Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Litujeme, jste pro nás starý!

| rubrika: Jak na to | 21. 12. 2007 | 48 komentářů
Litujeme, jste pro nás starý!
V inzerátech se to dnes hemží nabídkami na práci v mladém a dynamickém kolektivu. Jinými slovy tím firmy říkají: „Starší lidi nechceme.“ Komu je nad padesát a snaží se dostat na přijímací pohovor, proto někteří odborníci radí neuvádět v životopise přímo svůj věk.

„Jste pro nás moc starý.“ Takovou větu při hledání nového zaměstnání neuslyšíte. Firmy to starším uchazečům o práci říkat nesmějí, stejně jako nesmí v inzerátech dávat podmínku jako třeba „věk do 35 let“. Zaměstnavatelé, hledající nové pracovní síly, si však našli jiný fígl. Pokud v nabídce najdete větu: „práce v mladém, dynamickém kolektivu“ a vy máte na krku padesátku, nemáte šanci. Většinou se ani neobtěžují vás pozvat k přijímacímu pohovoru.

„Diskriminace kandidátů vyššího věku je sice podle platné pracovně právní legislativy zakázána, ale přesto se velmi často stává, že uchazeči, kteří mají v rodném listu datum narození starší než jakou má generace ambiciózních „kariérových vlčáků“, si na trhu práce vybírat nemohou. Diskriminaci podle věku však většinou nelze potenciálnímu zaměstnavateli prokázat,“ tvrdí sociolog Jan Hartl.

Své by o tom mohla vyprávět paní Jana z Olomouce. Celý život pracovala v nižších manažerských pozicích, ale kvůli snižování stavů ji před několika měsíci propustili. Putování po výběrových řízeních a necitlivé jednání na úřadu práce ji přivedly až k psychiatrovi. Kamenem úrazu byl věk.

V podobné situaci se ocitl i pan Marcel z Klatov. „Přihlásil jsem se například do výběrového řízení na prodejce v jednom z pneuservisů. Nevzali mě. Když jsem se zeptal na důvod, pokrčil zaměstnavatel rameny. Na můj dotaz, zda je to kvůli mému věku, mi jen odpověděl: To jste řekl vy,“ dodává.

Česká republika patří k zemím, které si neumějí příliš poradit se zaměstnáváním lidí po padesátce. Přitom starší lidé nabízejí ekonomice velkou potenciální hodnotu. Uvádí to ve své loňské studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vzhledem k tomu, že stárnutí populace v Česku je mnohem výraznější než ve většině dalších zemí, OECD doporučuje, aby stát přistoupil k reformám, k nimž patří například zavedení efektivního systému celoživotního vzdělávání nebo výrazné úlevy na daních pro zaměstnavatele při zaměstnávání starších lidí.

Pro lidi nad padesát let dnes téměř neexistují nabídky práce, i když firmy si nedovolí otevřeně požadovat nové zaměstnance pouze v určitém věku. Obecně lze říci, že chtějí zaměstnat nejlépe mladé, vzdělané a reprezentativně vypadající uchazeče mezi dvaceti a třiceti roky. Ideální je pro ně uchazeč vysokoškolsky vzdělaný, bez závazků, se znalostí počítačů a alespoň tří světových jazyků.

„Padesátiletého uchazeče o zaměstnání nepovažují za příliš velký přínos pro firmu. Panuje bohužel názor, že než se začne firmě takovýto pracant "vyplácet," tak už bude v důchodu,“ dodává psycholožka Pavla Klepačová, která se zabývá pracovním poradenstvím pro „skupinu 50+".

Jak se připravit na nové zaměstnání

 • Sestavte životopis podle moderních trendů
 • Prezentujte své schopnosti práce na PC

 • Znalost cizích jazyků prezentujte objektivně, rozhodně nesnižujte úroveň znalosti cizího jazyka
 • Napište i životopis v cizím jazyce
 • Rozmyslete se, zda a jak, budete v životopise prezentovat věk
 • Snažte se objednat na výběrový pohovor – volejte, emailujte
 • Na výběrový pohovor si připravte informace o zaměstnavateli
 • Připravte pečlivě svou prezentaci
 • Prezentujte sami sebe jako zkušené, ale flexibilní
 • Odmítnutí po pohovoru neberte jako neúspěch, ale jako poučení pro další hledání práce.

„Naprostá většina personalistů se v životopise nejdříve podívá na datum narození a dále už nečte,“ vysvětluje ekonom Petr Víšek, ředitel občanského sdružení Socioklub. Je tedy lepší věk neuvádět? Podle Víška jde o poměrně diskutabilní otázku. Určitě není dobré lhát a uvádět nepřesné údaje. Na druhou stranu je pro kandidáty „starší generace“ velmi důležité, aby je firma vůbec k pohovoru pozvala. “Neuvedete-li datum narození v životopise, neproviníte se ani proti zákonu, ani proti běžným standardům. Je však třeba říci, že pokud uvedete svá zaměstnání chronologicky a napíšete i roky, tak si i podprůměrně inteligentní personalista bude schopen dopočítat kolik let vám přibližně je. Přesto je možné, že místo věku bude posuzovat spíše vaši praxi, a to je to nejdůležitější,“ radí Víšek.

„Stereotyp zkušeného, ale málo flexibilního staršího pracovníka je v pracovním prostředí přítomen velice silně,“ potvrzuje Hartl. Podle něj je to i tím, že starší zaměstnanci většinou neumějí prodat své přednosti, neumějí odpočívat, takže se snadno unaví a nejsou pak schopni mobilizovat síly.

K tomu, aby se i tito lidé naučili prosazovat své schopnosti, zorganizovat si čas, podpořit zdravé sebevědomí a najít si práci, by měl přispět projekt Aktivní padesátka, (realizovaný v období 1. 9. 2005 až 31. 8. 2008), financovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Je zacílen na prevenci dlouhodobé nezaměstnanosti starších lidí. V praxi to vypadá tak, že aktivisté projektu přichází za propouštěnými staršími zaměstnanci dříve, než skončí jejich pracovní poměr, tedy dříve než by se oni sami zaevidovali na úřadě práce.

Do projektu se zapojili i zaměstnavatelé. Ti mohli například svým zaměstnancům zprostředkovat kontakt s pracovníky projektu přímo na pracovišti, zapůjčit firemní techniku k výuce práce na PC nebo poskytnout zaměstnancům více pracovního volna na hledání nového zaměstnání, než je stanoveno zákonem. „Žádná statistika vypovídající o počtu lidí, kterým projekt pomohl, však neexistuje,“ upozorňuje sociolog Jan Hartl.

 

Diskriminují firmy starší lidi při nabídkách zaměstnání? Máte s tím nějaké zkušenosti?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+66
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 12. 2007 9:36, Jaromír

Není to jen o věku, každý zaměstnavatel chce 30ti letého, který bude mít nejen zkušeností 50ti letého, ale i "evropský rozhled" :), a samozřejmě za český plat. Byl jsem na pohovoru, kde se na mě snažil jeden zaměstnavatel hodit pracovní povinnosti dvou lidí, kteří mu odešli právě pro nízký plat (jednoho jsem znal ze školy, tak jsme si o tom popovídali), a samozřejmě mi nabídl ještě menší plat, než meli ti dva, a na závěr uvedl, že bych měl ještě pár povinností navíc.

Když je takto pokřivená situace mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, ve stylu, že za málo peněz chtějí slyšet filharmonii, tak se nedá odpovědět jinak, než zajít na živnostenský úřad a začít podnikat taky, a je úplně jedno, jestli je člověk mladý, a je mu dán malý plat jen pro jeho "nízký" 30ti letý věk, a nebo zase naopak "starý" 50ti letý.

Však co, každý si utváří svůj život sám, tak proč všem nevytřít zraky, a nepostarat se o sebe sám. Aspoň pak nad sebou člověk nemá šéfa, který po člověku požaduje IT vysokou školu, znalost minimálně angličtiny na konverzační úrovni, profesionální znalost oboru, práci od rána do večera i o svátcích s tím, že dostane 12500 Kč hrubého (s tím, že "není v nejbližší době naděj na finanční postup"), to se dá odpovědět, jen něco ve stylu nasrat, a hurá na živnostenský úřad pro to své nejbližší podnikání.

Reagovat

 

+84
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 12. 2007 18:29, jadr

Obávámse, že "někteří odborníci" nejsou vůbec žádnými odborníky, ale jsou to obyčejní vládní lehkoživkové, kteří se k moci dostali díky své neutuchající touze po moci a penězích. Těmito hloupými radami pouze kalí vodu.

Reagovat

 

-26
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (48 komentářů)

8. 11. 2016 | 19:32 | Monika E.

Vek nebyl problém při přijetí do Costa cafe ,ale posměch zamestnancu za zády mi rikaly babi .Můj věk byl 40 a vzhled jsem mela Max. Na 32 let.Kdyz však zjistily kolik mi je ...vadilo mi to odešla jsem.Jejich věk byl prumerne...více

14. 9. 2012 | 7:45 | Radim

Proto všude říkám, že personalisté a majitelé firem lžou, když říkají, že v ČR chybí technicky vzdělaní zaměstnanci. Oni nechybí, oni naopak přebývají a marně ve svém věku 45 - 55 let hledají práci. Mně se to týká taky,...více

13. 9. 2012 | 22:51 | sarka

Vy jste typický "zaměstnavatel". Je mi přes 50. Letos jsem si udělala ECDL. Umím sice ne perfektně AJ, NJ, RJ. Mám kurz IGT. Když je v práci něco potřeba, ať opravit stroj nebo poradit s administrativou - perspektivní, mladí...více

13. 9. 2012 | 22:35 | sarka

Milá paní, jsem ještě zaměstnaná a hledám jinou práci už rok. Měla jste nejspíš velké štěstí. Je mi kolem 50ti a stále dostávám odpovědi, že jsem sice odborník, ale vzali někoho jiného. Celý život běhám po kurzech a školách,...více

12. 9. 2009 | 11:28 | Ilona

Mezi mladými a starsími zamestnanci rozdíl není. Jsou to predsudky mladých, které jsme si my sami spatne vychovali a kterí se bojí zkuseností a moudrostí padesátníku. Není to o nicem jiném nez strach, boj o prezití a generacní...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK