ve výši 65 procent předchozí průměrné mzdy. Třetí měsíc by to mělo být 55 procent a čtvrtý 50 procent. V současné době dostávají nezaměstnaní méně: první tři měsíce 50 procent, další tři měsíce 45 procent.

Balíček změn by měl tvrdě zasáhnout i osoby pracující načerno. "Kdo bude přistižen, že pracuje načerno, bude okamžitě vyškrtnut z evidence úřadu práce, přijde tak o podporu v nezaměstnanosti a na půl roku i o sociální dávky, "říká Nečas.

Ministr práce jde v návrzích ještě dále. Zaměstnancům by měla vyjít vstříc možnost tzv. se vykoupit z práce. V praxi by to znamenalo, že pracovník, který dostane od jiného zaměstnavatele výhodnou nabídku a na odchodu z práce se se zaměstnavatelem nedohodne, nebude muset podstoupit výpovědní lhůtu. Mělo by stačit, aby zaplatil částku ve výši pěti měsíčních platů, a mohl by odejít okamžitě. Doposud, pokud zaměstnavatel trval na dodržení výpovědní lhůty, dotyčný pracovník většinou z časových důvodů o lepší práci přišel.

Zaměstnavatel by zase měl mít možnost prodlužovat zkušební dobu ze současných tří měsíců o několik dalších a využívat více práci na částečný úvazek. To by umožnilo zaměstnat matky po mateřské či rodičovské dovolené, zdravotně postižené a občany starší 55 let. Firmy by na tom vydělaly.

"V takovém případě, zaměstnavatel bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1 500 korun, " dodává Nečas. Podle něj by se tak podnikatelům snížily náklady na zaměstnání těchto lidí a mohli by jich přijmout víc.  Tento návrh podporují zástupci zaměstnavatelů, a proti  není ani opoziční ČSSD. Stejnou praxi uplatňuje již většina členských zemí Evropské unie.

Všechny navrhované změny zákoníku práce by měla vláda dostat na stůl do 31.1.2008. Pokud projde legislativním procesem, počítá ministerstvo práce a sociálních věcí s jeho účinností od poloviny roku 2009.

 

Co si myslíte o navrhovaných změnách zákoníku práce? Pomohou rozhýbat trh práce?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 1. 2008 9:25, Mirek

Konečně snad naši zákonodárci prosadí normy, které pomohou zaměstnavatelům. Vítám například prodloužení zkušební doby. za 3 měsíce se někdy nepozná, zda je nový zaměstnanec přínosem pro firmu. Nemám na mysli řemeslníky, ale střední management. Ti nasadí tempo, ale po obdržení smlouvy na dobu určitou jsou už za vodou a začnou se flinkat.

Reagovat

 

+56
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 1. 2008 0:08, Miloš Kavický

Jediná cesta je opravdu v uvolnění zátěže na bedrech živnostníků!
Domnívám se, že nejhorší "likvidační zločin" byl ve změně hranice, která určuje povinnost se zaregistrovat jako plátce DPH. Dříve 5 miliónů, nyní 1 milión. Velký rozdíl, jež "sežral" mzdové prostředky. Toto politické rozhodnutí směrem do ekonomiky nebylo talk nějak systémové jako spíše "ukradené finance" na "nákup voličských hlasů pro soc.dem.". K zajištění koryt přišlo mnoho lidí o práci!
VRAŤTE HRANICI ZPĚT NEBO JENOM NA 4 MILIÓNY!!!!!

Reagovat

 

-19
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

26. 1. 2009 | 11:37 | Irena

Ono všechno je pěkné, ale znám to sama podle sebe, že člověk nerad jde na nemocenskou,ale co mu zbývá.....Všechny tyto novosti půjdou zase jen a jen proti normálně pracujícím lidem a bude to další ještě větší bič na obyčejného...více

1. 9. 2008 | 11:06 | Araine

Návrhy se mi líbí,jsou spravedlivé a konečně zatočí s flákači.Kteří mají na lavičkách vychechtánu a my co chodíme každý ráno pravidelně do práce jsme jim k smíchu.Ale jak už tady někdo výše psal,aby se nevzbouřily odboráři...více

24. 1. 2008 | 21:44 | Ivana

No ošetření absencí se dá ošéfovat i jinak, než sankcí. Při stanovení urč. částky prémií vyplácených jen těm, kdo odpracovali za dané období celou dobu /tj. nečerpali lékaře, OČR nebo nemocenskou/ se zaručeně takovéto úkazy...více

12. 1. 2008 | 18:06 | Miloš

Podnikám 18 let v pekařství.Za tu dobu se mi ve firmě vystřídalo na 150 lidí.Nejméně 80 zaměstnanců z nich,ukončilo zaměstnanecký poměr tak,že mi zdělili že mají jinou práci a chcou okamžitě ukončit pracovní poměr.To samozřejmě...více

11. 1. 2008 | 9:07 | Lumpy

Tak se ti střední "managoři" začnou flinkat přesně po 6 měsících :-D více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK