Štika v rybníce českého byznysu je z Prahy

| rubrika: Rozhovor | 4. 1. 2008
Štika v rybníce českého byznysu je z Prahy
Štikou českého byznysu a nejdynamičtější firmou České republiky roku 2007 je společnost ACCORD Praha s.r.o. Její dynamický růst však v příštích měsících poněkud zvolní. Firma se zaměří na stabilizaci, říká jeden z majitelů firmy Otakar Trachta.

Accord Praha založili v roce 1999 tři společníci. Vsadit na prodej a servis kancelářské techniky a tónovacích a míchacích strojů pro nátěrové hmoty se jim vyplatilo. Po tvrdých začátcích dokázali v roce 2006 ztrojnásobit obrat, dosáhnout zisk přes 2,5 milionu korun a v prestižní soutěži Štika českého byznysu, kterou pořádala společnost Coface,  nechat za sebou více než devět tisíc firem. Firma získala 757,7 bodu z tisíce možných. Jedním z kritérií, díky němuž vyhrála, bylo například nízké zadlužení. „To je možné díky reinvestování našeho zisku,“ vysvětluje Otakar Trachta za Accord Praha.

Co je podle vás předpokladem, aby tři společníci vedli bez potíží firmu již téměř devět let?
Tolerance, vstřícnost, empatie a asi i trocha štěstí. Naše podnikání je založeno na vzájemné důvěře všech společníků. To nejde zakotvit do žádné společenské smlouvy o založení s. r. o.

Jak se vám daří přes vysoké tempo růstu dosahovat nízkého zadlužení?
V minulosti vygenerovaný zisk byl vždy z větší části ponechán ve firmě. Převážně z tohoto důvodu nedlužíme bankám nebo dodavatelům, ale vlastně pouze sami sobě.

Co je soutěž Štika českého byznysu

V žebříčku Štiky českého byznysu 2007 figurují společnosti, které mají roční obrat vyšší než jeden milion eur, v posuzovaném období let 2004-2006 dosáhly alespoň jednou kladného hospodářského výsledku a dokázaly dostát finančním závazkům. Tato kvalifikační kritéria splnila ve čtvrtém ročníku soutěže celkem 9 273 firem.
O umístění v žebříčku rozhoduje Index 1000 Coface, který zohledňuje nárůst obratu během daného tříletého období, rentabilitu vlastního kapitálu a aktiv, běžnou likviditu a míru zadluženosti.
Hodnocení přihlášených firem se tedy opírá jen o objektivní ekonomické ukazatele a soutěž tak dává možnost komplexně posoudit a porovnat střednědobou ekonomickou výkonnost, platební schopnost a dynamiku domácích podniků.
Jaká je vaše obchodní strategie?
Nabízet pouze kvalitní zboží a s ním i stejně kvalitní služby za odpovídající ceny. To je hlavní klíč, jak si udržet zákazníky. Zároveň se snažíme vyhovět také individuálním přáním a potřebám zákazníků.

Nakolik zvýšil váš obrat internetový obchod?
Internetový obchod využívá zatím pouze naše divize kancelářské techniky. Výsledky přinesl, ale celkové vyhodnocení jeho úspěšnosti zatím nemáme k dispozici.

Lednem 2008 odstartovala daňová reforma. Kde vidíte přínos pro střední podnikání a z čeho máte obavy?
Daňová reforma přinese nejen lákavé snížení daní, ale také mnoho úprav, které budou mít naprosto opačný efekt. Celkový dopad reformy na hospodaření naší firmy tedy poznáme až za rok. Náš předlužený stát peníze bohužel potřebuje, a tak by nás více než optické snižování daní oslovil plán, jak s vybranými penězi bude stát hospodárněji nakládat.

Co je podle vás hlavní brzdou středního podnikání v Česku?
Velká byrokracie a špatná platební morálka některých firem.

Pětice zásad Štiky českého byznysu 2007

1. Naše firma je založena na maximální důvěře mezi společníky (pokud by existovaly sebemenší pochybnosti, nemá smysl společně podnikat).
2. Každý ze společníků odpovídá za jasně definovanou oblast (prodej, servis, marketing, atd.), přesto však důležitá rozhodnutí konzultuje s ostatními.
3. Vážíme si našich zákazníků.
4. Nabízíme pouze kvalitní zboží a služby.
5. Zbytečně se nezadlužujeme
Accord Praha má celkem pět zaměstnanců. Jaké je pracovní vytížení majitelů firmy, kteří jsou zároveň zaměstnanci?
V začátcích, kdy tři majitelé byli zároveň i všemi zaměstnanci, bylo naše vytížení skutečně maximální. Dnes už si o víkendech můžeme konečně odpočinout a dokonce si vzít i dvakrát ročně týdenní dovolenou. Přitom jsme rádi, že si nyní můžeme dovolit vyplácet lehce nadprůměrné mzdy.


Dosáhli jste za rok 2006 zisk přes dva a půl milionu, kolik procent vydělaných peněz je nutno dál investovat, aby firma neztratila tempo rozvoje?
Příští období bude spíše stabilizační, přesto však očekáváme další, avšak mírnější růst. Naším přáním je, aby alespoň každá druhá koruna zůstala ve firmě.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

podnikatel

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.